Կառավարության հնգամյա ծրագրով սահմանված են թվային օրակարգից բխող մի շարք համալիր միջոցառումներ՝ հստակ ժամկետներով, այդ թվում՝ պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության, թվային ռազմավարության ու գործողությունների ծրագրի ընդունմամբ։ Այս մասին ՀՀ կառավարության հուլիսի 6-ի նիստում հայտարարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքերով՝ օրակարգի շրջանակում արդեն իսկ ձևավորվել է թվային զարգացմանն աջակցող խորհուրդ ու մշակման փուլում է գտնվում միասնական թվայնացված միջավայրի իրագործման ծրագիրը։
Հաշվի առնելով միջազգային փորձն ու առկա զարգացումները՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ժամանակակից թվային օրակարգի իրագործումը պահանջում է միասնական, մասնագիտացված և համակարգված մոտեցումներ:
Այդ նպատակով վարչապետը Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին հանձնարարել է 15-օրյա ժամկետում ներկայացնել առաջարկությունների փաթեթ՝ պետական կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման, էլեկտրոնային համակարգերի զարգացման քաղաքականության համակարգման, մասնագիտացված օղակի ձևավորման վերաբերյալ, գրում է Panorama.am-ը։
«Պետք է ունենանք մի կենտրոն, որը կկանոնակարգի մեր ամբողջ քաղաքականությունը», – նշել է վարչապետը:
Կառավարության ծրագրի հիմնական կետերն են. զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպերի ապահովում` համախառն ներքին արդյունքի միջին հաշվով մոտ 5 տոկոս աճի ապահովման միջոցով, աղքատության կրճատման ապահովում՝ իջեցնելով այն 12 տոկոսային կետով, զբաղվածության աճի և արժանապատիվ աշխատանքի վարձատրության օպտիմալ զուգակցմամբ՝ անվանական նվազագույն աշխատավարձի 25 տոկոս աճի ապահովում՝ հաշվի առնելով կառուցվածքային գործազրկությունը և երկրի մրցունակության նվազման ռիսկերը զսպող նվազագույն աշխատավարձի և աշխատավարձի մեդիանայի համամասնությունը, արտահանման աճի նշանակալի տեմպերի ապահովում՝ ապրանքների և ծառայությունների արտահանման մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում հասցնելով 40-45 տոկոսի:

6 Июль 2017 - 09:33 AMT
Пятилетней программой правительства Армении определен ряд обусловленных цифровой повесткой комплексных мероприятий – с четкими графиками, принятием цифровой стратегии и плана действий, при сотрудничестве государства и частного сектора. Об этом заявил 6 июля премьер-министр РА Карен Карапетян.
По его словам, уже сформирован Совет национального управления по содействию цифровому развитию, в стадии разработки находится программа создания единой цифровой среды.
«У нас должен быть единый центр, который будет регулировать нашу политику цифровой повестки», – сказал он, пишет Panorama.am.
Новая программа правительства Армении на 2017-2022гг. предусматривает последовательное увеличение потенциала экономического роста.Правительство планирует обеспечить средний ежегодный экономический рост в 5%. Кроме того, правительство планирует обеспечить значительный рост темпов экспорта, доведя долю экспорта товаров и услуг в ВВП страны до 40-45%. Программой также предусмотрено сокращение уровня бедности на 12 п.п., при параллельном росте занятости и уровня зарплат, с повышением номинальной минимальной зарплаты на 25%.