Դորնը ծնվել է Չելյաբինսկում, իսկ 2 տարեկան հասակում ծնողների հետ տեղափոխվել է Ուկրաինա: Հիշելով Իվանի ծագման մասին, ընկերները հաճախ են նրան Իվան Դուլին անվանում՝ հումորային «Մեր Russia»-ի հերոսի անունով:
28-ամյա ուկրաինացի երգիչը հունիսի 3-ին #Randorn խորագրով համերգ տվեց Երևանում, որի կազմակերպիչն էր Mezzo Production-ը: PanARMENIAN.Net-ը հանդիպել էր Դորնին և զրուցել նրա հետ տարբեր թեմաներով՝ մանկությունից մինչև ապագայի ծրագրեր ու հայկական երաժշտություն, իսկ PAN Photo-ն լուսանկարել նրան:
Հայաստանի և հայերի մասին
Գիտեմ, որ հայերը հզոր սփյուռք ունեն: Հայաստանը կարծես աշխարհով մեկ հայերին տարածող գրասենյակ լինի: Գիտեմ, որ հայերը շատ ջերմ, անկեղծ մարդիկ են, շատ համեղ են պատրաստում: Հայերը դուդուկ ունեն, Տիգրան Համասյան, Համայակ Հակոբյան, Արամ Խաչատրյան, Սերժ Սարգսյան, այստեղ է առաջին անգամ պետականորեն ընդունվել քրիստոնեությունը, Երևանը 2800 տարեկան է:
Հայկական երաժշտության մասին
Ընդամենը մի քանի հայկական ժողովրդական երգ եմ լսել: Գիտեմ «Դլե յամանը», ևս մի քանի ժողովրդական երգ եմ լսել Դիանա Դիկովսկու կատարմամբ, որն իմ թիմից էր «Ուկրաինայի ձայնը» նախագծում: Ինձ դուր է գալիս հայկական երաժշտությունը, ինձ թվում է, այն նպաստում է, որ մարդ թուլանա, տրանսի մեջ է գցում, միանգամից տարբեր մտքեր են սկսում պտտվել գլխումդ: Դուք հայերդ բոլորդ ջազի սիրահարներ եք, ես էլ եմ ջազ սիրում, այստեղ մեր ճաշակները համընկնում են: Ես ընդհանրապես կարծում եմ, որ վատ երաժշտություն չկա:
Մանկության սիրած երաժշտության մասին
Մանկության տարիներին հաստատ հայկական երաժշտություն չեմ լսել, լսել եմ ջազ, Ֆրենկ Սինատրա, Lighthouse Family, Քրեյգ Դևիդ, նույնիսկ Մերայա Քերի և Ութնի Հյուսթոն: Երբ փոքր էի, փողոցում մի կասետ գտա, նվագարկիչ ունեի մոտս, լսեցի ու ապշեցի՝ այդ երաժշտությունը ցնցեց ինձ, և քանի որ ուրիշ բան չունեի լսելու, աստիճանաբար ընտելացա այդ երաժշտությանն ու սիրեցի այն: Եվ հետո միայն 6 տարի անց իմացա, որ Fatboy Slim եմ լսել: Ռուսներից Շուրային եմ լսել, «Կար-Մեն», «Նա-Նա» խմբերի երաժշտությունը, Օլեգ Գազմանով: Ես մի փայտի կտոր էի վերցնում, պատկերացնում էի, որ դա կիթառ է և ելույթ էի ունենում ծնողներիս համար: Իսկ ստեղծագործել սկսել եմ Շուրայից, առաջին երգը, որի համար պրոֆեսիոնալ գործիքավորում եմ արել, «Արցունքներին չհավատաս» երգն էր: Մայրս ինձ նեղ տաբատ էր հագցնում, երկարաճիտ կոշիկներ՝ սարսափելի կերպարներ, բայց դրանից հետո էլ ամաչելու բան չունեմ, ես մանկուց եմ կոփված:
Մանկական երազանքների մասին
Մանուկ հասակում ինձ ավելի շատ մյուսների երազանքներն էին դուր գալիս: Հիշում եմ, մանկապարտեզում երեխաներից մեկը երազում էր մեծ ավտոբուսի վարորդ դառնալ, ես այն ժամանակ մտածեցի, որ ես էլ կուզեի: Հետո կարծում էի, որ դիվանագետ եմ դառնալու: Մի անգամ մանկապարտեզում հանդես էին կազմակերպել. եկել էր Մերի Պոպինսը, նա հանում էր ծառից կապված գրություններն ու կարդում: Երբ իմ հերթը եկավ, նա կարդաց. «Երբ մեխանաս, լավ դիվանագետ ես լինելու»: Եվ չգիտես ինչու ես սկսեցի մտածել, որ անպայման դիվանագետ եմ դառնալու, բայց ոչ մի բան չէի ձեռնարկում դրա համար, կարծում էի, ամեն ինչ ինքնաբերաբար կստացվի, բայց արդյունքում արտիստ դարձա: Ես երևի երաժշտական մակարդակի դիվանագետ եմ:
Չելյաբինցի «մուժիկ» լինելու մասին
Ես իմ ամբողջ բնույթով հերքում եմ Չելյաբինսկի հետ կապվող այդ խոժոռությունը:
Նոր կերպարի մասին
Այն միայն արտաքինից է խոժոռ, ավելի շուտ՝ կտրուկ է, հակասական: Կարծում եմ, ես դեռ կվերադառնամ այդ կերպարին:
Ստեղծագործական ծրագրերի մասին
Հաջորդ ալբոմում մտադիր եմ ռուսալեզու հիփ-հոփով ներկայանալ: Կարծում եմ, հիմա պետք է ինչ-որ ռուսալեզու թրեկ ձայնագրել:
Նոր կայքի մասին
Հիմա մենք աշխատում ենք ծրագրի վրա, ես զբաղվում եմ Արվեստանոցով, տղաներով, հետևում եմ նոր երաժշտությանը: Մենք նոր կայք ունենք. ivandorn.com: Այնտեղ հիմնականում OTD (Дорна Open The Dorn ալբոմի մասին է, որը թողարկվել է 2017-ի ապրիլի 14-ին) մասին նյութեր են, հիմա դրա վրա ենք կենտրոնացած: Կայքում կա Sampler՝ դա ինտերակտիվ բաժին է, որտեղ յուրաքանչյուրը կարող է իրեն հնչյունային ռեժիսոր զգալ: Արևմուտքը նվաճելու մասին
Մենք դեռ չենք սկսել առաջխաղացումն արևմտյան շուկայում, քանի որ ալբոմների վաճառքը դեռ չի սկսվել: Նրանք դեռ ոչինչ չեն լսել: Հունիսի 8-ին կթողարկվի Such a Bad Surprise սինգլը: Մենք ուղղակի ընկերություն էինք փնտրում, որի հետ դա կարելի էր անել, և մշակում էինք ռազմավարությունը: Մեզ ասացին, որ իմաստ չկա թողարկել անհայտ արտիստի ալբոմ: Ուստի որոշեցինք դա անել փուլ առ փուլ՝ սինգլներով: Մինչ այդ արևմուտքում թողարկվեց Collaba սինգլը, որոշ պարբերականներ գրեցին այդ մասին: Բայց միևնույն է ավելի շատ նյութ է պետք, ուստի հիմա աստիճանաբար կսկսենք տարածել ԱՄՆ-ում, ինչպես նաև առանձին դուրս կգանք բրիտանական շուկա: Աշխարհի տարբեր մասերում տարբեր թրեկեր են դուր գալիս. Ամերիկայում մարդկանց դուր են գալիս Beverly-ն, Hardbeat-ը, իսկ Բրիտանիայում՝ Collaba-ն, YWFM-ը, Preach-ը:
Ֆարել Վիլյամսի մասին
Նա իմ վաղեմի կուռքն է: Բայց նրա հետ հանդիպում որոնելու համար նյութ է պետք: Իսկ ես դեռ չունեմ: Ի՞նչ եմ նրան ցույց տալու: Կարծում եմ, այդ ուղղությամբ կաշխատենք, երբ սկսվի ձայնասկավառակների վաճառքը: Կուղարկեմ նյութը: Ինքս էլ չգիտեմ, թե ինչ եմ սպասում դրանից: Երևի կցանկանայի, որ նա ուղղակի ուշադրություն դարձներ, ոչ թե որպես պրոդյուսեր հանդես գար, թեև գուցե՝ դա էլ: Շատ լավ կլիներ: Բայց, ըստ իս, սկզբից պետք է ինչ-որ մակարդակի հասնել նրան հետաքրքիր լինելու համար:
ԱՊՀ արտիստների մասին
Ինձ թվում է, Արևմուտքում ԱՊՀ-ից եկածներին ընկալում են որպես հաստ դրամապանակներով չերգող արտիստների, որովհետև ԱՊՀ-ից շատ օլիգարխներ փորձել են իրենց կանանց ու դուստրերին երգչուհիներ դարձնել ԱՄՆ-ում, մեծ գումարներ են ներդրել այդ նպատակով, այստեղ էլ տարածվեց այդ կարծիքը: Չէի ցանկանա, որ ինձ Արևմուտքում այդպես դիտարկեին, ցանկանում եմ առաջին հերթին երաժիշտ լինել:

Дорн родился в Челябинске, но, когда ему было два года, его родители переехали на Украину. Помня о «суровом» происхождении Ивана, друзья зачастую называют его Иваном Дулиным по имени героя юмористического скетч-шоу «Наша Russia».
28-летний украинец 3 июня дал концерт в столице Армении под хэштегом #Randorn по одноименному альбому певца, выпущенному в 2014 году. PanARMENIAN.Net встретился с ним и в веселой форме побеседовал на разные темы – от детства и планов на будущее до Армении и армянской музыки, а PAN Photo по-своему сфотографировал артиста.
Об Армении и армянах
Я знаю, что у армян могучая диаспора. Это скорее не страна, а офис по распространению армян по всему миру (смеется). Я знаю, что армяне очень душевные, искренние, очень вкусно готовят. У армян есть дудук, Тигран Амасян, Амаяк Акопян, Арам Хачатурян, Серж Саргсян, именно здесь впервые на государственном уровне было признано христианство (Армения стала первой страной в мире, провозгласившей христианство государственной религией, 301 год – прим. ред.), Еревану 2800 лет.
Об армянской музыке
Знаю всего лишь несколько армянских народных песен. Знаю «Дле Яман», еще пару народных песен слышал в исполнении Дианы Диковски, которая была у меня на проекте «Голос Украины». Мне нравится армянская музыка, мне кажется, она расслабляет, вводит в транс, сразу разные мысли приходят в голову. Вы же – армяне – все джазисты, любите джаз, я тоже, тут наши вкусы совпадают. Я вообще считаю, что нет плохой музыки.
О любимой музыке в детстве
В детстве точно не армянскую музыку слушал, слушал джаз, Фрэнка Синатру, Lighthouse Family, Крейга Дэвида, даже Мэрайю Кери и Уитни Хьюстон. Как-то в детстве нашел на улице в клумбе кассету, а я как раз гулял с плеером, и вот я ее послушал и офигел, эта музыка сломала мой мозг, и так как у меня больше ничего не было, я постепенно привык к этой музыке и полюбил ее. И потом только через 6 лет узнал, что это – Fatboy Slim. Из русских слушал Шуру, группы «Кар-Мэн», «На-На», слушал Олега Газманова, играл на палке и воображал, что это гитара, выступал перед родителями на табуретке. У меня творчество вообще началось с Шуры, первая песня, на которую была сделана профессиональная аранжировка,- «Ты не верь слезам». Мама одевала меня в лосины, ботфорты, ужасные образы, но после этого мне уже нечего стесняться, я закален с самого детства.
О детских мечтах
Мне в детстве больше нравились чужие мечты. Помню, один из моих одногруппников в детском саду мечтал быть водителем большого автобуса, и я тогда думал, что тоже хотел бы стать. Потом думал, что буду дипломатом. Как-то у нас в детском саду был спектакль, пришла Мэри Поппинс, которая снимала привязанные к дереву бумажки и зачитывала нам написанное. Когда пришла моя очередь, то она прочитала: «В будущем ты будешь успешным дипломатом». И я почему-то стал думать, что обязательно стану дипломатом, но не предпринимал для этого никаких шагов, думал, что оно само собой случится, и в итоге стал артистом. Я, наверное, дипломат на музыкальном уровне.
О «суровом» челябинском происхождении
Я максимально опровергаю всю эту челябинскую суровость своим характером.
О новом образе
Он суровый внешне, скорее – резкий, контрастный. Думаю, я к этому образу еще вернусь.
О творческих планах
В следующем альбоме планирую выдать хип-хоп на русском. И думаю, надо сейчас записать какой-то русскоязычный трек.
О новом сайте
Сейчас пока мы репетируем программу, я занимаюсь Мастерской, ребятами, отслеживаю новую музыку. Мы сделали новый сайт: ivandorn.com. Там в основном про OTD (альбом Дорна Open The Dorn, вышел 14 апреля 2017 года – прим. ред), сейчас мы сосредоточены на этом. На сайте есть Sampler, это такой интерактивный отдел, где каждый может почувствовать себя звукорежиссером.
О покорении Запада
Мы еще не начали продвигаться на западный рынок, так как пока не открыта продажа альбомов. Они там пока ничего не слышали. Мы просто искали компанию, с которой можно это делать, и разрабатывали стратегию. Нам сказали, что нет смысла сразу запускать альбом никому неизвестного артиста. Поэтому мы решили делать поэтапно – по синглу. До этого на западе вышел сингл Collaba, несколько изданий об этом написали. Но все равно нужно больше материала, поэтому сейчас будем постепенно распространять в США, а также отдельно выйдем на британский рынок. В разных частях света нравятся разные треки: в Америке людям нравится Beverly, Hardbeat, а в Британии – Collaba, YWFM, Preach.
О Фаррелле Уильямсе
Он мой кумир еще с давних времен. Но для того, чтобы выйти на него, нужен материал. А у меня пока его нет. Что я ему буду показывать? Думаю, мы на него выйдем, как только откроется продажа дисков. Я пошлю материал. Сам не знаю, каких результатов хочу от этого. Хотелось бы, наверное, чтобы он просто обратил внимание, не продюсировал, хотя может, и это тоже. Это было бы круто. Но я считаю, для начала нужно достигнуть какого-то определенного уровня, чтобы стать ему интересным.
Об артистах из СНГ
Мне кажется, что там, на Западе, нас – выходцев из СНГ, рассматривают как непоющих артистов с кошельками в силу того, что многие олигархи из стран СНГ пытались сделать из своих жен и дочерей певиц в США, вкладывали в них очень много денег, и оттуда пошел этот слух. Я бы не хотел, чтоб меня на Западе рассматривали в таком качестве, хочу в первую очередь быть музыкантом.