Հուլիսի 22-30-ը պատանի մարզիկները Հունգարիայի Գյոռ քաղաքում կմասնակցեն Եվրոպական ամառային օլիմպիական փառատոնին:
Մոտ 50 երկրի մարզիկներ կպայքարեն 10 մարզաձևում` թենիս, հեծանվային սպորտ, լող, ձյուդո, աթլետիկա, սպորտային մարմնամարզություն, վոլեյբոլ, բասկետբոլ, հանդբոլ և կանոե: Հայ պատանիները հանդես կգան դրանցից վեցում, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Եվրոպական ամառային օլիմպիական փառատոնին կմասնակցեն Յուրի Մարտիրոսյանը, Արթուր Սողոյանը, Էվելինա Մարտիրոսյանը, Եվա Խաչատրյանը (բոլորը` թենիս), Ամու Ասուբովը, Հովհաննես Երանոսյանը, Հենրիկ Երանոսյանը (երեքն էլ` հեծանվսապորտ), Արթուր Բարսեղյանը, Վարսենիկ Մանուչարյանը (երկուսն էլ` լող), Արտյոմ Ղալաչյանը, Սամվել Գևորգյանը, Արսեն Ավեդիսյանը, Ռոբերտ Թորոսյանը, Նունե Նազարյանը (բոլորը` ձյուդո), Դավիթ Սարգսյանը (աթլետիկա), Ժորա Սմբատյանն ու Անահիտ Ասադուրյանը (երկուսն էլ` մարմնամարզություն):
Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավար, ՀԱՕԿ սպորտի և միջազգային կապերի վարչության պետ Գագիկ Բոլշիկյանն է.
«Հայ մարզիկները բազմիցս մասնակցել են օլիմպիական փառատոններին և լավ են հանդես եկել: Հուսանք, որ այս տարի ևս մեր պատանիները պատվով կներկայացնեն Հայաստանը»:
2015-ին Թբիլիսիում անցկացվածԵվրոպայի պատանեկան օլիմպիական ամառային փառատոնին ՀՀ մարզիկները ելույթ են ունեցել 6 մարզաձևում: 23 պատվիրակ ՀՀ-ն է ներկայացրել հեծանվային սպորտ, թենիս, ձյուդո, սպորտային մարմնամարզություն, աթլետիկա և լող մարզաձևերում:

С 22 по 30 июля юные спортсмены примут участие в Европейском летнем олимпийском фестивале, который пройдет в венгерском городе Дьёр.
Спортсмены примерно из 50 стран будут состязаться в 10 видах спорта: теннис, велоспорт, плавание, дзюдо, атлетика, спортивная гимнастика, волейбол, баскетбол, гандбол и каноэ. Армянские юноши выступят в шести из них.
В Европейском летнем олимпийском фестивале примут участие Юрий Мартиросян, Артур Согоян, Эвелина Мартиросян, Ева Аветисян (все – теннис), Аму Асубов, Оганес Ераносян, Генрих Ераносян (все – велоспорт), Артур Барсегян, Варсеник Манучарян (оба – плавание), Артем Галачян, Самвел Геворгян, Арсен Аведисян, Роберт Торосян, Нуне Назарян (все – дзюдо), Давид Саргсян (атлетика), Жора Смбатян и Анаит Асадурян (все – спортивная гимнастика).
Руководитель делегации Армении – начальник управления спорта и международных связей НОКА Гагик Болшикян. «Армянские спортсмены многократно участвовали в олимпийских фестивалях, показывая хорошие результаты. Надеемся, что в 2017 году наши юноши также с честью представят Армению», – сказал Гагик Болшикян, сообщает НОК РА.