Երևանի «Քվանտ» վարժարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ավագ դպրոցի սաներն այցելել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակ:
Մոտ 12 տարի հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատարի դիրքերը չզիջող ընկերության մասնագետները վարպետության դասընթաց են վարել ՏՀՏ (Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների) փորձարարական ուսումնական ծրագրով սովորողների համար:
Տեսական գիտելիքներ ձեռք բերած աշակերտներին փոխանցվել են նաև գործնական հմտություններ: Տեխնիկական վարչության մասնագետը մանրամասնել է ռադիո հասանելիության ցանցերին և փոխկապակցման ենթահամակարգերին առնչվող հարցեր: Ինտերակտիվ շփման, հարց ու պատասխանի միջոցով, աշակերտները ամրապնդել են նախորդ կիսամյակի ընթացքում «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» առարկայից ձեռք բերած տեսական գիտելիքները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մասնագետները համանման դասընթաց են կազմակերպել նաև մարզերում. ընթացիկ ամսում Գյումրիի «Ֆոտոն» վարժարանի աշակերտները եղել են Երևան-Գյումրի հատվածում տեղակայված արևային էներգիայով սնվող հիմնական երկու կայանի տարածքում: Իսկ Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի սաները՝ Լոռու մարզում տեղակայված բազային կայաններից մեկի տարածքում:
«Աշխարհում ներկայանալի տեղ զբաղեցնելու իրատեսական և կայուն միջոցը գիտելիքն է: Երբ այդ գիտելիքը հարստանում է նաև տարիների փորձով, դառնում է կապիտալ: Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատարի դիրքերը պահպանող ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ունի հսկայական կապիտալ՝ տարիների փորձ, որի հիմքում անընդհատ կատարելագործվող մասնագետների գիտելիքն է: Որպես պատասխանատու ընկերություն, մենք ձգտում ենք չսահմանափակվել առաջատարի դիրքերը պահպանելով: Ձգտում ենք օգտակար լինել զարգացման ներուժ ունեցող երիտասարդությանը», – ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» առարկան 2017 թվականից դասավանդվում է քառակողմ հուշագրով (ՀՀ ԿԳ նախարարություն, «Սինոփսիս Արմենիա», ՎիվաՍել-ՄՏՍ, «Յունիքոմփ») ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում՝ Գյումրիի «Ֆոտոն» և Երևանի «Քվանտ» վարժարաններում, Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական և Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցներում, ինչպես նաև ՀԱՊՀ՝ Երևանի տարածքում գործող ավագ դպրոցում:

Students of Yerevan Quantum college and the high school of the National Polytechnic University of Armenia (NPUA) visited VivaCell-MTS Headquarters for a special meeting.
Specialists of the company, which has maintained a leading position in the telecommunication sector for nearly 12 years, held a master class for students of the ICT (Information and Communication Technologies) pilot educational project. The students had the opportunity to strengthen theoretical knowledge with practical skills. Topics related to radio networks and interconnection subsystems were thoroughly covered by an employee of the Technical Department leading the master class. In the course of discussions and a Q&A session, students gained deeper understanding of the topics introduced by the Basics of Telecommunication subject last semester.
VivaCell-MTS specialists have recently held a similar master class for students of Gyumri Photon college on the territories of two solar base stations located near the Yerevan-Gyumri section of the interstate highway. The students of Vanadzor Mathematics and Natural Sciences School, meanwhile, had the opportunity to visit one of the base-transceiver stations in Lori region.
“The most reliable and stable path to success is knowledge. Coupled with years of experience, it becomes a valuable asset. In this respect, VivaCell-MTS has considerable assets as the long-time leader in Armenia’s telecommunication field: years of experience fueled by the continuous learning and professional development of its employees. As a responsible company, we do not limit ourselves to the goal of maintaining the leading positions in the market. We also aspire to support the youth to unveil its potential,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
According to the four-partite memorandum, signed between the Armenian Ministry of Education and Science, Synopsys Armenia, VivaCell-MTS, and Unicomp companies, Basics of Communication has been included in the curricula of Gyumri Photon, Yerevan Quantum colleges, physics and mathematics school after Artashes Shahinyan, mathematics and natural sciences school in Vanadzor, and of the NPUA high school in Yerevan.