Մալթայում շարունակվում է բասկետբոլի Մ 18 տարեկան կանանց Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունը:
Հայաստանի հավաքականը, որը մրցավայր ժամանել է յոթ բասկետբոլիստով, երկրորդ խաղում 83:53 հաշվով վստահորեն հաղթել է տանտերերի թիմին, հայտնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Հայաստանի մինչև 18 տարեկանների հավաքականը մրցավայր էր ժամանել առանց առաջատար խաղացողների։
Երևանում Իտալիայի դեսպանատունը (Մալթա մուտք գործելու համար ՀՀ քաղաքացիները պետք է դիմեն այս դեսպանատուն), Շենգենյան վիզա չի տրամադրել Վիկտորիա Տոնոյանին, Սոֆյա Դեմիրճյանին, Քրիստինա Մելիքյանին և Նատալի Նաջարին։
Առաջին 3-ը համարվում էին Հայաստանի ընտրանու առանցքային խաղացողներ։ Վիկտորիա Տոնոյանը նաև Հայաստանի հավաքականի ավագն է:
Վահագն Հարությունյանի սաները 2016-ին հաղթել են Եվրոպայի մինչև 18 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությունում։
Ավելի վաղ, Կիպրոսում ընթացող բասկետբոլի Մ 18 տարեկան տղամարդկանց Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության երկրորդ խաղում Հայաստանի հավաքականը զիջեց Կոսովոյի ընտրանուն` 54:72:

На Мальте продолжается чемпионат Европы по баскетболу среди девушек до 18 лет в дивизионе С.
Сборная Армении, приехавшая на турнир с семью баскетболистками в составе, во второй игре со счетом 83:53 уверенно победила команду хозяек.
Перед отъездом посольство Италии отказало в предоставлении шенгенской визы четырем ключевым игрокам – Виктории Тоноян, которая является капитаном команды, Софье Демирчян, Кристине Меликян и Натали Наджарян. Команда выехала на соревнования с семью игроками и на встрече с кипрской командой (35:54) фактически сыграла без замен.
В то же время на проходящем на Кипре юношеском чемпионате Европы по баскетболу до 18 лет в дивизионе С сборная Армении во втором матче уступила сборной Косово со счетом 54:72, передает пресс-служба НОК РА.