PanARMENIAN.Net-ը որոշել է պարզել, թե առաջիկայում ինչ նշանակալի համերգներ են սպասվում Հայաստանում և Վրաստանում:
Վրաստանում
Վրաստանում բավականին կարևորում են երաժշտական միջոցառումների անցկացումը երկրում: Այդ քաղաքականությունն ուղղված է զբոսաշրջության զարգացմանը և հաջող է աշխատում վերջին տարիներին: Մեծ համերգների, ջազի ու էլեկտրոնային երաժշտության փառատոներին, որոնք, ի դեպ, բավականին բարձր մակարդակով են անցկացվում, հավաքվում են այդ տիպի երաժշտության սիրահարներ ինչպես հարևան, այնպես էլ ավելի հեռավոր երկրներից, քանի որ տոմսերն ու կեցությունը Վրաստանում բավականին մատչելի են:
Հունիսի 16-ին Վրաստանում մեկնարկում է Tbilisi Open Air 2017 երաժշտական փառատոնը, որի շրջանակում հանդես կգա հայտնի ռուսական «Լենինգրադ» խումբը («Լենինգրադի» 2016-ի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք համերգը չեղարկվեց), բրիտանական Anathema և Archive խմբերը, բազմաթիվ այլ արտիստներ: Բացօթյա փառատոնը կանցնի Թբիլիսիում հունիսի 16-18-ը: Ամեն օր փառատոնի գլխավոր բեմը կտնօրինի առաջատար խմբերից մեկը: Հունիսի 16-ին փառատոնը կբացի Լիվերպուլում կազմավորված բրիտանական Anathema ռոք խումբը, հունիսի 17-ին՝ Սանկտ Պետերբուրգում Սերգեյ Շնուրովի ստեղծած «Լենինգրադ» խմբավորումը, իսկ հունիսի 18-ին՝ լոնդոնյան Archive խումբը:
Նախագծի հեդլայներներից բացի, Tbilisi Open Air շրջանակում ավելի քան 40 օտարերկրացի և վրաց երաժիշտներ, խմբեր ու երգիչներ ելույթ կունենան:
Tbilisi Open Air երաժշտական փառատոնն անցկացվում է Թբիլիսիում 2009-ից: Այդ ընթացքում փառատոնի բեմում հանդես են եկել այնպիսի հայտնի երաժիշտներ, ինչպիսիք են Զեմֆիրան, ԴԴՏ-ն, Placebo-ն, Beth Hart-ը, Black Label Society-ին, Tiger Lillies-ը, Soap and Skin-ը և այլոք:
Հուլիսի 27-30-ը Բաթումում կանցնի Black Sea Jazz փառատոնը, որի շրջանակում ելույթ կունենա հայտնի բրիտանական Jamiroquai խումբը: Jamiroquai-ից բացի Black Sea Jazz Festival-ի շրջանակում հանդես կգա հայտնի ամերիկյան հիփ-հոփ De La Soul եռյակը (հուլիսի 29) և բրիտանացի երգչուհի Joss Stone-ը (հուլիսի 30), որն ավելի վաղ հանդես է եկել նաև Երևանում՝ Yerevan Jazz Fest 2016-ի շրջանակում:
Էլեկտրոնային երաժշտության GEM Fest փառատոնը 2017-ին արդեն 3-րդ անգամ կանցնի Վրաստանում: Այս անգամ վրացական Անակլիա ավանում անցնող փառատոնը մեկ ամիս կտևի՝ հուլիսի 14-ից օգոստոսի 14-ը: Այն կմիավորի 8 ակումբային բեմ և ակումբային երաժշտության ավելի քան 500 անվանի կատարողի ամբողջ աշխարհից: Փառատոնի գլխավոր հեդլայները կլինի բրիտանական DJ Mag 2016 շաբաթաթերթի վարկածով աշխարհի լավագույն դիջեյ Մարտին Գարիկսը Հոլանդիայից (նախանձի արցունքները դժվար է զսպել) և ամերիկացի դիջեյ, կոմպոզիտոր և երաժշտական պրոդյուսեր Սթիվ Աոկին:
GEM Fest-ի շրջանակում հնարավոր կլինի լսել նաև ժամանակակից ամենաթանկ դիջեյներից մեկին, Համբուրգում ապրող Մլադեն Սոլոմունին, որը հայտնի է Solomun կեղծանունով: Նա ելույթ կունենա օգոստոսի 3-ին: Իսկ օգոստոսի 4-ին՝ հայտնի շվեդական Axwell & Ingrosso DJ դուետը, ինչը ևս նախանձի մի մեծ առիթ կարող է լինել:
Սրանով վրացական փառատոնի հարուստ երաժշտացանկը չի եզրափակվում, կան բազում հայտնի անուններ, որոնք կարող են շոյել էլեկտրոնային երաժշտության երկրպագուների ականջը՝ James Zabiela (նա Հայաստանում էլ է ելույթ ունեցել), Oliver Deutschmann, Paul Kalkbrenner և GusGus (նրանք մասնակցել են փառատոնին նաև 2016-ին):
Իսկ օգոստոսի 12-ին, փառատոնի փակումից 2 օր առաջ, ելույթ կունենա հայտնի տեխնո դիջեյ Boris Brejcha-ն, որը նաև GEM Fest 2016-ին է մասնակցել:
Աշխարհահռչակ բրիտանացի երգիչ և կոմպոզիտոր Էլթոն Ջոնը սեպտեմբերի 16-ին համերգ կտա Վրաստանում: Լեգենդար բրիտանացին ելույթ կունենա նորակառույց Black Sea Arena համերգասրահի բեմում, որը Ուռեկիի մոտակայքում է գտնվում (նախանձի արցունքներն արդեն չի ստացվում զսպել, մնում է սպասել տոմսերի վաճառքի մեկնարկին՝ հունիսի 29-ին):
Մինչդեռ Հայաստանում…
Իսկ Հայաստանում այդ ընթացքում սպասվում են Նարգիզի, «Ռուկի վվերխ» խմբի և Գրիգորի Լեպսի համերգները: Եվ վերջ:
Իրականում Հայաստանում արտասահմանցի աստղերի համերգների կազմակերպման հարցը շատ ավելի բարդ է: Առանց պետական աջակցության, առանձին անձանց ու ընկերությունների անձնական միջոցներով կազմակերպված համերգները հաճախ չեն համապատասխանում հանդիսատեսի ճաշակին՝ բացասական արձագանքներ ստանալով և ոչ այնքան հաջող անցնելով: Արդեն տարիներ շարունակ Հայաստան են հրավիրվում «թարմությունը կորցրած» աստղերը:
Երևանում համերգներով բազմիցս են հանդես եկել Իրինա Ալեգրովան, Գրիգորի Լեպսը, Ռիչարդ Կլայդերմանը և այլ ոչ այնքան երիտասարդ աստղերը: Նոր սերնդի կատարողներից Հայաստանում վերջերս ելույթ ունեցան Տիմատին, L’One-ը, Քրիստինա Սին, Мот-ը և Իվան Դորնը (բայց համաձայնեք՝ դա Solomun չէ, և առավել ևս ոչ էլ Մարտին Գարիկս): Դեռևս չի հաջողվում Հայաստան բերել երիտասարդ աստղերի, թեև տարեցներն էլ շատ հազվադեպ են այստեղ հայտնվում:
Այդպես, առաջնորդվելով «յուրաքանչյուր նորը լավ մոռացված հինն է» կարգախոսով, սեպտեմբերի 2-ին Երևանում կկայանա 90-ականներին բավականին հայտնի ռուսական «Ռուկի վվերխ» խումբը: 2017-ին խումբը նշում է իր 20-ամյակը և մենակատար Սերգեյ Ժուկովն ընկերների հետ հայ հանդիսատեսին կներկայացնի բոլորին վաղուց ծանոթ սիրված հիթերը:
Իսկ հոկտեմբերի 8-ին Հայաստանի մայրաքաղաքում առաջին անգամ համերգ կտա ազգությամբ ուզբեկ ամերիկաբնակ երգչուհի Նարգիզ Զակիրովան, որն այժմ Մոսկվայում է բնակվում: Երգչուհին կներկայացնի «երկուսով» համերգային ծրագիրը, որի շրջանակում կկատարի ինչպես հին և սիրված, այնպես էլ նոր երգեր, որի հեղինակն է երգչուհու պրոդյուսեր Մաքսիմ Ֆադեևը:
Լեպսին, անկախ իր բազում պարգևներից ու մրցանակներից, Էլթոն Ջոնի հետ չես համեմատի: ՌԴ վաստակավոր արտիստ, «Ոսկե գրամոֆոնի» մրցանակակիր, «Տարվա երգ», «Տարվա շանսոն» մրցանակների դափնեկիր Գրիգորի Լեպսը, որը պարբերաբար ելույթ է ունենում Երևանում, կրկին կհյուրընկալվի Հայաստանի մայրաքաղաքում 2018-ին: Լեպսի համերգը նախանշված է փետրվարի 24-ին: Վերջին անգամ վրացական արմատներով ռուսաստանցի երգիչը, որին սիրում են Հայաստանում, համերգ է տվել Երևանում 2015-ի նոյեմբերի 13-ին:
Ի դեպ, Լեպսի համերգի ամենաթանկ տոմսի արժեքը 120.000 է (մոտ $250), Էլթոն Ջոնի համերգի տամսերի գինը Վրաստանում սկսվում է $60-ից:

PanARMENIAN.Net решил провести еще одну параллель и узнать, какие крупные концерты ожидаются в Армении и Грузии в ближайшее время.
В Грузии
Грузия уделяет немало внимания проведению музыкальных мероприятий в стране. Эта политика нацелена на развитие туризма и успешно работает в последние годы: на большие концерты и фестивали джаза и электронной музыки, которые кстати проводятся на достаточно высоком уровне, стекаются любители хорошего времяпрепровождения как из стран региона, так и с более далеких стран, так как стоимость билетов и проживание в Грузии доступны.
Так, 16 июня в столице Грузии стартует музыкальный фестиваль Tbilisi Open Air 2017, в рамках которого выступят известная российская группа «Ленинград» (концерт «Ленинграда» в Армении должен был состояться в октябре 2016 года, однако был отменен), британские группы Anathema и Archive, а также множество других артистов. Фестиваль на открытом воздухе пройдет в Тбилиси с 16 по 18 июня. В каждый из этих трех дней на главной сцене фестиваля выступит одна из групп-хэдлайнеров. Так, 16 июня фестиваль откроет образованная в Ливерпуле в 1990 году британская рок-группа Anathema, 17 июня – созданная в Санкт-Петербурге Сергеем Шнуровым группировка «Ленинград», а 18 июня – музыкальная группа из Лондона Archive.
Кроме хэдлайнеров проекта, в рамках Tbilisi Open Air выступят более 40 иностранных и грузинских музыкальных групп, диджеев и певцов.
Музыкальный фестиваль Tbilisi Open Air проводится в Тбилиси с 2009 года. За это время на его сцене пели такие всемирно известные музыканты, как Земфира, ДДТ, Placebo, Beth Hart, Black Label Society, Tiger Lillies, Soap and Skin и другие.
С 27 по 30 июля в курортном городе Батуми пройдет фестиваль Black Sea Jazz, в рамках которого выступит всемирно известная британская группа Jamiroquai. Кроме Jamiroquai на сцене Black Sea Jazz Festival выступит известное американское хип-хоп трио De La Soul (29 июля) и британская певица Joss Stone (30 июля), которая ранее выступила в Ереване в рамках Yerevan Jazz Fest 2016.
Грузинский фестиваль электронной музыки GEM Fest в 2017 году пройдет уже в третий раз. На этот раз фестиваль в грузинской деревушке Анаклия продлится целый месяц – с 14 июля до 14 августа. Он объединит восемь клубных сцен и более 500 именитых исполнителей клубной музыки со всего мира. Главными хедлайнерами фестиваля станут лучший диджей мира по версии британского еженедельника DJ Mag 2016 Мартин Гаррикс из Голландии (сложно сдержать слезы зависти) и американский диджей, композитор и музыкальный продюсер Стив Аоки.
В рамках GEM Fest можно будет послушать также одного из самых дорогих диджеев современности, живущего в Гамбурге Младена Соломуна, известного под псевдонимом Solomun. Он сыграет 3 августа. А 4 августа выступит знаменитый шведский DJ дуэт Axwell & Ingrosso, что может стать еще одним большим поводом для зависти.
На этом богатый лайнап грузинского фестиваля не заканчивается, в нем еще много знаменитых имен, способных вызвать возбуждение у любителей электронно музыки:James Zabiela (он как-то был в Армении),Oliver Deutschmann,Paul Kalkbrenner и GusGus (они были на фестивале и в 2016 году)
А 12 августа, за 2 дня до закрытия фестиваля электронной музыки, сыграет всемирно известный техно ди-джей Boris Brejcha, который играл и на GEM Fest 2016.
Всемирно известный британский певец и композитор Элтон Джон 16 сентября даст концерт в Грузии. Легендарный британец выступит на сцене нового концертного зала Black Sea Arena на курорте Уреки (слезы зависти сдержать не удается, осталось ждать старта продажи билетов – 29 июня).
Тем временем в Армении
А в Армении ожидаются концерты Наргиз, группы «Руки Вверх!» и Григория Лепса. Все.
На самом деле, в Армении с концертами зарубежных звезд все обстоит намного сложнее. Без государственной поддержки, организованные на личные средства частных лиц и компаний концерты зачастую не соответствуют вкусам публики, вызывают негативные отклики и проходят не столь удачно. Уже многие годы подряд в Армению привозят звезд «не первой свежести».
В Ереване с концертами неоднократно выступали Ирина Аллегрова, Григорий Лепс, Ричард Клайдерман и другие немолодые звезды. Из молодых исполнителей в Армении недавно выступили Тимати, L’One, Кристина Си, Мот и Иван Дорн (но все же это далеко не Solomun, и уж совсем не Мартин Гаррикс). Пока Армении не удается привлечь молодых звезд не из стран СНГ, да и немолодых тоже очень редко.
Так, придерживаясь принципа «все новое – это хорошо забытое старое», 2 сентября в Ереване выступит популярная в 90-е российская музыкальная поп-группа «Руки Вверх!». В 2017 году группа отмечает 20-летие и солист группы Сергей Жуков со своими друзьями представит армянскому зрителю знакомые всем популярные хиты.
А 8 октября в столице Армении впервые выступит с концертом узбекско-американская певица Наргиз Закирова, в настоящее время проживающая в Москве. Певица представит концертную программу «Вдвоем», в рамках которой исполнит как старые и полюбившиеся песни, так и новые песни продюсера певицы Максима Фадеева.
Ну и как же без Лепса, который несмотря на все свои награды далеко не Элтон Джон? Заслуженный артист России, обладатель премий «Золотой Граммофон», «Песня года», «Шансон года» Григорий Лепс, с завидной регулярностью выступающий в Ереване, вновь вернется в столицу Армении в 2018 году. Концерт Лепса запланирован на 24 февраля. В последний раз популярный в РА российский певец грузинского происхождения давал тут концерт 13 ноября 2015 года.
Кстати, самый дорогой билет на концерт Лепса стоит 120.000 драм (около $250), билеты на концерт Элтона Джона в Грузии стоят от $60.