Բազմաթիվ երկրների ամենահեղինակավոր համերգասրահներում հանդես եկած ամերիկաբնակ երաժիշտ Ստեփան Խալաթյանը վերջին տարիներին աշխատում է որպես ԱՄՆ-ի Shen Yun Performing Arts-ի 5 կազմակերպությունից մեկի նվագախմբի կոնցերտմայստեր, ինչպես նաև Shen Yun Symphony Orchestra-ի երկրորդ ջութակների կոնցերտմայստերը:
«2013 թվականին տրոմբոնահար ընկերոջս` Կարեն Խաչատրյանի միջոցով, տեղակացա Նյու-Յորքում գտնվող Shen Yun Performing Arts-ի կազմակերպության մասին: Դա հինգ կազմակերպությունից բաղկացած ընկերություն է, որը ներկայացնում է չինական արվեստը` պարի և 3D անիմացիաների միջոցով, նվագախմբի կենդանի նվագակցությամբ և շրջագայում է աշխարհով մեկ: 2014-ին մասնակցում եմ լսումների և զբաղեցնում Shen Yun Performing Arts-ի հինգ կազմակերպություններից մեկի նվագախմբի կոնցերտմայստերի, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհի ամենահեղինակավոր համերգասրահներում հանդես եկող Shen Yun Symphony Orchestra- ի երկրորդ ջութակների կոնցերտմայստերի պաշտոնները: Այդպես հայտնվեցի Միացյալ Նահանգներում»,- նշում է ջութակահարը:
Ստեփան Խալաթյանը վերջին 4 տարվա ընթացքում համերգներով հասցրել է հանդես գալ Հյուսիսային Ամերիկայի 51 նահանգից 37-ի լավագույն համերգասրահներում` Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, Boston Symphony Hall, John F. Kennedy Center և այլն, ինչպես նաև Մեքսիկայի, Կոլումբիայի, Արգենտինայի հեղինակավոր հարթակներում: Այս տարվա 4.5 ամսում նվագախումբը 77 համերգ է ունեցել:
«Shen Yun Performing Arts-ի մյուս նվագախմբերում էլ հայ երաժիշտներ կան` տրոմբոնահար Կարեն Խաչատրյանը, կլարնետահար Մհեր Մնացականյանը, ջութակահարներ` Աշոտ Դումանյանն ու Արսեն Կետիկյանը, կոնտրաբասահար Տիգրան Ոսկանյանը: Անցյալ տարի մեզ միացավ դիրիժոր, կոնտրաբասահար Վարդան Հակոբյանը: Շատ մեծ հպարտություն եմ ապրում, որ չինական կազմակերպության, չինական նվագախմբի դիրիժորական վահանակի մոտկանգնած է հայ երաժիշտը: Հուսով եմ, միասնական ջանքերով կկարողանանք ներկայանալ հայ հանդիսատեսին»,-նշում է նա:
Ստեփան Խալաթյանը ջութակ նվագում է 6 տարեկանից: Հայրը` Հակոբ Խալաթյանը, քամանչահար, գեղանկարիչ է, մայրը` Աննա Խալաթյանը, թավջութակահար: Սովորել է Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցում`Էդուարդ Մարգարյանի, այնուհետև` Արմեն Ճենտերեճյանի դասարաններու: 2004 թվականին ընդունվել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա, որտեղ ուսանել է ներկայիս ռեկտոր, պրոֆեսոր Շահեն Շահինյանի դասարանում, հետո`մագիստրատուրայում: Չնայած երիտասարդ տարիքին, ջութակահարի կենսագրականը բավականին պատկառելի է: Որպես ուսումնական կվարտետի անդամ` համերգներով հանդես է եկել Մ. Սարյանի և Ավ. Իսահակյանի տուն-թանգարաններում: 2006 թվականին Ստեփանն իր հոր հետ տրիոյով, կվարտետով ու կվինտետով հանդես է եկել նրա 50-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգին:
Առանձին ու կարևոր ժամանակահատված կապված է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբի հետ, որտեղ Ստեփանը աշխատել է որպես երկրորդ ջութակների կոնցերտմայստեր: Աշխարհը բացում է ջութակահարի արջև իր դռներն ու 2007-2014 թթ., գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ, համերգներով ելույթ է ունենում տարբեր երկրներում` Ֆրանսիա, Գերմանիա, Բելգիա, Արաբական Էմիրություններ և այլվայրերում:
Նույն ժամանակահատվածում, նվագախմբի կազմում մասնակցել է Վալերի Գերգիևի հիմնադրած մոսկովյան «Զատկի» փառատոնին, ինչպես նաև 2009-ին Գերգիևի ղեկավարությամբ Մարիինյան նվագախմբի կազմում կատարել է Է.Միրզոյանի սիմֆոնիան: Երիտասարդական նվագախմբի հետ Խալաթյանը հանդես է եկել իտալական հանրահայտ Musica Riva փառատոնին:
Ստեփանը հասցնում է նաև միջազգային բեմերում հանդես գալ և ներկայացնել հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները:

Stepan Khalatyan, a musician who resides in the U.S. and has performed at the most prestigious concert halls all over the world, has been working as a concertmaster of one of the orchestras of the five companies of the Shen Yun Performing Arts, as well as the principal second violin of the Shen Yun Symphony Orchestra.
''In 2013 my friend Karen Khachatryan (trombone) told me about the Shen Yun Performing Arts in New York. It is an organization comprised of 5 companies which present Chinese art via dances and 3D animations, as well as with live performance of the orchestra throughout the world. In 2014 I took part in auditions and became the concertmaster of one of Shen Yun Performing Arts orchestras, as well as the principal second violin of the Shen Yun Symphony Orchestra. This is how I found myself in the United States," violinist says.
During the last 4 years, Khalatyan has performed at the best concert halls of 37 out of 51 U.S. states: Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, Boston Symphony Hall, John F. Kennedy Center, etc. He gave concerts at prestigious halls in Mexico, Colombia, Argentina. The orchestra has performed 77 concerts in 4,5 months.
''There are many Armenian musicians working in other orchestras of the Shen Yun Performing Arts: Karen Khachatryan (trombone), Mher Mnatsakanyan (clarinet), Ashot Dumanyan and Arsen Ketikyan (violin), Tigran Voskanyan (double bass). Last year Vardan Hakobyan (conductor, double bass) joined us. I am very proud of such Armenian present in the Chinese orchestra. I hope that together we will be able to perform for the Armenian audience," he says.
Khalatyan has been playing violin since he was 6. His father Hakob Khalatyan is playing the kamancha and is also a painter, while his mother, Anna Khalatyan, is a cellist. He studied at Alexander Spendiaryan Music School (the class of Eduard Margaryan, then the class of Armen Jenterejyan). In 2004 he entered the Yerevan Komitas State Conservatory – professor Shahen Shahinyan's class current rector of the Conservatory. He has got his master's degree here. Despite the age his professional biography is very rich. He performed at Martiros Saryan and Avetik Isahakyan House Museums as a part of a quartet. In 2006 Stepan performed (as part of the trio, quartet, quintet) with his father during a concert dedicated to the latter's 50th anniversary.