Հայաստանում սիրած վայրի մասին
Հայաստանում իմ ամենասիրած վայրը իմ ծննդավայրն է: Դա ուժի աղբյուր է, այն վայրը, որտեղ ապրում են ծնողներս: Եվ եթե ինձ հարցնեն, թե որտեղ եմ ես ինձ տանը զգում, ապա միայն այնտեղ: Ավելին՝ ես կասեի, որ իմ Հայաստանը դա իմ Բերդն է:
«Ով Բերդում եղել է՝ կհասկանա»
Այս տարի (2017-ին՝ խմբ) Մոսկվայից մի ընտանիք էր եկել Բերդ: Ուղևորությունը Բերդ ծննդյան նվեր էր այդ ընտանիքի երեխային 9-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Նրանք եկել էին Հայաստան, մեքենա վարձակալել և հասել Բերդ: Տեսել էին պապիս տունը, հետո հարցրել էին, թե որտեղ են ապրում Նարինե Աբգարյանի ծնողները, մայրիկիս հետ սուրճ էին խմել: Վերջերս մի ընտանիք էլ էր եկել՝ 9-ամսական Մանյունյայի հետ: Եվ սա, անտեսելով այն հանգամանքը, որ մենք պատերազմական վիճակում ենք: Ես ինքս վախեցա ընկերներիս Բերդ տանել, ուղղակի վախ կա՝ անընդհատ գնդակոծում են: Ով Բերդում եղել է՝ կհասկանա, թե դա ռուս մարդու համար ինչ հերոսական քայլ է՝ ռուսի համար Բերդ գալը բոլորովին այլ աշխարհում հայտնվելուն հավասար է:
«Պատերազմ, որը դեռ շարունակվում է»
Տավուշը Հայաստանի պատերազմող տարածաշրջանն է, իսկ Բերդը սահմանամերձ տարածք է: Այդ մասին այնքան էլ չի խոսվում, բայց դա է իրողությունը: Գյուղերը մշտապես գնդակոծվում են՝ մանկապարտեզները, անցնող մեքենաները: Պատերազմը մինչ օրս շարունակվում է, նույնիսկ չես կարող այն 90-ականների պատերազմ անվանել: Դա պատերազմ է, որի մեջ մենք ապրում ենք: Իմանալով այդ ամենը՝ ես չէի կարծում, որ ինձ համար այդքան դժվար կլինի գրել դրա մասին: Յուրաքանչյուր պատմություն մի մարդու ճակատագիր է: Որոշ պատմություններ Բերդից եմ վերցրել, որոշ բաներ ինձ Ղարաբաղում են պատմել:
Ղարաբաղցու արմատների մասին
Այս տարի Ղարաբաղում էլ եղա՝ դա մի անհավանական էներգետիկ սնուցում էր, անհավանական: Մայրական կողմից ես ղարաբաղցի եմ: Իրականում Բերդում ապրողների մի մասը ևս ղարաբաղցի է, ինչպես տատիս (հայրական) ցեղը: Նրանք Բերդում են վերաբնակվել 200 տարի առաջ: Կորցրած սիրելի քաղաքի մասին
Ես մի ապշեցուցիչ սիրելի քաղաք ունեի՝ Կիրովաբադը, բայց հիմա չեմ կարող այնտեղ գնալ: Այն մոռացված է մեզ համար մեկընդմիշտ: Ես շատ էի սիրում և մի քանի անգամ եղել եմ Խանլարում՝ այնտեղ էր ապրում մայրիկիս մորաքույրը: Այդ քաղաքը ժամանակին գերմանացիներն են կառուցել: Հիշում եմ այդ տները՝ ցնցող, անհասանելի:
Հայկական խոհանոցի շուրջ
Ինձ վաղուց են բոլորը խնդրում հայկական խոհանոցի հետ կապված ինչ-որ բան գրել: Իհարկե, խոհարարական գիրք չեմ գրի, բայց, կարծում եմ, կարելի է պատմվածքների ինչ-որ հավաքածու հորինել, որտեղ յուրաքանչյուր պատմություն կառուցված կլինի որևէ բաղադրատոմսի շուրջ: Ասենք՝ մի գյուղ վերցնենք, հորինենք մսագործի, այգեպանի և այլն…
«10 տարի հետո այս ամենը չի լինի՝ այդ մասին գրել է պետք»
Մեզ մոտ Բերդում ծիծաղելի անունները շատ են: Լավ է, մեր բախտը բերել է՝ մեզ Փաշոենց են ասում…Իսկ կան Գյոդայանցներ, մտածել անգամ սարսափելի է, թե ինչու են այդ մարդկանց այդպես կոչել: Կան շատ զվարճալի ածականներ, որոնք երբևէ նույնիսկ արտաբերելն է ամոթ մի ինչ-որ այլ տեղ: Բայց ինձ թվում է, դա մեր ազգային կոլորիտն է ՝ 10, 20 տարի հետո այս ամենը չի լինի՝ դրա մասին գրել է պետք:
Հայ դասականների մասին
Հրանտ Մաթևոսյան եմ շատ սիրում: Նա ուղղակի հիասքանչ է, մայրիկս ասում է, որ Մաթևոսյանը հայկական Ֆոլքներն է: Հավանում եմ Վարդգես Պետրոսյանի ստեղծագործությունները՝ «Անիի դեղատունը», «Հայկական էսքիզները», և Շահեն Թաթիկյանին՝ այս գրքերն եմ կարդացել, երբ Հայաստանում էի ապրում:
Երևանի հետ հարաբերությունների և նորից Բերդի մասին
Նախկինում Երևանի հանդեպ վերաբերմունքս բավականին զուսպ էր, քանի որ Երևանն այնքան էլ բարեհաճ չէ եկվորների հանդեպ: Երբ մենք ուսանող էինք ու հանրակացարանում էինք ապրում, կանխակալ վերաբերմունք ենք զգացել մեր հանդեպ: Բայց վերջերս իմ լավ ընկերուհի Վիկա Աղաջանովան մի ցնցող բան ասաց. «Քաղաքը մեղավոր չէ, որ այնտեղ այդպիսի մարդիկ կան ապրող»: Դա նույնն է, ինչ Մոսկվան չսիրես, քանի որ այնտեղ ապրող մարդկանց մի ստվար հատված կարծում է, որ եկվորներից միայն վատը կարելի է սպասել: Ուղղակի դա էլ պետք է քո մեջ հաղթահարես: Երևանում ես ինձ հիանալի եմ զգում, և զբոսնել եմ սիրում, և սրճարանում մի գավաթ սուրճ խմել, բայց հանգստանալու, ամեն ինչից կտրվելու համար Բերդ եմ գնում: Այնտեղ լեռներն են, լռություն, հայրիկը խորոված է անում…:
Ընտանիքի և Հայաստան վերադառնալու մասին
Ծնողներս Բերդում են ապրում, երկու քույրս՝ Երևանում, եղբայրս՝ Մոսկվայում, իսկ մյուս քույրս՝ Կարինկան, 2016-ին մեկնեց Ամերիկա: Նա շատ երկար չէր ուզում մեկնել, բայց մեկնեց Մոսկվայից, երբ համբերությունը սպառվեց: Փոքր երեխա ունեցող մարդու համար Ամերիկայում տեղավորվելը դժվար է: Բայց նրա մոտ ստացվեց: Որովհետև, եթե հայ կինն ինչ-որ բան է դրել մտքին, ուղղակի պետք է մի կողմ քաշվել: Կարինան ապրում և արդեն աշխատում է Բոստոնում: Բայց, կարծում եմ, մեզանից ոչ ոք Հայաստանից դուրս ինչ-որ տեղ մշտապես մնալու ծրագրեր չի կառուցում: Ամեն դեպքում, մենք բոլորս կվերադառնանք:
Որդու և ազգայինի մասին
Որդիս՝ Էմիլը, արդեն 21 տարեկան է, կարծում եմ, մի երկու տարուց կկարողանամ հանգիստ մեկնել Հայաստասն: Նա իր կյանքով է ապրում, ընկերուհի ունի: Նա ծնվել և մեծացել է Մոսկվայում: Ամենասարսափելին այն է, որ նա չի կարողանում ապրել Բերդում, որովհետև այնտեղ ինչ-որ բույս է աճում, որից նա ալերգիա ունի: Էմիլն առավելագույնը 2 օրով է Բերդ մեկնում: Երրորդ օրը նրան պետք է տանել, որովհետև սկսում է հազալ, փռշտալ, ջերմել: Երևանում իրեն գերազանց է զգում, շատ է սիրում Հայաստանը և մեծ հպարտությամբ է խոսում, բայց նա աշխարհի մարդ է: Չեմ կարծում, որ կցանկանա Հայաստան տեղափոխվել: Մյուս կողմից էլ զարմանում ես՝ կարծես, թե հա, աշխարհի մարդ է, բայց ինչպես է անմիջապես ընդվզում, երբ նրա ներկայությամբ, Աստված մի արասցե, ինչ-որ բան են ասում Հայաստանի մասին: Դրանից չես փախչի: Ազգայինը չի անհետանում: Նա պատմաբան է դառնալու, ուսումնասիրում է Հայոց ցեղասպանության հարցը:
«Չի կարելի միայն Ցեղասպանության հարցով ապրել, հարկավոր է առաջ նայել»
Ես նյարդայնանում եմ, երբ որևէ ռեժիսոր հայտարարում է, որ մտադիր է ֆիլմ նկարահանել Ցեղասպանության մասին: Լսեք, ընդհանրապես մի՛ շոշափեք այդ թեման, մի կողմ թողեք: Դեպի ապագան նայեք: Երբ Ղարաբաղում էի, խոսել եմ այնտեղի մշակույթի նախարարի հետ: Նա ասաց, որ անշուշտ սգում են Ցեղասպանությունը, բայց աշխատում են շրջել պատմության այդ էջը: Որովհետև դա վշտի, սգի պատմություն է՝ չի կարելի հիմա դրանով ապրել: Դա շատ ճիշտ մոտեցում է: Ինձ զայրացնում է այդ պետական քարոզչությունը՝ ինչո՞ւ տառապել: Դա սպանում է մարդու արժանապատվությունը, վերածում է նրան կամազուրկ էակի: Ուստի ինձ շատ է դուր գալիս Ռուբեն Վարդանյանի թիմի գաղափարը («Ավրորա» միջազգային հումանիտար մրցանակը)՝ որ մենք հաղթած ազգ ենք, մենք վերածնվել ենք ինչպես փյունիկը մոխրից, և ապրում ենք: Մեզ ցանկացել են բնաջնջել՝ չի՛ ստացվել: Ամեն օր պետք է ամեն ինչ անել ի հիշատակ զոհվածների, ոչ թե սգալ, լինել հզոր, անկախ երկիր: «Եթե Մոսկվա չտեղափոխվեի, գրքերս չէին գրվի»
Ես հայկական դպրոց եմ ավարտել, հետո՝ Երևանի Բրյուսովի անվան ինստիտուտը, հետո մեկնել եմ Մոսկվա: Հստակ հասկանում եմ, որ եթե Մոսկվա չտեղափոխվեի, գիրք չէի գրի: Որովհետև իրոք իմ բոլոր գրքերը մեծ կարոտից են ծնվել:
«Հայաստանում անհնար կլիներ հրատարակվել»
Հրապարակելով «Մանյունյան» «Կենդանի ամսագրում»՝ չէի սպասում, որ ամեն ինչ այսպես կդասավորվի: Նախ՝ ես հրատարակչություն չեմ դիմել, այդ հրատարակչությունն է ինձ դիմել: Գրքի հրատարակման մասին որոշումը կայացրել է Ալեքսանդր Պրոկոպովիչը Լվովում: Հետո իմացա, որ որոշ հրատարակչություններ ևս ունեցել են նման մտադրություն, բայց կասկածել են, արդյոք պատմությունը կհետաքրքրի ռուսաստանցի ընթերցողին: «Մանյունյայի» առաջին տպաքանակը 4000 էր և սպառվեց շատ սեղմ ժամկետում: Դա մի մեծ երջանկություն էր: Դրանից հետո որոշեցի, որ գրելու եմ, թեև կասկածներ միշտ եղել են: Կասկածները մնում են, առավել ևս հիմա՝ արժե՞ գրել այդ մասին, արժե՞ դրանով զբաղվել:
Ես գիտեմ, որ մենք լավ գրողներ ունենք, որոնք ուղղակի հրատարակվելու հնարավորություն չունեն: Ես և Մարիամ Պետրոսյանը շանս ստացանք, քանի որ ռուսերեն ենք գրում: Հայաստանում մենք այդպիսի հնարավորություն չէինք ունենա:
Մարիամ Պետրոսյանի մասին
Մարիամ Պետրոսյանը հանճարեղ գրող է: Համեմատել, իհարկե, չի կարելի: Բայց, երբ համեմատում եմ, մտածում եմ՝ ահա թե ով պետք է գրի: Եղել եմ նրա հետ հանդիպմանը, երբ նա Մոսկվա էր եկել: Հիշում եմ՝ ապշել էի, երբ ասաց, որ կարող էր էլի շարունակել գրել այդ գիրքը («Տունը, որտեղ…»): Մի կողմից՝ ցավալի է, որ այդպես չեղավ, մյուս կողմից՝ դա իմ կարդացած սակավաթիվ գրքերից է, որոնք ես կարդացել եմ, ավարտել և հետո նորից սկսել: Եվ հիմա միանգամայն ազնիվ ասում եմ՝ սա այն դեպքը չէ, որ հայերն ուղղակի իրար են գովաբանում: Ես նրան ընթերցել եմ բացառապես որպես գրողի, կանխակալ վերաբերմունք չեմ ունեցել: Հետո արդեն, բնականաբար, հպարտացել եմ նրանով, դրանից չես փախչի:
Հայ ընթերցողի պահանջկոտությունը միշտ տոնուսի մեջ է պահում
Մեր ժողովուրդը հումորի հրաշալի զգացում ունի: Հայ ընթերցողի աջակցությունը, հումորը, ըմբռնումը՝ այս ամենը շատ թանկ է: Հայ ընթերցողը շատ պահանջկոտ է յուրայինների հանդեպ: Գուցե դա է ճիշտը, դա մեզ տոնուսի մեջ է պահում, թույլ չի տալիս թուլանալ:
Գրողի աշխատանքի մասին
Գրողի աշխատանքի մեջ ոչ մի ռոմանտիկ բան չկա: Ոչ մի այնպիսի բան, որ կոգեշնչի: Այդպիսի պահերը շատ հազվադեպ են լինում: Երբեմն, նստում ու 2 էջ զարմանալի տեքստ ես գրում, ինքդ քեզ վրա զարմանում, բայց այդպես հազվադեպ է լինում: Հաճախ դա ծանր աշխատանք է: Բայց եթե սիրում ես այդ գործը, եթե դա քոնն է, ապա, անշուշտ, դա մեծ երջանկություն է:
Էկրանավորման դժվարությունների մասին
Այժմ բանակցում ենք հերթական պրոդյուսերների հետ: Խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանի հեռուստատեսության կենտրոնական ալիքների խմբագրերը նույն «Մանյունյայի» մեջ ազգային պատմություն են տեսնում: Նրանք կասկածում են, արդյոք դա հետաքրքիր կլինի հանդիսատեսի համար, գրքի մեծ տպաքանակը նրանց չի համոզում: Փոխարենը «Մանյունյայի» պրեմիերան է սպասվում է մոսկովյան թատրոններից մեկում: Այն արդեն բեմադրվել է Տոմսկում, Սամարայում: Երազում եմ, որ «Մանյունյայի» մոտիվներով մուլտֆիլմ նկարահանվի:
Ձախողումը հաշվապահական գործում
Կարծում էի, եթե ինձ մի օր այլևս չկարդան, հաշվապահությամբ կզբաղվեմ: Չեք պատկերացնում, թե ինչ հոգեկան ապրումների հետ է կապված իմ ձախողումը հաշվապահական գործում, որովհետև ես միշտ լավ եմ սովորել, գերազանցիկի սինդրոմ ունեի: Բայց հաշվապահությունն ինձ մոտ առաջ չգնաց, ես ամենաբթամիտ հաշվապահն էի Մոսկվայում: Ինձ համար մեծ բացահայտում էր, որ հաշվապահություևը ոչ մի կապ չունի մաթեմատիկայի հետ: «Հաղթանակները մեզ վստահություն են հաղորդում»
Այնպիսի հաղթանակները, ինչպիսին էր, օրինակ, հաղթանակը «Յասնայա պոլյանայում», ոգեշնչում են՝ չէր որ ընտրում են գրչակիցները: Երբ մրցանակ ես ստանում այն մարդկանցից, ումով հիանում ես, օրինակ, Վոդոլազկինից, դա անսահման երջանկություն է, քանի որ հասկանում ես, որ ճիշտ ուղու վրա ես, որ իրոք քո գործով ես զբաղվում: Մրցանակները նրանով են լավ, որ որոշակի վստահություն են հաղորդում:
«Արժե գրել, քանի դեռ ստացվում է»
Անվերջ գրել հնարավոր չէ: Ինչ- որ պաշար ունես, որ քեղ տրված է, այն կսպառես և վերջ: Գլխավորը ժամանակին կանգ առնելն է: Որովհետև այնպես է լինում, որ մարդն արդեն սպառել է իրեն, բայց գրում է, սպառել է իրեն՝ բայց նվագում է: Պետք է ժամանակին խոստովանել, որ սպառել ես քեզ տրված լիմիտը: «Ես ռուսաստանցի գրող եմ հայկական արմատներով» Շատ կուզենայի հայ գրող համարվել, բայց քանի որ գրքերս հրատարկվում են ռուսերեն, ուստի, դա երևի երեսպաշտություն կլիներ: Ես ռուսաստանցի գրող եմ հայկական արմատներով: Թեև իմ բոլոր գրքերը Հայաստանի մասին են:
Ինչն է պակասում Վրաստանում
Վերջերս Վրաստանում էի, մի վանական համալիրում եղա, որտեղ մի կողմից Վրաստանն է, մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը: Այնտեղ ամեն ինչ շատ հարազատ էր, ինչպես մեզ մոտ, բայց ինչ-որ բան պակասում էր: Եվ չէի հասկանում, թե ինչը: Անցա մի կիլոմետր, իսկ այդ զգացողությունը չէր անցնում, հետո միայն հասկացա, որ այնտեղ հսկայական քարեր կային, որոնք հենց այնպես կագնած էին: Խաչքարեր չկային: Հասկանո՞ւմ եք; Մերոնք ամեն ինչ այնտեղ կծաղկազարդեին: Եվ այդ արարչությունը մեզ հատուկ հենքն է՝ երբ քարը չի կարող հենց այնպես ընկած մնալ՝ այն պետք է ծաղկազարդված լինի, գոնե խաչով: Ահա սա է երևի ազգային ծածկագիրը: Եվ մեզանից յուրաքանչյուրը կրում է այդ պատասխանատվությունը:

Favorite place in Armenia
My favorite place in Armenia is where I was born. This is a place of power, where my parents live. If I were asked where I feel at home, I would not hesitate to say it’s Berd [town in Tavush province of Armenia]. Moreover, I would say that my Armenia is located in Berd.
This year, a couple from Moscow visited Berd to grant a wish of their 9-year-old child. They arrived in Armenia, rented a car and headed for Berd. They saw my grandfather’s house, then asked the locals where Narine Abgaryan’s parents live and joined my mom for coffee. I also know another family, who arrived with a 9-month baby. I always avoided bringing my friends to Berd: it’s a place where war is going on; it’s a place under fire. Those who have visited Berd understand what I mean. It’s really a heroic deed for a Russian to enter this town.
Ongoing war
Tavush is actually a province at war, while Berd is a border territory, where nearby villages are subjected to constant fire. People continue to live in war, although it’s not much spoken about. Knowing alI this, I still didn’t fancy how hard it would be for me to write about what is happening. Each narrative is a life story. I heard some in Berd, and some in Karabakh.
Karabakh heritage
My visit to Karabakh this year gave me a lot of energy. My mother’s ancestors are from there. Actually, a part of Berd residents are of Karabakh origin as well: they moved about 200 years ago, like my mother’s dynasty.
The lost city
I had a city that I loved immensely, Kirovabad [presently Ganja], but it’s lost for us forever. This city was built by Germans and I still remember its wonderful houses.
Armenian cuisine
People have been asking me to write about the Armenian cuisine for a long time already. Of course, I can’t write a cook book, but it could be a collection of stories, where each narrative will be linked to a recipe. The imaginary events could probably take place in a village with a butcher, greengrocer and other characters.
This should be recorded
We have plenty of funny names, surnames and nicknames in Berd. Some sound so comic that you can be ashamed to pronounce them in public. However, I think this is our national flavor that will vanish in 20 years. That’s why this topic should be recorded.
Armenian writers
I love Hrant Matevosyan. He is an Armenian William Faulkner, as my mother used to say. I like reading the works by Vardges Petrosyan and Shahen Tatikyan. These are the books I read when I lived in Armenia.
Relations with Yerevan
I was not fond of Yerevan in the past, as it didn’t show mercy towards the “interlopers”. When we were students and lived in dormitories, we always came across a biased attitude. However, one of my wonderful friends said: “The city is not to blame for its residents.” The same thing is when you don’t like Moscow because a certain number of aborigines believe that “intruders” create problems. This kind of feeling should be just overcome. I love being in Yerevan now. I love resting in a café with a cup of coffee and walking. But to have a real rest I must go to Berd: I need its mountains and the barbeque made by my father.
About family and return to Armenia
My parents live in Berd; two of my sisters live in Yerevan; my brother lives in Moscow. Another sister of mine moved to the United States in 2016. She didn’t want to leave unless her patience was exhausted. It’s not easy to settle in the U.S. when you have a little baby but she succeeded. When an Armenian woman has a goal, the other should just step aside and wait. She lives in Boston and has already found a job. I think all of us will return to Armenia one day.
The son
My son Emil is 21 years old and I think I will be totally free to travel to Armenia in a couple of years. He is an independent young man and has a girlfriend. He was born and grew up in Moscow. Unfortunately, he can’t stay in Berd for a long time, as he is allergic to pollens specific for that area. He can stay there for a couple of days and then is down with fever. Although he loves Armenia and visits Yerevan with pleasure, I don’t think he will ever move to Armenia. He is a Cosmopolitan, but won’t allow anyone offend his fatherland. The nationality is never lost. He masters as a historian and studies the Genocide issue.
We must look ahead
I feel annoyed every time when one more film about Genocide is planned to be shot. Let’s stop mulling this issue. Just look ahead. When I was in Karabakh, the republic’s Culture Minister said that it’s a painful page of history which, however, should be turned over. We must not live with constant pain in our hearts. It’s a correct approach. The state propaganda of suffering kills self-esteem. That’s why I do welcome the Aurora Initiative. We are a winner nation. We have revived. We have risen like a phoenix from its ashes. This is the reason to be a strong and independent country.
Moving to Moscow made me take up the pen
I studied in an Armenian school and then in Yerevan’s Brusov institute [now Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences]. I do know that moving to Moscow made me take up the pen, because longing is behind my every book.
No possibility to publish books in Armenia
Publishing “Manyunya” in Live Journal, I was absolutely unaware of the consequences. The publishing house contacted me and the decision to publish the book was taken. As I learned later, several publishers were interested in “Manyunya” but hesitated whether the contents would be attractive for Russian readers. The first edition (4000 books) was sold out in a very short period of time. I was extremely happy and decided to continue writing, although I had some doubts. I know that there are good authors is Armenia but they have no possibility to have their books published.
The nicety of Armenian readers keeps up
Our people have an excellent sense of humor and Armenian readers’ support is worth much. I think it’s good, as nicety keeps us up.
Writer’s job
There is no romance in the job of a writer. Inspiration is a rare guest in our routine. Of course, there are moments when you sit down and create a wonderful text, but it doesn’t happen often. It’s usually a hard work but if you love it, you are a lucky one.
Film adaptation
We are now in talks with a group of producers. The problem is that the editors of Russia’s main TV channels doubt that “Manyunya”, as a national story, would attract Russian viewers. Nevertheless, “Manyunya” will be staged in one of Moscow theaters, after premieres in Tomsk and Samara. I also do hope to see a cartoon adaption one day.
Accounting fail
I thought that when my books lose popularity one day, I will take up accounting. I have always been an excellent student, but I must confess that the idea was an epic fail. I turned out to be the dullest accountant in Moscow. I had to admit that accounting has nothing to do with mathematics.
Victories inspire
Victories in literary contests like Yasnaya Polyana Book Award do inspire, because your colleagues choose you as one of the best. You understand that have chosen the right path and feel more confident.
It’s worth writing while you can
It’s impossible to write endlessly. Everyone has an inner reservoir that will be exhausted one day. The most important thing is to stop in time. You must comprehend that you reached the ceiling and just stop.
Russian writer of Armenian origin
I would like to be an Armenian writer but my books are published in Russian. Thus, I am a Russian writer of Armenian origin, although almost all of my books are about Armenia.
What I missed in Georgia
During my recent visit to Georgia, I saw a monastery complex. All seemed very familiar but I still missed something. I walked for about a kilometer and then it occurred to me: I saw bare stones. Do you understand what I mean? There were no khachkars. Armenians would have undoubtedly carved the stones. This is probably a kind of national basis, where a stone should have a cross on it.