Ամերիկյան ոչ առևտրային Electronic Frontier Foundation ընկերության փորձագետները, որոնք մասնագիտացած են թվային դարաշրջանում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, հրապարակել են հերթական ամենամյա հետազոտությունն այն մասին, թե ինչպես են ինտերնետ ընկերությունները պաշտպանում օգտատերերի տվյալներն իշխանություններից:
Ըստ զեկույցի, 2016-ին լավագույնս են դրսևորել իրենց Uber-ն ու Adobe-ը, մինչդեռ WhatsApp-ն ու Twitter-ը ամենացածր գնահատականներն են ստացել:
Փորձագետները վերլուծել են 26 խոշոր ինտերնետ ընկերությունների տրամադրած բաց տվյալները:
EFF հետազոտության հիմքում մի քանի չափանիշ կա՝ թափանցիկություն, ընկերությունների փոխգործակցությունը պետության հետ, երրորդ անձանց անձնական տվյալները փոխանցելու արգելք, NSL-հարցումների օրինականության ստուգում (National Security Letters՝ ԱՄՆ կառավարության գաղտնի հարցումները, որոնք ենթակա չեն հրապարակման) և FISA օրենքի 702 հատվածում փոփոխությունների պաշտպանությունը (Foreign Intelligence Surveillance Act՝ արտաքին հետախուզման նպատակով գաղտնի դիտարկման մասին ակտ), որը թույլ է տալիս համատարած հետևել քաղաքացիներին, այդ թվում նաև արտերկրում: Յուրաքանչյուր չափանիշին համապատասխանելու համար ընկերությանը «աստղ» է տրվել, այդպիսով առավելագույնը ընկերությունը կարող էր 5 «աստղ» հավաքել:
Ամենաշատ միավորներն են ստացել Adobe-ը, Dropbox ամպային ծառայությունը, Lyft տաքսի պատվիրելու ամերիկյան ծառայությունը, WordPress-ը և Uber-ը, որոնք պահպանում են բոլոր պարամետրերը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ամենավատ վիճակն է գրանցվել Airbnb-ի, Twitter-ի, Tumblr-ի և WhatsApp-ի դեպքում:
Առաջին 3 ընկերությունը երեքական «աստղ» է ստացել, մինչդեռ WhatsApp-ը միայն 2:
Ըստ զեկույցի, մեսենջերը չի իրազեկում օգտատերերին իշխանությունների հարցումների մասին, չի ապահովում պաշտպանություն երրորդ անձանց տվյալների փոխանցման հարցում և չունի ԱՄՆ հատուկ ծառայություններից «գաղտնի հարցումների» ստուգման կանոններ:
Facebook-ը, Google-ը, LinkedIn-ը, Microsoft-ը մեկական «աստղ» են պակաս ստացել NSL-հարցումների մասին կետում: Apple-ը 1 միավոր թերի է հավաքել, քանի որ հրապարակավ քարոզարշավ չի վարում համապատասխան օրենքի «702 բաժնի» դեմ:

11 Июль 2017 - 12:50 AMT
Эксперты из американской некоммерческой организации Electronic Frontier Foundation (EFF, «Фонд электронных рубежей»), специализирующейся на защите прав граждан в цифровую эпоху, опубликовали очередное ежегодное исследование о том, как интернет-компании отстаивают приватность пользователей перед властями.
Согласно отчету, лучше всех себя в 2016 году показали Uber и Adobe, тогда как WhatsApp, Twitter и Airbnb получили самые низкие оценки.
Экспертами организации были проанализированы открытые данные, предоставленные 26 крупными интернет-компаниями. Исследование EFF опирается на несколько критериев: прозрачность взаимодействия компаний с государством (наличие четкой политики, согласно которой пользовательские данные предоставляют государству только по решению уполномоченного органа; публикация отчетов о количестве обращений от правительства и наличие правил о процедуре ответов на такие запросы), запрет на передачу личных данных третьим лицам, проверка на легальность NSL-запросов (National Security Letters — так называемых секретных запросов правительства США, которые не подлежат раскрытию) и отстаивание изменений в «секции 702» закона FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act — акт о негласном наблюдении в целях внешней разведки), позволяющей повсеместную слежку за гражданами, в том числе и за рубежом. За соблюдение каждого критерия компании присваивалась «звезда», таким образом максимально она могла набрать пять «звезд».
В частности, максимальное количество баллов от экспертов получили Adobe, облачный сервис Dropbox, американский сервис для заказа такси Lyft, платформа для создания сайтов WordPress и Uber, которые, согласно анализу EFF, соблюдают все вышеуказанные параметры, передает РБК.
Хуже всего отстаивают права пользователей — Airbnb, Twitter, Tumblr и WhatsApp.
Первые три компании набрали по три «звезды», тогда как WhatsApp — лишь две.
Мессенджер, согласно отчету, не информирует пользователей о запросах от властей, не гарантирует им защиту от передачи данных третьим лицам и не имеет правил относительно проверки «секретных запросов» от спецслужб США.
Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft недополучили одну «звезду» в пункте об NSL-запросах. Apple недобрала один балл за отсутствие публичной кампании против «секции 702».