ԱՄՆ գենետիկներին հաջողվել է կարճ տեսահոլովակ գրանցել աղիքային ցուպիկի ԴՆԹ-ում՝ այդպիսի տվյալները փոխանցվում են սերնդեսերունդ և հեշտությամբ են նորից ընթերցվում:
Հարվարդում աշխատող հայտնի գենետիկ Ջորջ Չըրչը գործընկերների հետ ցուցադրել է կենդանի օրգանիզմները որպես տեղեկատվության կրիչներ օգտագործելու հնարավորությունները՝ անհրաժեշտ տեղեկությունները գրանցելով անմիջապես դրանց գենոմի մեջ: Այդ մասին գիտնականները պատմել են Nature ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
Ջորջ Չըրչը հայտնի է որպես ԴՆԹ սեկվենավորման մեթոդների և գենետիկորեն մոդիֆիկացված CRISPR/Cas9 տեխնոլոգիաների ստեղծման գործում մեծ ավանդ ունեցող գիտնական:
ԴՆԹ-ն տեղեկատվության մեզ հայտնի լավագույն կրիչներից է: Տեսականորեն 1 գ ԴՆԹ-ն կարող է պահպանել մինչև 455 էքսաբայթ տեղեկատվություն: Ուստի գենետիկները բազմիցս են տվյալները փոխանցել արհեստականորեն սինթեզված ԴՆԹ-ի նուկլեոտիդների հաջորդականության մեջ: Սկզբունքորեն նույն կերպ են վարվում նաև կենդանի օրգանիզմները, բակտերիաները, որոնք օգտագործում են CRISPR/Cas9 համակարգը իրենց ԴՆԹ-ում «իմունային հիշողությունները» պահպանելու համար:
CRISPR համակարգն են օգտագործել նաև Հարվարդի գիտնականները, Cas1 և Cas2 սպիտակուցների համադրությամբ, այդ նպատակների համար սովորաբար կիրառվող Cas9 նուկլեազա-ֆերմենտի փոխարեն:
Թվային տեսքով ներկայացվել է 6 պատկեր՝ մարդկային ձեռքի լուսանկարն ու ընթացող ձիու 5 հաջորդական լուսանկար, որոնք 1878-ին արել է Էդվարդ Մեյբրիջը: Թվային տվյալները վերակոդավորվել են նուկլեոտիդների հաջորդականության, որոնց հիման վրա հեղինակները սինթեզել են ԴՆԹ-ն: Այդ նյութերը ներարկել են աղիքային ցուպիկի բջիջների մեջ՝ նախապատրաստված էլեկտրապորացիայով: Հետո ուժի մեջ է մտել CRISPR համակարգը, գրում է science.ru-ն:
Ի՞նչ հետևանքներ սա կունենա: Կհայտնվե՞ն արդյոք անձնական տվյալների, բուժպատմության պահպանման նոր տեխնոլոգիաներ մարդու բջիջների ԴՆԹ-ում: Ի՞նչը կփոխանցվի ժառանգաբար: Արդյո՞ք գրքեր կկարողանանք գրանցել միկրոբների գենոմում՝ պահպանելու համար դրանք կենսոլորտի գոյատևման ամբողջ ընթացքում…Հնարավոր է այս ամենը հեռավոր ապագայի հարցեր են, սակայն արդեն առաջիկայում Չըրչի նախագծի շնորհիվ կարող են գենետիկայի և կենսաբանության նոր մեթոդներ հայտնվել: Օրինակ, բջիջը կարող է «հագեցվել» սեփական կյանքի ու զարգացման առանցքային իրադարձությունների գրանցման մեխանիզմներով, այնպես որ գիտնականներին կմնա միայն կարդալ այդ «ԴՆԹ բլոգը», ասվում է հոդվածում:

Гарвардский генетик Джордж Черч известен коллегам как один из людей, внесших большой вклад в разработку методов секвенирования ДНК и технологий ГМ-модификации CRISPR/Cas9.
Под его руководством реализуется целая череда интересных и громких научных проектов, включая создание первого организма с полностью синтетическим геномом и даже воскрешение мамонтов. В своей новой работе Чёрч и его коллеги продемонстрировали возможности использовать живые организмы в качестве носителей данных – записав нужную информацию прямо в их геном, сообщает Nature.
Стоит вспомнить, что ДНК остается одним из лучших носителей информации, которые нам известны; теоретически грамм ее способен хранить до 455 эксабайт. Поэтому генетики уже не раз демонстрировали перенос данных в последовательность нуклеотидов искусственно синтезированной ДНК. В принципе, сходным образом действуют и живые организмы, бактерии, которые используют систему CRISPR/Cas9для сохранения в своей ДНК «иммунных воспоминаний» – фрагментов геномов вирусов, с которыми клетке доводилось встретиться.
Использовали CRISPR и гарвардские ученые, в сочетании с белками Cas1 и Cas2 вместо привычного для этих целей фермента-нуклеазы Cas9. В цифровом виде были представлены шесть изображений: снимок человеческой руки и пять последовательных фотографий бегущей лошади, сделанных Эдвардом Мейбриджем в 1878 г. Цифровые данные были перекодированы в последовательности нуклеотидов, на основе которых авторы синтезировали ДНК. Этот материал внесли в клетки кишечной палочки, подготовленные электропорацией. Затем в дело вступила система CRISPR.
Культивировав клетки, ученые затем выделили ДНК из более чем 600 тыс. клеток. Такое большое количество понадобилось для того, чтобы объединить фрагменты ДНК, включенные в геном в каждом конкретном случае, а также избавиться от ошибок, связанных со сбоями в работе бактериальных систем и просто с мутациями. Реконструкция прошла отлично: Чёрчу и его коллегам удалось успешно реконструировать исходные картинки.
Куда приведут такие работы? Появятся ли технологии хранения персональных данных, медицинской истории или просто логов человека в ДНК его клеток? Что из этого будет передаваться по наследству? Будем ли мы записывать книги в геном микробов, чтобы сохранить их на все время существования биосферы?.. Возможно, это дело слишком неопределенного будущего, но уже в ближайшее время очередной необычный проект Чёрча может привести к появлению новых методов генетики и биологии. Легко представить, например, как клетка может быть «оснащена» механизмами записи ключевых событий собственной жизни и развития, так что ученым останется лишь прочесть этот «ДНК-блог».