Շարժական հեռախոսակապի ծածկույթի և ցանցի թողունակության առումով առաջատար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակում է իրականացնել ցանցի ընդլայնման և արդիականացման աշխատանքներ: Այդ աշխատանքների նպատակը Երևանում և մարզերում տվյալների փոխանցման ավելի բարձր արագություններ և ձայնային ծառայությունների ավելի բարձր որակ ապահովելն է՝ հաշվի առնելով նաև վերը նշված ծառայությունների սպառման ծավալների հաստատուն աճը:
Ցանցի վերազինումը թույլ կտա շարունակել նորարարական տեխնոլոգիական լուծումների ներդրումը՝ բնակչությանն առավել արդիական և հարմարավետ ծառայություններ մատուցելու նպատակով:
Համաձայն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ռազմավարության՝ 2018-2020թթ. ընկերությունը նախատեսում է շահագործման հանձնել հիմնական կայանների նոր խմբաքանակ, ինչպես նաև ավելացնել գործող ցանցի թողունակությունը՝ ցանցի ենթակառուցվածքի ու սարքավորումների արդիականացման միջոցով: Ըստ այդմ` ընկերությունը 2018-ի ավարտին նախատեսում է 4G+ ցանցը (LTE Advanced) հասանելի դարձնել բնակչության 64%-ին՝ ներկայիս 52.4%-ի փոխարեն: Նախատեսվում է, որ 2019թ. 4G+ ցանցը նեդրված կլինի ոչ միայն բոլոր քաղաքներում, այլև՝ խոշոր գյուղերում և հաղորդակցման ու առևտրային կարևորություն ունեցող ավտոճանապարհներին:
Ըստ ռազմավարության՝ նախատեսվում է, որ 2020թ. 4G+ տեխնոլոգիան հասանելի կդառնա բնակչության 80-90%-ին:Արդիականացման արդյունքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցը լիովին պատրաստ կլինի հեռահաղորդակցության ոլորտի վերջին զարգացումներին:
«Տեխնոլոգիաների զարգացման համաշխարհային միտումները հաշվի առնելով՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարբերաբար իրականացնում է շարժական ցանցի համալիր արդիականացման, ներառյալ՝ ենթակառուցվածքի վերափոխման լայնածավալ աշխատանքներ: 2018թ. մեր ընկերության համար կնշանավորվի արդիականացման նոր փուլի մեկնարկով, որի արդյունքում կունենանք շարժական հեռախոսակապի որակապես նոր ցանց՝ պատրաստ սպասարկելու ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների առավել մեծ ծավալներ, ինչպես նաև՝ շուկայում ներդրված ամենանորարարական լուծումները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում տեխնոլոգիական հերթական արդիականացումն իրականացվում է 3-4 տարին մեկ պարբերականությամբ: Մենք ունենք անհրաժեշտ վճռականությունը, կարողություններն ու ամուր թիմը՝ տեխնիկական և ՏՀՏ համակարգերը որակապես էլ ավելի բարձր աստիճանի հասցնելու համար», – ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը («ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ) Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորն է, որն ունի ամենահզոր 2G/3.75G/4G ցանցը և տրամադրում է ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Գործունեության հիմք ընդունելով իր բաժանորդների շահերին լավագույնս ծառայելը, հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նորարարությունների առաջատարն է և հետամուտ է ոլորտի բոլոր զարգացումներին` ի շահ երկրի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայի:

Armenia’s leader in terms of mobile network coverage and bandwidth VivaCell-MTS continues implementing network expansion and upgrade activities. The purpose of these activities is to add new capacities to VivaCell-MTS powerful network in order to ensure even higher rates of data transfer and higher quality of voice services throughout Yerevan and the provinces, taking into account the steady increase in the consumption volume of the abovementioned services. Network upgrades will allow the introduction of innovative technology solutions to further provide the population with the best in class and comfortable services.
Under VivaCell-MTS Strategy for 2018-2020, the company plans to put into operation a new batch of base stations, as well as to increase the capacity of the existing network by upgrading the network infrastructure and equipment. Thus, by the end of 2018, the company plans to make 4G+ (LTE Advanced) network available to 64% of the population, instead of the current 52.4%. It is planned that in 2019 the 4G+ network will be rolled out not only in all towns of Armenia, but also in large villages and on transit highways. According to the strategy, it is expected that by 2020 4G+ technology will be available to 80-90% of the population.
Upon the completion of modernization activities, VivaCell-MTS network will be fully ready for the latest developments in the telecommunication sphere.
“Taking into account the global trends in technology development, VivaCell-MTS regularly implements complex modernization of the mobile network, including a large-scale infrastructure upgrade. 2018 will be marked by the launch of a new stage of modernization, through which we will have a qualitatively new mobile network ready to provide higher volumes of voice and data transfer services, as well as an opportunity to deploy the most innovative solutions in the market. A new phase of technological upgrades is conducted in VivaCell-MTS every 3-4 years. We have the determination, capacity and the strong team to bring technical and ICT systems to a whole new level,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.