Հայաստանի առաջատար լողորդները հուլիս-օգոստոսին մասնակցելու են երեք պատասխանատու մրցումի: Լողի հայկական դաշնության գլխավոր քարտուղար Ռաֆայել Վասիլյանը տեղեկացրել է, թե ովքեր ինչ մեկնարկներ են ունենալու:
Հուլիսի 23-ից 30-ը Բուդապեշտում կայանալիք աշխարհի մեծահասակների առաջնությունում Վահան Մխիթարյանը հանդես կգա 50 մետր ազատ ոճում և 100 մետր բատերֆլայում, Վլադիմիր Մամիկոնյանը՝ 100 մետր ազատ ոճում, Անի Պողոսյանը՝ 50 և 100 մետր ազատ ոճերում, Էլեն Եսայանը՝ 50 և 100 մետր բրասում:
Հուլիսի 23-ից 30-ը Հունգարիայի Գյոռ քաղաքում անցկացվելիք Եվրոպայի օլիմպիական փառատոնում Արթուր Բարսեղյանը և Վարսենիկ Մանուչարյանը կմասնակցեն 50 և 100 մետր ազատ ոճերին:
Այս երկու լողորդը Հայաստանը կներկայացնեն նաև Ինդիանապոլիսում (ԱՄՆ) օգոստոսի 23-ից 28-ը կայանալիք աշխարհի պատանիների առաջնությունում, որտեղ նրանց կմիանա Անի Պողոսյանը:
Արթուրը հանդես կգա 50, 100 մետր ազատ ոճում և 50, 100 մետր բատերֆլայում, Վարսենիկը՝ 50, 100 մետր ազատ ոճում և 50 մետր բատերֆլայում, իսկ Անին՝ 50, 100 մետր ազատ ոճում և 50 մետր թիկնալողում:

Ведущие пловцы Армении в июле-августе примут участие в трех ответственных соревнованиях. Генеральный секретарь Федерации плавания Армении Рафаел Василян сообщил, кто в каких стартах будет участвовать.
С 23 по 30 июля на стартующем в Будапеште чемпионате мира среди взрослых Ваган Мхитарян выступит на дистанциях 50 м вольным стилем и 100 м баттерфляем, Владимир Мамиконян – 100 м вольным стилем, Ани Погосян – 50 и 100 м вольным стилем, Элен Есаян – 50 и 10 м брассом.
С 23 по 30 июля в венгерском городе Дъёр на Европейском олимпийском фестивале выступят Артур Барсегян и Варсеник Манучарян (50 и 100 м вольным стилем).
Эти двое пловцов также представят Армению на чемпионате мира среди юношей, который пройдет с 23 по 28 августа в Индианаполисе. Там к ним присоединится Ани Погосян. Артур выступит на дистанциях 50 и 100 м вольным стилем и 50, 100 м баттерфляем, Варсеник – 50, 100 м вольным стилем и 50 м баттерфляем, а Ани – 50 и 100 м вольным стилем и 50 м на спине.