Երեխաները պետք է ուրախ լինեն, որ Հայաստանում են ապրում
Հայաստանում երեխաների մանկությունը գնահատելու խնդրանքին Մխիթարյանը պատասխանել է, որ թեև իր մանկությունը Ֆրանսիայում է անցել, իր համոզմամբ, հայաստանցի երեխաներն ավելի լավ մանկություն են ունենում, որն իր առավելություններն ունի:
«Հայաստանի երեխաներն ավելի լավ մանկություն ունեն, քան նրանց եվրոպացի հասակակիցները, նրանք այնտեղ ուրիշ հետաքրքրություններ ունեն: Ամեն հայ երեխա պետք է ուրախ լինի, որ Հայաստանում է ապրում»,-ասել է Մխիթարյանը:
Հենրիխ Մխիթարյանը Հայաստանում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի դեսպան է դարձել 2016-ին: «Ծանր է արձանագրել, որ ոչ բոլոր երեխաները դպրոցում սովորելու և կրթություն ստանալու հնարավորություն ունեն: Բոլոր երեխաները պետք է իրավունք ունենան որպես անձ կայանալու: Ես պատրաստ եմ իմ բոլոր հնարավորություններն օգտագործել, օգնելով ՅՈւՆԻՍԵՖ-ին, աջակցելով Հայաստանում ամենախոցելի խմբերին, հատկապես, նպաստելով երեխաների կրթության իրավունքի իրացմանը»,-ասել է Մխիթարյանը: ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի դեսպաններն ամբողջ աշխարհում օգնում են երեխաներին ու կանանց պաշտպանել իրենց իրավունքներն ու բարելավել կյանքի որակը:
Ըստ նրա, շատ ավելի կարևոր է լավ մարդ դառնալը, քան լավ մասնագետ: Ըստ Մխիթարյանի, նա միաժամանակ և մեղմ հայր է լինելու և խիստ: «Պետք է կարողանալ համադրել մեղմությունն ու խստությունը երեխաների դաստիարակության գործում, քանի որ լավ դաստիարակությունն ապահովում է երեխայի փայլուն ապագան: Եթե ճիշտ դաստիարակենք երեխային, նա միշտ զարգանալու խթան կունենա»,-ասել է նա:
2017-ի հունիսին Մխիթարյանը հանդիպել է «Հայաստանի մանուկներ» (COAF) հիմնադրամի սաների հետ: «Կարևոր չէ, թե ով ես՝ ֆուտբոլիստ, իրավաբան, թե էլի ինչ-որ մեկը: Ցանկացած ոլորտում հաջողության հասնելու համար առավելագույն նվիրում է պետք: Կարևոր է հասկանլ, որ եթե ինչ-որ ուղի ես ընտրել, հարկավոր է նվիրվել այդ գործին՝ հաճույք ստանալու համար կատարած գործից և հաջողության հասնելու համար»,-նշել էր Մխիթարյանը:
Մխիթարյանն ասել է նաև, որ շատ լավ կարծիք ուն Հայաստանում աճող նոր սերնդի մասին: «Ոչ միայն այն երեխաները, որոնց ես հանդիպել եմ այսօր, այլ նաև նրանք, ում ես հանդիպում եմ առօրյա կյանքում, ապացուցում են, որ լավ սերունդ է մեծանում»,-ասել է հայ ֆուտբոլիստը:
Խոսելով կարիքավոր ընտանիքների և խնդիրների մասին՝ Մխիթարյանը շնորհակալություն է հայտնել ՅՈւՆԻՍԵՖ-ին հայ ընտանիքներին աջակցելու համար:
«ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը փորձում է օգնել, առողջություն պարգևել երեխաներին և բարելավել նրանց կյանքը», -ասել է Մխիթարյանը:
Ավելի վաղ Հենրիխ Մխիթարյանը հորդորել էր աջակցել ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործունեությանը Հայաստանում: «Մեր շնորհակալությունը հայտնենք Քըրք Քըրքորյանի բարեգործական նախաձեռնությանը՝ աջակցելով Հայաստանի երեխաներին: Աջակցենք դրամահավաքին հօգուտ Unicefarmenia-ի»,-գրել էր նա ֆեյսբուքյան էջում:
Հայաստանը՝ տաղանդների երկիր
«Հայաստանը շատ տաղանդներ է տալիս: Մենք պետք է բոլոր պայմանները ստեղծենք, որ նրանց տաղանդն այստեղ բացահայտվի», -ասել է Մխիթարյանը: Ըստ նրա, Հայաստանում հիմա ամեն ինչ կա, սակայն անելիքներն էլ են շատ: «Եթե մենք աշխատենք եղած խնդիրների լուծման ուղղությամբ, Հայաստանը կդառնա այն երկիրը, ինչպիսին մարդիկ ցանկանում են տեսնել»,-ասել է Հենրիխը:
«Մանչեսթեր Յունայթեդը» մեկ ընտանիք է
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ով է իր լավագույն ընկերը «Մանչեսթեր Յունայթեդում»՝ Մխիթարյանն ասել է, որ «Մանչեսթեր Յունայթեդը» մեկ ընտանիք է:
«ՄՅՈւ-ն մեկ ընտանիք է, բոլորի հետ գերազանց հարաբերություններ ունեմ, բոլորի հետ ընկերություն եմ անում», -ասել է նա:
Մխիթարյանն իր ամենագեղեցիկ գոլն է համարում դեկտեմբերի 26-ի «կարիճի հարվածը»՝ նշելով նաև 2017-ի մայիսին Եվրոպայի լիգայի եզրափակչում խփած գոլը:
Խոսելով իր կարիերայի լավագույն պահերի մասին՝ ֆուտբոլիստը նշել է, որ դրանք շատ են եղել, բայց իր կարծիքով, լավագույն պահերը դեռ առջևում են:

Дети должны радоваться, что живут в Армении
На вопрос о том, как Мхитарян оценивает детство детей в Армении, ведь он побывал во многих странах мира, армянский футболист отметил, что хотя его детство прошло во Франции, по его убеждению – то детство, которое есть у детей, проживающих в Армении, лучше и имеет преимущества.
«У детей в Армении детство лучше, чем у детей в европейских странах, там у них несколько другие интересы. Дети в Армении общительнее и счастливее. Каждый армянский ребенок должен радоваться, что живет в Армении», – отметил Мхитарян.
Генрих Мхитарян стал послом доброй воли ЮНИСЕФ в 2016 году. «Тяжело констатировать, что не все дети имеют возможность учиться в школе и получать образование. У всех детей должно быть право реализоваться как личность. Я готов задействовать свои возможности, помогая ЮНИСЕФ, поддерживая в Армении особо уязвимые группы, особенно, права детей на образование»,- сказал Мхитарян. Послы доброй воли ЮНИСЕФ во всем мире помогают детям и женщинам защищать свои права и улучшать качество жизни.
По его словам, гораздо важнее стать хорошим человеком, чем быть хорошим специалистом.
По мнению Мхитаряна, он будет мягким и строгим отцом одновременно.
«Нужно уметь совмещать мягкость и строгость в воспитании детей, поскольку хорошее воспитание ребенка дает ему блестящее будущее. Если правильно воспитать, у ребенка всегда будет стимул развиваться», – сказал он.
В июне 2017 года Мхитарян встретился с подопечными фонда «Дети Армении» (COAF). «Неважно, кем вы являетесь – футболистом, юристом или кем-то другим. К успеху в любой сфере жизнедеятельности может привести только максимальная самоотдача. Важно понимать: если вы выбираете какой-то путь, нужно посвятить себя этому полностью, чтобы получать удовольствие от собственного дела и достичь успеха», – сказал Мхитарян.
Говоря о подрастающем поколении в Армении, Мхитарян заявил, что очень хорошего о нем мнения.
«Не только те дети, с которыми встретился сегодня, но и те, которых встречаю в повседневной жизни, доказывают, что у нас растет хорошее поколение», – сказал армянский футболист.
Говоря о малоимущих семьях и существующим проблемах, Мхитарян поблагодарил ЮНИСЕФ за поддержку армянских семей.
«ЮНИСЕФ пробует помогать, дать детям здоровье и старается улучшить жизнь детей в Армении», – отметил армянский футболист.
В апреле 2017 года капитан сборной Армении по футболу и полузащитник английского «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян призвал поддержать деятельность ЮНИСЕФ в Армении.
Армения – страна талантов
«Армения – страна, которая дает много талантов. Мы должны создавать все условия, чтобы их талант открывался здесь», – отметил Мхитарян.
По его мнению, в Армении сейчас есть все, что нужно, но есть над чем работать.
«Если мы будем работать над существующими проблемами, тогда Армения станет той страной, какой люди хотят видеть», – отметил Генрих.
«Манчестер Юнайтед» – одна семья
Отвечая на вопрос о том, кто являеется его лучшим друг в английском клубе, Мхитарян заявил, что «Манчестер Юнайтед» – это одна семья.
«МЮ – одна семья, со всеми отличные отношения, все дружные», – отметил он.
Своим любимом голом по красоте Мхитарян назвал гол, забитый 26 декабря «ударом скорпиона», также тот, оторый забил в финале Лиги Европы в мае 2017 года.
Говоря о лучшем моменте своей карьеры, армянский футболист заявил, что их было много, но он думает, что лучшие моменты – еще впереди.
«Я буду стараться радовать мой народ», – заключил Мхитарян.
Ранее полузащитник сборной Армении и «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян рассказал, что его цель –сыграть на чемпионате мира.