Facebook սոցցանցը մտադիր է նոր գործառույթ գործարկել, որը կարգելի անծանոթ մարդկանց ներբեռնել օգտատերերի լուսանկարները: Ֆեյսբուքյան նոր նախագծերի առաջխաղացման գծով մենեջեր Ահարատի Սոմանը հայտարարել է, որ այժմ փորձարկվում են գործառույթներ, որոնք սահմանափակում են անձնական լուսանկարների հասանելիությունը: Սկզբնական շրջանում այն հասանելի կլինի միայն Հնդկաստանում:
Նորամուծությունը թույլ կտա օգտատերին սահմանափակել իր լուսանկարները ներբեռնելու հնարավորությունները և կարգելի կիսվել դրանցով կողմնակի անձանց էջերում: Կսահմանափակվի նաև բջջային սարքի կամ սեղանի համակարգչի էկրանի սքրինշոթի հասանելիությունը, գրում է «Կոմերսանտը»:
Facebook-ի ներկայացուցիչը սահմանափակումը բացատրել է օգտատերերի անձնական տվյալների անվտանգությունը բարձրացնելու ձգտումով:
Ավելի վաղ հայտնվել է մեկ այլ ֆեյսբուքյան գործառույթ՝ «Ինձ վտանգ չի սպառնում» (Safety Check): Գլխավոր նորամուծությունն ահաբեկչությունից կամ տարերային աղետից հետո ինքնուրույն դրամահավաք կամ նվիրատվություն սկսելու հնարավորությունն է:

22 Июнь 2017 - 11:46 AMT
Социальная сеть Facebook планирует ввести новую функцию, которая запретит скачивать фотографии пользователей незнакомым людям. Менеджер по продвижению новых проектов Facebook Аарати Соман заявил, что сейчас проходят тестовые испытания опции, ограничивающей доступ к личным фото пользователей. Первоначально она будет доступная только пользователям в Индии.
Нововведение позволит пользователям ограничивать доступ к скачиванию своих фотографий и запретит делиться ими на страницах посторонних. Будет также ограничен доступ к скриншоту экрана мобильного устройства или настольного компьютера, пишет «Коммерсант».
Представитель Facebook объяснил введение ограничений на скачивание личных фото стремлением соцсети повысить безопасность личных данных пользователей.
Ранее Facebook обновила функцию «Я в безопасности» (Safety Check). Главным нововведением стала возможность самостоятельно открывать сбор или жертвовать деньги пострадавшим от террористических актов и стихийных бедствий.