$35.000 արժեքով Tesla Model 3-ի առաջին սերիական ավտոմեքենան կթողարկվի ուրբաթ օրը՝ հուլիսի 7-ին: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում հուլիսի 2-ի երեկոյան գրառում է կատարել ընկերության հիմնադիրն ու գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը:
Նա նշել է, որ մենքենան սերիական արտադրության համար անհրաժեշտ բոլոր ստուգումներն անցել է նախատեսվածից 2 շաբաթ շուտ:
Մասկը հավելել է, որ մեքենայի առաջին 30 սեփականատերը դրանք կստանան մինչև հուլիսի 28-ը: Օգոստոսին կարտադրվի ևս 100 մեքենա, սեպտեմբերին՝ արդեն 1.500, դեկտեմբերին սպասվում է, որ արտադրության ծավալները կաճեն մինչև 20.000 մեքենա մեկ ամսում:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Ծաղկաձորի Մարիոթ հյուրանոցի, Դիլիջանի Դարավանդ իջևանատան, Երևանի Կովկաս պանդոկի, Կովկաս ռեստորանային համալիրի և BetConstruct ընկերության գլխամասային գրասենյակի տարածքում գործարար Բադալյան եղբայրների կողմից տեղադրվել են Tesla մեքենաների լիցքավորիչներ:Այս 5 կետում լիցքավորումն անվճար է, ծախսերը հոգում են վերոնշյալ հաստատությունները։

Elon Musk announced late Sunday, July 2 on Twitter that the first production Tesla Model 3 vehicle is expected to roll out on Friday, with the electric car having "passed all regulatory requirements for production two weeks ahead of schedule," Fortune reports
He then revealed in subsequent tweets that a handover party for the first 30 Model 3 owners will be held on July 28, while production is expected to "grow exponentially" from 100 cars in August to over 1,500 in September, before probably reaching a production pace of 20,000 vehicles a month in December.
The Tesla CEO had previously said the production version of Tesla's newest vehicle would be showcased in July. Musk unveiled the concept edition of the Model 3 in March 2016, prompting thousands of eager customers to place advance reservations for the car.
The Model 3 is being billed as a mid-range, consumer-friendly option and is Tesla's cheapest vehicle to date. The four-door sedan is equipped with autonomous, "autopilot" maneuvering and supercharging capabilities across Tesla's nationwide network of chargers.
Musk's latest reveal came to a head after a Twitter user pleaded with the CEO to "have mercy" on Tesla fans.
"The speculation on the Model 3 final release date has to stop," the user tweeted at Musk on Friday.