Նախորդ տարվա ապրիլին ղարաբաղյան հակամարտության սրման արդյունքում ավելի քան 2.000 մարդ Լեռնային Ղարաբաղից տեղափոխվել է Հայաստան՝ Արցախի բնակչության 1.3%-ը: Փախստականի համաշխարհային օրվա և «Մենք կանգնած ենք Փախստականների կողքին» քարոզարշավի կապակցությամբ լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասել է Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿ ՓԳՀ) ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիրվիրթը:
Նա նշել է, որ նրանց մեծամասնությունը կանայք, երեխաներ և տարեցներ էին, իսկ տղամարդիկ մնացել էին՝ պաշտպանելու իրենց տները կամ մասնակցելու գործողություններին: Հայաստան եկածներից շատերը կացարան են գտել իրենց բարեկամների կամ ընտանիքի ընկերների մոտ, ովքեր, նրա խոսքով, հիմականում պատկանում են հասարակության ցածր խավին, գրում է Panorama.am-ը:
Քրիստոֆ Բիրվիրթը նշել է, որ ՄԱԿ-ի ՓԳՀ-ն տպավորել է տեղահանված անձանց ցուցաբերած աջակցության և հյուընկալության մակարդակը. հասարակության բոլոր շերտերում հյուրընկալության բարձր մակարդակ են արձանագրել: Նա նաև նշել է, որ իրավիճակը դրդել է ՄԱԿ-ի ՓԳՀ-ին անհապաղ ներգրավվածություն ցուցաբերել:
ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցչի խոսքով, ԼՂ-ի տեղահանված անձանցից շատերը ի վիճակի են եղել վերադառնալ. 2016-ի տարեվերջի տվյալներով 573 անձ (172 ընտանիք), հիմնականում հակամարտությունից տուժած գյուղից՝ Թալիշից, շարունակում են մնալ տեղահանված, քանի որ Թալիշը դեռ անվտանգ չէ:

More than 2000 people have moved to Armenia as a result of escalation on the Nagorno Karabakh contact line in April 2016, UNHCR representative in the country Christoph Bierwirth has revealed.
Azerbaijan on April 2 last year launched a large-scale military offensive against Karabakh, which left hundreds dead on both sides. Top Armenian and Azerbaijani defense ministers reached an agreement on the cessation of hostilities on April 5 in Moscow.
According to him, women, children and the elderly accounted for the greater part of those displaced, while men generally remained in Karabakh “to protect their homes or to take part in operations.”
Many of those who have come to Armenia have found shelter with their relatives or friends, who basically belong to a lower class of society, the UN representative said, according to Panorama.am.
Bierwirth added the UN Commissioner was especially impressed with the Armenians’ support and hospitality.