ՀՀ սահմանադրական դատարանը վարույթ է ընդունել Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով տուժողների իրավահաջորդների հայցը: Այդ մասին ասվում է Սահմանդրական դատարանի պաշտոնակնա կայքէջում:
2015-ի հունվարի 12-ին Գյումրիում հայտնաբերվեցին Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամի դիերը: Ընտանիքի մյուս երեխան՝ 6-ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը, ծանր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ վիրահատվեց։ Չնայած բժիշկների ջանքերին, երեխային փրկել չհաջողվեց, փոքրիկը մահացավ հունվարի 19-ին: Հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձի ժամանակ հայտնաբերված կասկածյալ Վալերի Պերմյակովին մեղադրանք առաջադրվեց, նա ընդունեց իր կատարած հանցանքը:Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Հարություն Մովսեսյանը 2016-ի օգոստոսի 23-ի նիստում մեղավոր է ճանաչել Պերմյակովին և որոշում է կայացրել նրան դատապարտել ցմահ ազատազրկման։
Դիմումի գործով դատաքննությունը նախատեսված է սկսել 2017թ. հոկտեմբերի 3-ին, ժամը 10.00-ին: Գործի դատաքննությունը պետք է անցկացվի գրավոր ընթացակարգով: Գործով դատավարությանը որպես պատասխանող կողմ է ներգրավվել ՀՀ ազգային ժողովը:
Դիմողները ՍԴ են դիմել՝ խնդրելով որոշել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 376-րդ պրիմ 1 հոդվածի` առաջին ատյանի դատարանի դատական ակտերի բողոքարկումը, ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը, այնքանով, որքանով այն զրկում է անձին քրեական դատավարության կարգով ներկայացված քաղաքացիական հայցադիմումն ընդունելուց հրաժարվելու վերաբերյալ կայացված դատարանի որոշումը բողոքարկելու հնարավորությունից, ճանաչել ՀՀ Սահմանադրության 61-րդ և 63-րդ հոդվածներին (Դատական պաշտպանության իրավունքը և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մարմիններ դիմելու իրավունքը և Արդար դատաքննության իրավունքը) հակասող և անվավեր: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին է հայտնել տուժողների իրավահաջորդներ Լուսինե Ավետիսյանի, Անահիտ Կոշտոյանի, Անդրանիկ Պողոսյանի, Նարինե Պողոսյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամազդ Կիվիրյանը:
ՍԴ ներկայացված հայցադիմումն, ըստ Կիվիրյանի, վերաբերում է վնասի հատուցման մասին քաղաքացիական հայցի վերաբերյալ օրենսդրական դրույթին: Փաստաբանը հիշեցրել է, որ առաջին ատյանի դատարան քաղաքացիական հայց է ներկայացրել՝ փոխհատուցում պահանջելով Ավետիսյանների ընտանիքի իրավահաջորդների համար՝ 50.000-ական եվրո յուրքանչյուր սպանված մեծահասակի համար և 100.000-ական եվրո 2 երեխայի համար: Սակայն, ըստ Կիվիրյանի, առաջին ատյանի դատարանը մերժել է վարույթ ընդունել հայցը: Մյուս ատյանների դատարանները ևս հայցը չեն ընդունել:
Ուստի, ըստ փաստաբանի, դիմել են ՍԴ օրենսդրական նորմի մասով՝ պահանջելով այն հակասահմանդրական ճանաչել:
Մայիսի 18-ին տեղի է ունեցել Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտված ՌԴ զինծառայող Վալերի Պերմյակովի արտահանձնումը Ռուսաստան:

14 Июнь 2017 - 13:24 AMT
Конституционный суд Армении принял к производству иск правопреемников убитой российским военным Валерием Пермяковым в 2015 году в Гюмри семьи Аветисян. Об этом сообщается на официальном сайте ведомства.
Слушания по делу об установлении соответствия Конституции Армении статьи 376 Уголовно-процессуального кодекса на основании заявления Лусине Аветисян, Анаит Коштоян, Андраника и Нарине Погосянов (правопреемников семьи Аветисян – ред.) назначены на 3 октября 2017 года.
Поданное в Конституционный суд Армении заявление по словам адвоката Арамазда Кивиряна, касается законодательного положения в связи с гражданским иском о возмещении ущерба, сообщает «Кавказский узел». Адвокат напомнил, что в суде первой инстанции представил гражданский иск, в котором содержалась просьба о возмещении ущерба правопреемникам – по 50 тысяч евро за каждого взрослого члена убитой семьи и по 100 тысяч евро – за двоих детей.
Однако, как отметил Кивирян, суд первой инстанции отказался принять в производство данный иск. Апелляционный суд оставил решение суда первой инстанции без рассмотрения, объяснив это тем, что Уголовно-процессуальный кодекс не позволяет обжаловать данное решение. То же самое произошло и в Кассационном суде.
«В конституционном суде мы подали заявление по части законодательной нормы, создающей такое положение. Требуем признать антиконституционными и недействительными статьи 61 и 63 Конституции Армении (право на судебную защиту человека и право на обращение в международные органы по защите прав человека)», – рассказал адвокат.
Осужденный в Армении пожизненно за убийство семьи Аветисянов из 7 человек в городе Гюмри российский военнослужащий Валерий Пермяков 18 мая передан России.