Թարմացնել օպերացիոն համակարգերն ու հակավիրուսային ծրագրերը և չբացել անհասկանալի նամակներ. տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում կիսվել է հունիսի 27-ին ամբողջ աշխարհում ընկերությունների համակարգիչների վրա հարձակում գործած Petya շորթող վիրուսից համակարգիչը պաշտպանելու խորհուրդներով:
«Հայաստանում կան համակարգիչների վարակման դեպքեր, թեև հստակ վիճակագրություն չեմ կարող ներկայացնել, քանի որ ՀՀ-ում չկա կիբերանվտանգությամբ զբաղվող ընկերություն, որը կկարողանար ինչ-որ վիճակագրություն հավաքել: Ուղղակի կարող ենք ֆիքսել, որ դեպքեր կան: Բացի այդ, ՀՀ-ում ընդունված չէ կիբերհարձակման մասին հաղորդելը, եթե դա տեսանելի չէ: Չեմ կարծում, թե մեզ մոտ մեծ թվով համակարգիչներ են վարակվել»,- նշեց փորձագետը:
Չերնոբոլի ԱԷՍ-ի համակարգչային համակարգն անջատվել էր՝ վիրուսային հարձակման հետևանքով: Ստիպված էին անցնել ձեռքի կառավարման ռեժիմի:Petya վիրուսը համակարգիչների ապաարգելափակման համար պահանջում էր 300 դոլար:
Նրա խոսքով, վիրուսի դեմ պայքարելը դեռևս բարդ է, քանի որ անգամ խոշոր հակավիրուսային կազմակերպությունները դեռ ընդհանուր հայտարարի չեն եկել և գնահատական չեն տվել՝ ինչի հետ գործ ունենք:
«Ընկերությունների մի մասն ասում է, թե դա Petya-ն է, մյուս մասը՝ թե մոդիֆիկացված Petyan-ն է, երրորդներն էլ կարծում են, թե հնարավոր է՝ լրիվ ուրիշ վիրուս է: Ինչևէ, հարցը նրանում է, որ կարծես թե խոցելի են այն համակարգիչները, որոնց օպերացիոն համակարգերը թարմացված չեն, այսինքն օգտագործում է նույն խոցելիությունը, որը կար WannaCry-ի ժամանակ: Թարմացնելն առնվազն չի խանգարի: Դեռևս պարզ է, որ ֆիշինգային հարձակում է, այսինքն՝ եթե չբացել անծանոթներից նամակներ, կամ ծանոթներից՝ անհասկանալի նամակներ, վարակվելու շանսերը զրոյանում են, եթե խոսքը չի վերաբերում ներքին ցանցում վարակված համակարգչի մասին: Եթե կա վարակված համակարգիչ ներքին ցանցում, հարցն արդեն պետք է մասնագետը տեղում կարգավորի, քանի որ կան վարակված համակարգիչը սահմանափակելու տարբերակներ՝ ներքին ցանցում վիրուսի հնարավոր տարածումը կանխարգելելու համար»,- նշեց Մարտիրոսյանը:
Խոսելով չլիցենզավորված օպերացիոն համակարգերի մասին, որոնց օգտագործումը լայնորեն տարածված է Հայաստանում, փորձագետը նշեց. «Այստեղ հարցն իրականում շատ բարդ է: Կան «լավ» կոտրած ՕՀ-ներ, որոնք ժամանակին թարմացվում են։ Հարցը նրանում է, որ շատերն անջատում են թարմացումները, որ չլիցենզավորված լինելու հանգամանքը չբացահայտվի»:
Նա ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ հասարակ օգտատերերը պետք է անպայման թարմացնեն օպերացիոն համակարգերը, հակավիրուսային ծրագրերը, չբացեն անհասկանալի հղումներ ու նամակներ ու կարևոր ֆայլերը միշտ պահեն առանձին կրիչների վրա, քանի որ այսօր Petyan է, վաղը կարող է մեկ ալյ վիրուս լինել:

28 Июнь 2017 - 08:16 AMT
Обновить ОС и антивирус, не открывать подозрительные файлы: Советы эксперта для защиты от вируса Petya
27 июня вирус-вымогатель Petya атаковал компании по всему миру, наиболее пострадала Украина: кибератаке подверглось правительство, транспорт, банки, энергетика.Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян в беседе с PanARMENIAN.Net поделился рекомендациями по защите компьютера от этого вируса.
«В Армении есть случаи заражения новым вирусом-вымогателем Petya, пока точной статистики привести не могу, так как в Армении нет занимающегося кибербезопасностью центра, который мог бы собрать какую-то статистику. Кроме того, в Армении не принято заявлять о случаях кибератак, если они не очень очевидны. Не думаю, что у нас заражено большое количество компьютеров, но в целом, случаи есть»,- отметил эксперт.
По его словам, пока бороться с вирусом сложно, так как даже крупные антивирусные компании не пришли к общему мнению и не дали оценку тому, с чем имеют дело.
«Некоторые компании говорят, что это вирус Petya, другие считают, что речь идет о модификации вируса Petya, по заявлению третьих, это может быть вообще другой вирус. Пока известно, что наиболее подвержены вирусу компьютеры, ОС которых давно не обновляли, как и в случае с вирусом-шифровальщиком WannaCry. Известно также, что речь, скорее всего, идет о фишинговой атаке, а это означает, что если не открывать письма от незнакомцев или непонятные письма от знакомых, шансы заразиться сводятся к нулю, конечно, если не заражена внутренняя сеть. Если речь идет о компании, компьютеры которой связаны, тут уже должен на месте работать специалист»,- сказал Мартиросян.
Говоря о нелицензионных ОС, использование которых распространено в Армении, эксперт отметил: «Тут вопрос сложнее, есть удачно «сломанные» нелицензионные ОС, которые нормально обновляются, однако многие пользователи на всякий случай отключают обновления, чтобы не попасться».
«Вчера (27 июня – ред.) в середине дня из около 60 антивирусов только 4 смогли обнаружить вирус, потом их количество увеличилось, но идеального антивируса не назову»,- сказал Мартиросян.
Он еще раз подчеркнул, что обычному юзеру нужно непременно обновить ОС и антивирус и не открывать подозрительные файлы в посланиях, а также иметь копии всей важной информации на отдельных носителях,так как периодически распространяются разные вирусы, подвергающие компьютер опасности.
27 июня сначала Украина, а затем Россия и другие страны пострадали от вируса-вымогателя, который блокировал компьютеры и шифровал данные. Вирус требовал перевести 300 долларов на указанный счет в обмен на расшифровку. Почтовый адрес, который использовали вымогатели, уже заблокирован, что делает перевод денег бесполезным.
От заражения пострадали компьютеры украинского правительства, различных предприятий, банков и коммерческих фирм. Из-за необходимости отключить компьютеры Чернобыльская АЭС перешла на ручной контроль радиационной обстановки.