Առաջին անգամ Հայաստանում
Այս տարի ամեն ինչ ստացվեց և ես առաջին անգամ Հայաստանում եմ: Ծանոթ չեմ հայ հանդիսատեսին, ուստի ինձ համար հետաքրքիր է, թե ինչպես այստեղ կընդունվի «Առիթմիան»:
«Ոսկե ծիրանի» հանդիսատեսը լավագույն ֆիլմերն է տեսնում
Տեսել եմ «Ոսկե ծիրանի» մասնակից ֆիլմերի թրեյլերները, շատ արժանավոր, հետաքրքիր ծրագիր է: Ինձ թվում է՝ շատ ճիշտ է, երբ փառատոնն այնպիսի կարգավիճակ ունի, որ այստեղ տարվա լավագույն ֆիլմերն են ցուցադրվում: Օրինակ, Մոսկովյան կինոփառատոնի խնդիրն այն է, որ այնտեղ կարող են ներկայացվել միայն այն ֆիլմերը, որոնց պրեմիերան դեռ չի եղել: Մինչ այդ ֆիլմերը ոչ մի տեղ չպետք է ցուցադրված լինեն: Դա հիմարություն է, քանի որ ըստ էության ստացվում է, որ այդպիսի փառատոնը կարգավիճակ չունի, այստեղ են հայտնվում այն ֆիլմերը, որոնց չի հաջողվել ոչ մի այլ փառատոնի մասնակցել, դրանք ուղղակի ոչ մի տեղ չեն վերցրել:
«Ոսկե ծիրանում» այդ կանոնը չի գործում: Դա շատ ազատական մոտեցում է և հայկական կինոփառատոնի հանդիսատեսը հնարավորություն ունի տեսնելու համաշխարհային կինոյի լավագույն նմուշները:
Նկարահանման վայրն առաջնային չպետք է լինի
Միայն խիստ անհրաժեշտությունը կարող է ստիպել ինձ այս կամ այն վայրում նկարահանումներ անել: Հայաստանում իրոք ցնցող ֆակտուրա կա, բնությունը, քաղաքը, բայց այստեղ նկարահանելու համար պետք է ինչ-որ պատմություն ձևավորվի: Նկարահանումների վայրն առաջնային չպետք է լինի, որովհետև այդ դեպքում սովորաբար արդյունքն այնքան էլ լավը չի լինում:
Գրաքննությունը Ռուսաստանում բոլորին հոգնեցրել է
Ռուսաստանում 2 հիմնական խնդիր կա՝ չկա կինովարձույթում ազգային կինոյի աջակցության հստակ համակարգ, և կա գրաքննություն, որից բոլորն արդեն հոգնել են, բայց այն արդեն կյանքի մաս է դարձել: Հիմա Ռուսաստանում շատ տարօրինակ, բավականին նողկալի ժամանակներ են, բայց ամեն ինչ շատ արագ է փոփոխվում, դա ինձ սարսափեցնում է: Սարսափեցնում է գրաքննության, ակտիվ ազգայնականության, արտաքին թշնամիների որոնման առումով, սակայն, ամենուր է այդպես, այս կամ այն չափով: Այս պայմաններում աշխատելը հետաքրքիր է, բայց նաև վախեցնող:
Մշակույթի նախարարը չպետք է հարկատուների փողերը բաժանելով զբաղվի
Ճիշտ չէ, երբ պետությունը, մասնավորապես մշակույթի նախարարությունը, կանոնակարգում է և միջոցներ է հատկացնում ֆիլմերի ստեղծման համար: Մշակույթի նախարարությունն ու ինքը նախարարը այդ դեպքում հանդես են գալիս գանձապահի դերում, որոնք բաժանում են հարկատուների փողերը, այդ ոլորտը կանոնակարգելն իրենց գործը չէ:
«Միմինոն» ամենահզոր քարոզչական ֆիլմն է
Ամենահզոր քարոզչական ֆիլմը հայ-վրացական «Միմինոն» է: Դա մեծ ֆիլմ է, որը լցրել է մեր մանկությունն ու այն զգացողությունը հաղորդել, որ հայերն ու վրացիները Խորհրդային Միության հմայքն են:
«Երկար ու երջանիկ կյանքը», «Լեվիաֆան», «Հիմարը»՝ հանրության շրջանում հասունացած ընդհանուր էմոցիա են
«Երկար ու երջանիկ կյանքը» (ռեժ.՝ Խլեբնիկով, խմբ..), «Լեվիաֆան» (ռեժ.՝ Զվյագինցև, խմբ.) և «Հիմարը» (ռեժ.՝ Բիկով, խմբ) ֆիլմերը կինովարձույթում հայտնվեցին կես տարվա տարբերությամբ: Հավանաբար, դա մի ընդհանուր զգացողություն էր, որ հասունացել էր հասարակության շրջանում , և որը մենք արտահայտեցինք:
Դերասանին ընտրում եմ հերոսին նմանությամբ
Որքան ճշգրիտ ես ընտրում դերասաններին, այնքան հստակ են նրանք կատարում դերը: Ես նրանց ընտրում եմ բացառապես ըստ հերոսներին նմանության աստիճանի՝ կյանքով, բնավորությամբ, ամեն ինչով: Օրինակ, Ալեքսանդր Յացենկոն («Առիթմիայի» գլխավոր դերակատարը) շատ նման է իր հերոսին՝ Օլեգին:
Աշխատանքը ՏՆՏ-ում չի տարբերվում աշխատանքից կինոյում
Աշխատանքը ՏՆՏ հեռուստաալիքում ոչ մի բանով չի տարբերվում աշխատանքից կինոյում: Սեմյոն Սլեպակովի հետ «Մտահոգվածները» սերիալի նկարահանումները ինձ համար երջանիկ ժամանակներ էին, երբ մենք էքսպերիմենտներ էինք անում, գրում էինք, ստեղծագործում: Դա շատ ստեղծագործ աշխատանք էր:
Կինոքննադատների կարծիքը կարևորելու մասին
Ցանկացած մարդ, որը կասի թե իրեն չի հետաքրքրում, թե իր ֆիլմի մասին ինչ կասեն կինոքննադատները, կստի: Դու երկար ժամանակ ինչ-որ բան ես անում ու ինչ-որ անմիջական արձագանք ես ստանում՝ դա կարող է ուրախացնել, նյարդայնացնել, բայց միևնույն է դա արձագանք է և հետաքրքիր է, թե ինչ կասեն կինոքննադատները:
Ոչ թե ֆիլմն է հանդիսատեսին ընտրում, այլ հանդիսատեսն է ընտրում ֆիլմը
Մենք չենք ընտրում հանդիսատեսին, հանդիսատեսն է մեզ ընտրում: Ուստի կարող ենք անել միայն այն, ինչ ինքներս ենք զգում, ինքներս գիտենք: Որսացել ենք ժամանակը, թե չենք որսացել: Երբ սեղանի շուրջ 15 մարդ է նստած և փորձում է երիտասարդության, կամ ընտանիքի համար ֆիլմ հորինել, դա միշտ ողբերգական ավարտ է ունենում, քանի որ մեռյալ մի բան է ստացվում: Իսկ հոլիվուդյան ամենահաջողակ ֆիլմերը բոլորն էլ անհավանական հեղինակային ֆիլմեր են՝ «Ծնոտները», «Պինդ ընկույզը» և մյուսները:
Պարգևները ֆիլմի զգեստն են
Պարգևները ոչինչ չեն տալիս ուրախությունից բացի: Երբ ես հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակ ստացա «Կինոտավրում» «Առիթմիայի» համար, շատ հաճելի էր: Իմ ֆիլմը մեծ չէ, իմաստ չունի գովազդի մեջ ներդրում անել: Բոլոր այդ պարգևները զգեստ են ֆիլմի համար՝ այն, որ մարդիկ կարդում են այդ նորությունը, աղմուկը ֆիլմի շուրջ ուղղակի նպաստում են կինովարձույթին:
Կինոն այլևս ազդեցություն չունի հասարակության տրամադրությունների վրա
Հիմա կինոն չի ազդում հասարակության տրամադրությունների վրա: Կինոն այլևս արագահաս ու շիտակ չէ: Դա նորմալ ու գործնական վիճակ է՝ կինոն այլևս քարոզչության միջոց չէ: Պայմանական ասած, միջին դարերում քարոզչությունն արվում էր եկեղեցու միջոցով, կարելի էր պետության գացափարները պարտադրել բնակչությանը, հետո հայտնվեցին ռադիոն, կինոն, որոնք քարոզչության գործիքներ էին: Իսկ հիմա համացանցն է այդ դերը ստանձնել՝ հզոր ուժ, միանգամայն նոր ու այլ հարթակ: Կինոն փոխակերպվում է:
Կինոյում հիմա ամենահետաքրքիրը կաբելային TV-ով հեռարձակվող սերիալներն են
Ինձ թվում է, որ հիմա ամենահետաքրքիր երևույթները կատարվում են կաբելային հեռուստատեսությունում՝ սերիալները, որ հեռարձակվում են Ամերիկայում և Անգլիայում, Իսրայելում, Շվեդիայում: Դա հսկայական լսարան է, զրոյական գրաքննություն և շատ հզոր ազդեցություն:
Կինոյին վերաբերվում եմ որպես զվարճանքի
Կինոյին պետք է որպես զվարճանքի վերաբերվել: Իրականում այդպես կարելի է ասել ցանկացած մասնագիտության մասին՝ մասնագիտական առումով երջանիկ մարդն իր աշխատանքին որպես զվարճանքի է վերաբերվում: Այլ կերպ հնարավոր չէ, պետք է դուր գա:

В этом году все сложилось, и я впервые в Армении. Не знаком с армянским зрителем, потому мне интересно и любопытно, как здесь примут «Аритмию».
Зрители «Золотого абрикоса» видят лучшее из мирового кино
Видел трейлеры фильмов-участников «Золотого абрикоса», очень достойная, интересная программа. Мне кажется, очень правильно, что фестиваль позиционирует себя так, что сюда попадают лучшие фильмы, которые вышли за год. Например, проблема Московского кинофестиваля в том, что туда фильмы могут попасть только с премьерой. Они не должны быть показаны нигде до этого времени. В этом кардинальная глупость фестиваля, потому что по сути статуса такого у фестиваля нет, поэтому к нему приходят те фильмы, которые не попали ни на какие другие фестивали, которых никуда не взяи.
На «Золотом абрикосе» этого «права первой ночи» нет. В этом смысле это очень демократично и зрители армянского фестиваля имеют возможность увидеть самое лучшее из мирового кино.
Место съемок не должно быть первичной задачей
Только прямая необходимость меня заставляет снимать в том или ином месте. В Армении, действительно, потрясающая фактура, природа, город, но чтобы снимать здесь – должна сложиться какая-то история. Место съемок не должно быть первичной задачей, потому что обычно из этого получается спекуляция.
Цензура в России всех достала
В России есть две самые большие проблемы – нет отлаженной системы поддержки национального кино в прокате и цензура, которая уже всех достала, но она уже часть жизни. Сейчас в России очень странное, довольно противное время, но которое меняется с дикой скоростью, это меня пугает очень сильно. Пугает из-за цензуры, из-за активного национализма, поиском внешних врагов, но это в той или иной степени везде происходит. Работать в такой обстановке интересно, но пугающе.
Не дело министра культуры раздавать деньги налогоплательщиков на создание фильмов
Нисколько неправильно, когда государство, в частности министерство культуры регулирует и выделяет деньги на создание фильмов. Министерство культуры и сам министр в таком случае выступают кассирами, раздающими деньги налогоплательщиков, не их ума дело как это регулировать.
«Мимино» – самый великий пропагандистский фильм
Главный пропагандистский фильм – это армянско-грузинский фильм «Мимино». Это великая картина, которая сделала наше детство и дало ощущение, что грузины и армяне – обаяние Советского Союза.
«Долгая счастливая жизнь», «Левиафан», «Дурак» – общая эмоция, созревшая в обществе
«Долгая счастливая жизнь» (реж. Хлебников – ред.), «Левиафан» (реж. Звягинцев – ред.) и «Дурак» (реж. Быков – ред.) вышли с разницей на полгода. Наверное, это была такая общая эмоция, которая созрела в обществе, и которую мы транслировали.
Выбираю актера по похожести на героя
Чем точнее выберешь актеров, тем точнее они сыграют. Я их выбираю исключительно по похожести на героя, и в жизни и в характере и по всему. Например, Александр Яценко (исполнитель главной роли в «Аритмии» – ред.) очень похож на своего героя Олега.
Работа на ТНТ не отличается от работы в кино
Ничем работа на ТНТ не отличается от работы в кино. Время создания сериала «Озабоченные», который мы делали с Семеном Слепаковым, для меня абсолютно счастливое, когда мы экспериментировали, писали, творили. Это была очень творческая работа.
О важности мнения кинокритиков
Любой человек вам наврет, если скажет, что ему неинтересно, что о его фильме скажут кинокритики. Ты долго что-то делаешь, и получаешь какой-то прямой отклик: это может радовать, это может раздражать, но все равно это обратная реакция и что скажут кинокритики – это интересно.
Не фильм выбирает аудиторию, а аудитория выбирает фильм
Не мы выбираем аудиторию, аудитория выбирает нас. Потому что мы ничего не можем сделать, кроме того, что сами чувствуем, сами умеем. Поймали мы время или не поймали. Когда за столом сидят 15 человек и пытаются выдумать фильм для молодежи, для семьи, это всегда заканчивается плачевно, поскольку получается мертвая фигня. И самые успешные голливудские фильмы – это невероятно авторские картины, такие как «Челюсти», «Крепкий орешек» и т.д.
Награды – это сарафан для фильмов
Награды ничего не дают, кроме радости. Когда я получил на «Кинотавре» приз зрительских симпатий за «Аритмию»– это было очень приятно. У меня небольшой фильм в нее бессмысленно вкладывать рекламу. Все эти награды – это сарафан, то, что люди читают, это новоость, шум вокруг фильма, что просто помогает прокату.
Кино больше не влияет на настроения общества
Сейчас кино не влияет ни на какие настроения в обществе. Кино перестало быть быстрым и прямым. Это абсолютно нормальная и практичная ситуация и кино перестало быть пропагандой. Условно говоря, в средние века пропаганда была через церковь, можно было вдалбливать идеи государства своему населению, потом появилось радио, кино, которые служили инструментами пропаганды. И сейчас появился интернет – это сила, совершенно новая и другая площадка. Кино трансформируется.
Самое интересное сейчас в кино – сериалы, транслируемые на кабельном ТВ
Мне кажется, что сейчас самое интересное, что происходит в кино – происходит на кабельном телевидении, сериалы, которые идут в Америке в Англии, в Израиале, в Швеции. Это огромная аудитория, ноль цензуры и очень сильные высказывания.
Отношусь к кино, как к развлечению
К кино надо относиться как к развлечению. На самом деле, так можно сказать о любой профессии. Каждый человек, который счастлив в профессии, относится к своей работе как к развлечению. Иначе невозможно, это должно нравиться.