Մալթայում ընթացող բասկետբոլի կանանց Եվրոպայի Մ 18 տարեկանների առաջնությունում Հայաստանը երկրորդ անընդմեջ հաղթանակն է տոնել:
Վահագն Հարությունյանի սաները 72:45 հաղթել են Ջիբրալթարին: Առաջին տուրում հավաքականը հաղթել էր Մալթային:
Երեք տուրից հետո Հայաստանը 2-րդ հորիզոնականում է: Վերջին` 4-րդ տուրում մեր թիմի մրցակիցը Կոսովոն է: Հանդիպումը կկայանա հուլիսի 9-ին, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Հայաստանի մինչև 18 տարեկանների հավաքականը խաղում է առանց առաջատար խաղացողների։
Երևանում Իտալիայի դեսպանատունը (Մալթա մուտք գործելու համար ՀՀ քաղաքացիները պետք է դիմեն այս դեսպանատուն), Շենգենյան վիզա չի տրամադրել Վիկտորիա Տոնոյանին, Սոֆյա Դեմիրճյանին, Քրիստինա Մելիքյանին և Նատալի Նաջարին։
Առաջին 3-ը համարվում էին Հայաստանի ընտրանու առանցքային խաղացողներ։ Վիկտորիա Տոնոյանը նաև Հայաստանի հավաքականի ավագն է:
Վահագն Հարությունյանի սաները 2016-ին հաղթել են Եվրոպայի մինչև 18 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությունում։

На проходящем на Мальте чемпионате Европы по баскетболу среди девушек до 18 лет в дивизионе С сборная Армении одержала вторую победу подряд.
Подопечные Ваагна Арутюняна со счетом 72: 45 обыграли Гибралтар. После трех туров сборная Армении на втором месте, передает пресс-служба НОК РА.
В заключительном 4-м туре соперником армянской команды станет сборная Косово. Встреча пройдет 9 июля.
Перед отъездом посольство Италии отказало в предоставлении шенгенской визы четырем ключевым игрокам – Виктории Тоноян, которая является капитаном команды, Софье Демирчян, Кристине Меликян и Натали Наджарян. Команда выехала на соревнования с семью игроками и на встрече с кипрской командой (35:54) фактически сыграла без замен.