Եվրասիական տնտեսական միությունում միասնական դրամական միավորի մասին շուտ է խոսել: Հուլիսի 6-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման կարծիք է հայտնել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Ֆինանսական քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրեն Տիգրան Դավթյանը:
«Այստեղ երկրների սուվերենիտետի մասին կարող է խոսք գնալ։ Մենք Եվրամիություն չենք, որտեղ որ եվրոն է։ Միասնական արժույթ մտցնելը նշանակում է հրաժարվել դրամավարկային քաղաքականությունից՝ իր հետևանքներով։ Շատ շուտ է խոսել այդ մասին»,- ասել է նա։
Ժամանակ առ ժամանակ շրջանառվում է ԵՏՄ երկրներում միասնական դրամական միավոր ներդնելու հարցը։ Ըստ խոսակցությունների՝ այն ռուսական ռուբլու հիմքի վրա է ստեղծվելու։
Տիգրան Դավթյանը, սակայն, չի ժխտել՝ քննարկումներ այս հարցով եղել են. «Ռուսաստանի կողմից չեն եղել այդպիսի կտրուկ առաջարկներ։ Եղել է գաղափար, որը երկրների կողմից մերժվել է՝ ասելով, որ դեռևս շատ շուտ է դրա մասին խոսել»,- ասաց նա՝ մանրամասնելով, որ գուցե թեմային վերադառնան 2025 թվականից հետո, երբ կձևավորվի միասնական ֆինանսական շուկան, հաղորդում է A1plus.am-ը։
Հուլիսի 6-ին Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության երկու տարվա ամփոփման մասին սեմինարի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան էլ հայտարարել է, թե Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո զգալի աճել է:

6 Июль 2017 - 12:45 AMT
О единой денежной единице в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) говорить рано. Об этом заявил директор департамента Финансовой политики Евразийской экономической комиссии Тигран Давтян.
«Потому что может пойти речь о суверенитете стран. Мы – не Евросоюз, где евро. Ввод единой валюты означает отказа от денежно-кредитной политики – с вытекающими последствиями. Очень рано говорить об этом»,- отметил Давтян.
Время от времени в странах ЕЭАС поднимается вопрос о введении единой валюты. Согласно разговорам, он будет создан на основании российского рубля. В этом заинтересована Россия.
Армянский чиновник не отрицает: обсуждения по этому вопросу были.
«С российской стороны не было настолько резких предложений. Была идея, которая была отвергнута странами, со словами, что пока об этом говорить рано»,- отметил Давтян, пишет A1plus.am.
6 июля на встрече с журналистами член коллегии (министр) по интеграции и макроэкономике ЕАЭС Татьяна Валовая заявила, что товарооборот Армении со странами ЕАЭС заметно вырос.Валовая проинформировала, что рост обеспечен за счет экспорта сельхозпродукции и промышленных товаров.