Համակարգչային Petya վիրուսը 3-րդ օրն է շարունակում է հարձակումը: Զոհերի աշխարհագրությունն ընդլայնվում է, ինչը թույլ է տալիս խոսել կիբերմիջամտության համաշխարհային բնույթի մասին:
Այսպես, հունիսի 28-ին երկրի մի շարք կազմակերպությունների վրա հարձակումների մասին է հաղորդել Բելառուսի ԱԳՆ-ն: Հարձակման ենթարկված ընկերությունների անունները չեն հրապարակվում: Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, վիրուսն առաջին հերթին սպառնում է ֆինանսական և հաշվապահական բաժանմունքներին: Վարակված փաստաթղթերն անցնում են ռեզյումեների, ֆինանսական հաշվետվությունների կամ արխիվացված փաստաթղթերի տեսքով, հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Ավստրալիական երկու ընկերության վրա հարձակումների մասին էլ հաղորդել է Կանբերայի կառավարությունը: Ավստրալիայի իշխանությունների խոսքով, հարձակումներն իրենց բնույթով նման են նրանց, որ իրականացվել են եվրոպական, ամերիկյան ու ասիական ընկերությունների վրա: Ընդ որում, այս դեպքում ևս ընկերությունների անունները չեն հստակեցվել:
Ռուսաստանի կենտրոնական բանկը հայտարարել է, որ ռուսական ֆինանսական շուկայի մասնակիցների մոտ վիրուսի հետևանքները չեզոքացվել են, թեև կիբերանվտանգության մասնագետները դեռևս շարունակում են վնասակար ծրագրերի տարածման դեպքեր արձանագրել:
Ուկրաինայի կիբերոստիկանությունն էլ հայտնել է, որ հունիսի 27-ին ավելի քան 1000 նամակ են ստացել կիբերհարձակման մասին: Ընդ որում, ոստիկանություն բողոքով դիմել է 43 կազմակերպություն: Հարձակման փաստով 23 քրգործ է հարուցվել:
Շորթիչ-վիրուսի հարձակմանն է ենթարկվել ընդհանուր առմամբ 12.500 համակարգիչ աշխարհի 64 երկրում: Առավել մասսայական հարձակումներ գրանցվել են Իտալիայում, Իսրայելում, Սերբիայում, Հունգարիայում, Ռումինիայում, Լեհաստանում, Արգենտինայում, Չեխիայում և Ուկրաինայում:
Չերնոբոլի ԱԷՍ-ի համակարգչային համակարգն անջատվել էր՝ վիրուսային հարձակման հետևանքով: Ստիպված էին անցնել ձեռքի կառավարման ռեժիմի:Petya վիրուսը համակարգիչների ապաարգելափակման համար պահանջում էր 300 դոլար:

Атака компьютерного вируса-вымогателя Petya продолжается третий день подряд. География жертв расширяется, что позволяет говорить о всемирном характере кибервмешательства.
Так, 28 июня об атаках на целый ряд крупных предприятий страны заявили в МВД Белоруссии, не указав названия атакованных фирм. Как отмечается в документе, в первую очередь вирусы угрожают финансовым и бухгалтерским подразделениям. Зараженные файлы приходят под видом резюме, финансовых отчетов, прочей входящей документации, или они замаскированы под архив с документами, пишет Deutsche Welle.
Об атаках на две австралийские компании заявило правительство в Канберре. По словам представителя властей Австралии, все признаки указывают на то, что кибервмешательство имеет ту же природу, что и нападения на предприятия, портовые операторы и правительственные структуры Европы, США и Азии. При этом представитель правительства также не уточнил, о каких именно австралийских компаниях идет речь.
Центробанк России зафиксировал, что последствия заражения участников российского финансового рынка вирусом-шифровальщиком устранены, однако специалисты по компьютерной безопасности до сих пор фиксируют случаи рассылки вредоносных программ.
Киберполиция Украины сообщила, что только за 27 июня было получено более 1000 сообщений о незаконном вмешательстве в компьютерные сети. При этом с заявлениями в полицию обратились 43 компании. По фактам атаки возбуждено 23 уголовных производства, рассматриваются еще 47 заявлений.
Под атаку вируса-вымогателя попали в общей сложности 12.5 тысяч компьютеров в 64 странах. Среди стран, в которых наблюдались наиболее массированные атаки называются Италия, Израиль, Сербия, Венгрия, Румыния, Польша, Аргентина, Чехия и Украина.
27 июня сначала Украина, а затем Россия и другие страны пострадали от вируса-вымогателя, который блокировал компьютеры и шифровал данные. Вирус требовал перевести 300 долларов на указанный счет в обмен на расшифровку. Почтовый адрес, который использовали вымогатели, уже заблокирован, что делает перевод денег бесполезным.
От заражения пострадали компьютеры украинского правительства, различных предприятий, банков и коммерческих фирм. Из-за необходимости отключить компьютеры Чернобыльская АЭС перешла на ручной контроль радиационной обстановки.
Читайте также:Обновить ОС и антивирус, не открывать подозрительные файлы: Советы эксперта для защиты от вируса Petya