ՊՊԾ գնդի գրավման գործով 2017 թվականի հունիսի 21-ին տեղի ունեցած հերթական դատական նիստի ընթացքում, գործով ամբաստանյալ Վարուժան Ավետիսյանը, ընդհատելով նիստը նախագահող դատավորին, դատավարության մասնակիցների, դատական նիստերի դահլիճում ներկա քաղաքացիների և զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների ներկայությամբ, հնչեցրել է իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված կոչեր:
Հաշվի առնելով, որ Ավետիսյանի արարքում առերևույթ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի հատկանիշներ (Իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը), տվյալ փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
Երևանի Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքում «Սասնա ծռեր» խմբավորման 14 անդամի՝ Արայիկ Խանդոյանի, Պավել Մանուկյանի, Վարուժան Ավետիսյանի, Արմեն Լամբարյանի, Արեգ Կյուրեղյանի, Սմբատ Բարսեղյանի, Արմեն Բիլյանի և մյուսների գործով երկրորդ դատականնիստն անցել էր ընդհատումներով:

26 Июнь 2017 - 10:41 AMT
В Армении возбудили новое уголовное дело против участника «Сасна црер» из-за призыва к захвату власти
В Армении возбуждено уголовное дело против Варужана Аветисяна по факту публичных призывов к захвату власти, озвученных в ходе заседания суда по делу группы «Сасна црер» («Неистовые из Сасуна»), захватившей в июле 2016 года полк Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване. Об этом сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Армении.
Отмечается, что в ходе прошедшего 21 июня 2017 года очередного заседания суда подсудимый Варужан Аветисян, прервав председательствующего судью, в присутствии участников судопроизводства, присутствующих в зале суда граждан и представителей СМИ озвучил призывы к насильственному захвату власти и свержению конституционного строя.
«С учетом того, что в деянии В. Аветисяна, предположительно, содержатся признаки статьи 301(Публичные призывы к насильственному изменению конституционного строя Республики Армения) Уголовного кодекса РА”, по данному факту возбуждено уголовное дело. Производство предварительного следствия поручено Следственному комитету РА», – говорится в сообщении.
Ранее сообщалось, что заседание по делу 18 членов группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна) состоится 3 июля.