Երևանը հուսով է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ՝ Հայաստանը ներմուծվող ապրանքների համար պարտադիր ստուգման ենթակա երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալհամաձայնագիր կնքել: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը, հաղորդում է Sputnik-ը:
«Մենք իրավական հարթակում գտնվող մի քանի համաձայնագիր ունենք՝ կրկնակի հարկման բացառման և Հայաստանը վերահսկվող ներմուծմամբ երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալ, և մենք ուզում ենք ստորագրել դրանք»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է նաև, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիրաների սեկտորը Հայաստանում բարեհաջող զարգանում է:
«Մենք ուզում ենք մինչև [ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև] հաջորդ հանդիպումը շրջանակային համաձայնագիր նախապատրաստել: Մենք հարցը քննարկել ենք ամերիկացիների հետ և աշխատում ենք դրա վրա: Հոկտեմբերին մենք կմիանանք ԱՄՆ-ՀՀ միջկառավարական աշխատանքային խմբի հանդիպմանը, և այս համաձայնագիրն օրակարգում կլինի»,- հավելել է դեսպանը:
2015-ի սեպտեմբերին Վաշինգտոնն ու Երևանն առևտրի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել, որը պետք է օգնի կողմերին որոշել այն ոլորտները, որոնք նպաստում են փոխադարձ առևտրի ու ներդրումների զարգացմանը:
ԱՄՆ մարդահամարի բյուրոյի գնահատմամբ, 2015-ին ԱՄՆ-ից ՀՀ էքսպորտը կազմել է $43.6 մլն, իսկ իմպորտը՝ $42.6 մլն:

Yerevan is hopeful to conclude an agreement with the United States that will remove Armenia from the U.S. list of export controlled countries, Sputnik cited Armenian Ambassador to the United States Grigor Hovhannissian as saying.
"We have a couple of agreements in the legal field that we would like to finalize for signing about double taxation and removing Armenia from the list of export controlled countries," Hovhannissian said on Tuesday, June 27.
Hovhannissian pointed out that the Information Technology (IT) sector is successfully developing in Armenia.
"We would like to prepare a framework agreement for signing for our [United States and Armenia] next meeting. We have discussed it with the Americans. We are working on that," the Ambassador added. "In October, we will join a U.S.-Armenia intergovernmental working group meeting, and this framework agreement is on its agenda."
In 2015, Washington and Yerevan signed a Trade and Investment Framework Agreement (TIFA) tailored to help the parties identify areas conducive to the development of mutual trade and investments.
U.S. Exports to Armenia totaled to $43.6 million, while imports totaled to $42.6 million, according to the United States Census Bureau.
Hovhannissian also said that Armenia hopes Washington understands Yerevan’s position to develop good relations with both the United States and Russia.