Ասիական Զարգացման Բանկի (ԱԶԲ) տնօրենների խորհուրդը հաստատել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին (ՀԷՑ) 80 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկի տրամադրումը:
Վարկը տրամադրվում է Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի բաշխման բարելավմանը և էներգետիկ անկախության և արդյունավետության բարձրացմանը նպաստելու նպատակով:
«Ավելի արդյունավետ և հուսալի էներգետիկ բաշխիչ ցանցը կարևոր է Հայաստանում տնտեսական աճի համար», – ասել է ԱԶԲ-ի Մասնավոր հատվածի գործառնությունների վարչության ներդրումների գծով ավագ մասնագետ Սոնալի Տանգը՝ հավելելով . «Ներդրումային ծրագիրը կնպաստի Հայաստանի կառավարության էներգետիկ անկախության և էներգաարդյունավետության նպատակին: ՀԷՑ- ի հետ մեր գործընկերությունը նշանակալի ազդեցություն կունենա հայ ժողովրդի և գործարար ոլորտի վրա՝ բարելավելով էլեկտրաէներգիայի բաշխման հուսալիությունն առաջարկվող ներդրումային ծրագրի միջոցով»:
ՀԷՑ-ը փակ բաժնետիրական ընկերություն է, որը հիմնվել է 2002թ-ին, էլեկտրաէներգիայի բաշխման չորս պետական տարածաշրջանային ընկերությունների մասնավորեցման և միաձուլման արդյունքում: Այն էլեկտրաէներգիայի արտոնագրված բաշխողն է և սպասարկում է Հայաստանի ամբողջ տարածքում:
Ներդրումը կօգնի ՀԷՑ-ին բարելավելու մասնավոր հատվածում էլեկտրաէներգիայի բաշխումը Հայաստանում` բաշխման կորուստները նվազեցնելու միջոցով. 2016 թ-ի մոտ 10% -ից մինչև 2021թ-ը հասցնելով 8%-ի:
ԱԶԲ-ի աջակցությունը թույլ կտա ՀԷՑ-ին բարելավել բաշխիչ ցանցի և դրա բազմակայք գործառնությունների ծառայությունների որակն ամբողջ երկրում, նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի կորուստները և շահագործման ծախսերը, բարելավել տեխնիկական սպասարկման և անվտանգության պայմանները, արդիականացնել հաշվառման համակարգը, վերականգնել, ամրապնդել և ընդլայնել բաշխիչ ցանցը, ցանցին միացնել նոր հաճախորդների, ինչպես նաև՝ ներդնել կառավարման միջազգային չափանիշներ և վերահսկման ավտոմատացված համակարգ:
ԱԶԲ-ն, որը հիմնված է Մանիլայում, նվիրված է ներառական տնտեսական աճի, էկոլոգիապես կայուն աճի և տարածաշրջանային ինտեգրման միջոցով Ասիայում և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում աղքատության նվազեցման գործին:

The Asian Development Bank (ADB) has approved an $80 million loan to Electric Networks of Armenia CJSC (ENA) on 27 June 2017 to help improve electricity distribution and increase energy independence and efficiency in Armenia.
“A more efficient and reliable energy distribution network is important for economic growth in Armenia”, – said Sonali Tang, Senior Investment Specialist at ADB’s Private Sector Operations Department. “The investment program will contribute to the Government of Armenia’s goal of energy independence and energy efficiency. Our partnership with ENA will have a meaningful impact on Armenian people and businesses by improving the reliability of electricity distribution through the proposed investment program.”
The investment will help ENA improve private sector electricity distribution in Armenia by reducing distribution losses from around 10% in 2016 to around 8% by 2021. ADB support will allow ENA to improve the quality of the distribution network and services of its multi-site operations across the country, reduce electricity losses and operational expenses, improving technical maintenance and safety conditions, modernizing the metering system, rehabilitating, reinforcing, and augmenting the distribution network, connecting new customers and introducing international standards of management and automated control system.
ENA, a closed joint stock company founded in 2002 following the privatization and merger of four state-owned regional electricity distribution companies, is the licensed distributor of electricity and serves customers Armenia.