ՀՀ Կենտրոնական բանկը հայտնել է, որ քննարկվում է հիբրիդային թղթադրամներ շրջանառության մեջ մտցնելու մասին, որոնք պաշտպանության մի քանի աստիճան կունենան: Դրանք շրջանառության մեջ կդրվեն աստիճանաբար, հին նմուշի թղթադրամների մաշվելուն և շրջանառությունից դուրս գալուն զուգահեռ:
Նոր 1000-դրամանոցը նվիրված է լինելու Պարույր Սևակին: 2000-դրամանոցը՝ շախմատիստ Տիգրան Պետրոսյանին: 5000-դրամանոցը՝ Վիլյամ Սարոյանին: 10000-դրամանոցը՝ Կոմիտասին: 20000-դրամանոցը՝ Հովհաննես Այվազովսկուն, 50000-դրամանոցը՝ Գրիգոր Լուսավորչին:100000-դրամանոցներ այլևս չեն թողարկվի:
ՀՀ թղթադրամների դիզայնի փոփոխության կապակցությամբ PAN-ը որոշել է ներկայացնել հայկական մետաղադրամների մի քանի նմուշ:
Ամենաառաջին հայկական դրամներն են համարվում Ծոփքի (հունարեն՝ Sophene) հայ թագավորների հատած դրամները, որոնք ընդունված է թվագրել մ.թ.ա. 3-րդ դարի երկրորդ կեսով, որոնց եզակի նմուշներ են հասել մեր օրեր: Ծոփքի տիրակալների թագովորության շրջանում հատված մեղատադարմներն կատարված են հելլենական ոճով:
Մետաղադրամների դիմերեսին, որպես կանոն, պատկերվում էր տիրակալի պատկերը՝ թագավորի կիսադեմը, հատկանշական սրածայր սաղավարտով: Դարձերեսի պատկերները կարող էին լինել տարբեր՝ թագավորին խորհրդանշող հեծյալի, արծվի, դիցաբանական բնույթի պատկերներով և խորհրդանշաններով: Առկա մակագրությունները՝ արքայի անունն ու տիտղոսը կատարված են հունարեն գրերով:
Ծոփքի թագավորության շրջանի մետաղադրամներ
Արտաշեսյանների արքայատոհմի առաջին թագավորների մետաղադրամները մեզ չեն հասել. հավանաբար, նրանք մետաղադրամներ չեն հատվել: Կարծիք կա, որ մեզ հասած արքայատոհմի վաղ շրջանի մետաղադրամները վերագրվում են Տիգրան Առաջինին (մ.թ.ա. 123-96 թթ.): Հայտնի են միայն այդ թագավորի օրոք հատված պղնձե մետաղադրամները: Արտաշեսյանների արքայատոհմից մեզ հասած մետաղադրամների հիմնական մասը Տիգրան Երկրորդի (մ.թ.ա. 95-56 թթ.)՝ պատմությունից հայտնի Տիգրան Մեծ անունով, արքայի դրամներն են: Տիգրան Մեծի օրոք Հայաստանը հասավ հզորության ու բարգավաճման գագաթնակետին:
Տիգրան Մեծի դարաշրջանի մետաղադրամներ
Մետաղադրամների դիմերեսին պատկերված է թագակիր արքայից արքա Տիգրան Մեծի դիմապատկերը դեպի աջ: Պատկերված ատամնավոր թագը բնորոշ է միայն Արտաշեսյանների տոհմի թագավորներին. այն չի հանդիպում այլ պետությունների թագավորների մետաղադրամներին: Ատամնավոր թագի վրա պատկերված են Արտաշեսյանների տոհմի խորհրդանշանները՝ ութ ճառագայթով աստղը (արև), որի երկու կողմում արծիվներ են: Արծիվները պատկերված են շրջված դիրքով, սակայն նայում են միմյանց: Դարձերեսին առկա են դիցաբանական կամ խորհրդանշական պատկերներ, ինչպես նաև արքայի անունն ու տիտղոսը հունարեն գրերով: Մեզ են հասել Արտաշատի պղնձե դրամները, որոնք հատվել են մ.թ 1-2 դարերում:
Արտաշատի պղնձադրամները
Արտաշատի քաղաքային դրամների վրա պատկերված էին դիցաբանական պատկերներ՝ քաղաքի պահապան դիցուհի Տիխեն բրգաձև թագով, Նիկե աստվածուհին, արմավենու ճյուղ և այլն: Մակագրությունները մետաղադրամների վրա հունարեն էին՝ նշված էր մայրաքաղաք Արտաշատի անվանումը: Սասանյանների կառավարման շրջանի մետաղադրամները՝ դրախմաները, մեծ տրամագծով, բարակ արծաթե թիթեղներ են: Սասանյան դրախմայի դիմերեսին գահակալի պատկերն է, իսկ դարձերեսին՝ կրակի պահապան երկու զինվորների պատկերները: Մետաղադրամներին առկա մակագրությունները կատարված են պահլեվերեն:
Սասանյանների արծաթե դրահմերի դիմերեսը
Հայտնի է Բագրատունիների Լոռվա ճյուղի Կյուրիկե Երկրորդ (1048-1089 թթ.) արքայի պղնձե մետաղադրամը: Այդ մետաղադրամի մեզ հասած նմուշները շատ փոքրաթիվ են և հազվագյուտ են: Իրենց տեսակով և ձևավորմամբ Կյուրիկե Երկրորդի մետաղադրամը շատ նման է նույն շրջանի բյուզանդական տիրակալների մետաղադրամներին: Կյուրիկե Երկրորդի մետաղադրամի առանձնահատկությունն այն է, որ այն մեզ հայտնի ամենահին մետաղադրամն է, որի արձանագրությունները արված են հայերեն լեզվով: Մետաղադրամի դիմերեսին պատկերված է Հիսուս Քրիստոսի պատկերը մինչև գոտկատեղը, իսկ դարձերեսին՝ մի քանի տողից բաղկացած հայերեն գրություն է:
Կյուրիկե Երկրորդի պղնձե մետաղադրամի դիմերեսն ու դարձերեսը
Շատ հետաքրքիր են Հեթում Առաջինի օրոք տարածված սովորական (Հեթում-Զաբել) արծաթե մետաղադրամները: Մետաղադրամի վրա ամբողջ հասակով պատկերված են Հեթում արքան ու նրա գահակից Զաբել թագուհին, որն առաջին կիլիկյան արքա Լևոն Առաջինի դուստրն էր: Սա միակ կիլիկյան մետաղադրամն է, որի վրա թագուհի է պատկերված, ընդ որում այդ մետաղադրամը բավականին տևական ժամանակ հատվել է նաև Զաբել թագուհու մահից հետո:
Արքա Հեթում Առաջինի արծաթե մետաղադրամի դիմերեսը
Բարձր հարգի արծաթե դրամները, որոնք դրամահատվել են Լևոն Առաջինի, Հեթում Առաջինի ու Լևոն Երկրորդի օրոք, կոչվում էին դրամ՝ հունական դրահմից: Հաջորդ արքաների օրոք հատվում էին արծաթե ցածր պարունակությամբ դրամներ, որոնք կոչվում էին թագվորին՝ իտալական մետաղադրամի անվանումից:
Արքաներ Լևոն Առաջինի ու Հեթում Առաջինի պղնձե դանգերի դարձերեսները
Հայտնի են մանր արծաթե մետաղադրամների թողարկումներ, որոնք հայտնաբերվել են Հայաստանում և հարակից տարածքներում՝ դրանք հատել են Ջելաիրյանների, կարակոյունլու և ակկոյունլու ցեղերի ներկայացուցիչները: Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հավաքածուում կա ակկոյունլու ցեղի հետաքրքիր փոքր արծաթե մետաղադրամ, որը հատվել է Անիում և արաբերեն մակագրություններ ունի:
Ակկոյունլու ցեղից Ուզուն Հասանի մետաղադրաըմ, որը դրվագվել է Անիում
Խորհրդային շրջանում թողարկվել են Հայաստանին նվիրված մետաղադրամներ՝ «Երկրաշարժ», «Մատենադարան» և «Սասունցի Դավիթ»:
3 ռուբլի անվանական արժեքով մետաղադրամը նվիրված է 1988-ի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի ժամանակ Հայաստանին ցուցաբերված համաժողովրդական աջակցությանը:
Մետաղադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1989-ի դեկտեմբերի 7-ին:
5 ռուբլի անվանական արժեքով հուշադրամի վրա պատկերված է Մատենադարանը:
Մետաղադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1990-ի հոկտեմբերի 31-ին:
5 ռուբլի անվանական արժեքով մետաղադրամի վրա պատկերված է Երևանում տեղադրված Սասունցի Դավթի արձանը:
Մետաղադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1991-ի նոյեմբերի 13-ին:
100 դրամ անվանական արժեքով «Եղիշե Չարենց-100» հոբելյանական մետաղադրամը նվիրված է բանաստեղծի ծննդյան 100-ամյակին:
Հոբելյանական մետաղադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1997-ի հոկտեմբերի 6-ին:
Հայաստանի Հանրապետության առաջին ոսկե մետաղադրամը, որի անվանական արժեքը 25 000 դրամ է, նվիրված է Անահիտ աստավծուհուն: Հայաստանում Անահիտը համարվել է գլխավոր աստվածուհին, մայրության, արգասավորության ու պտղաբերության խորհրդանիշն է հին հայկական դիցարանում: Ատամնավոր դրամաշուրթով հուշադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1997-ի հուլիսի 5-ին Կենտրոնական բանկի Խորհրդի հուլիսի 4-ի որոշմամբ:

18 Июль 2017 - 08:27 AMT
Центральный банк Армении сообщил, что обсуждает вопрос введения гибридных банкнот, имеющих несколько степеней защиты. Их ввод будет осуществляться постепенно, по мере износа старых купюр и их вывода из обращения.
На банкноте достоинством 1 тысяча драмов будет изображен армянский поэт Паруйр Севак, 2 тысячи драмов — девятый чемпион мира по шахматам Тигран Петросян, 5 тысяч драмов — американский писатель армянского происхождения Уильям Сароян, 10 тысяч драмов — великий композитор Комитас, 20 тысяч драмов — известный маринист Ованнес (Иван) Айвазовский, 50 тысяч — основатель Армянской Апостольской Церкви святой Григорий Просветитель.
В связи с ожидаемым редизайном банкнот в Армении, PanARMENIAN.Net решил вспомнить историю армянских монет.
Первые армянские монеты – это медные монеты, которые дошли до нас в единичных экземплярах. Монеты периода правления царей Софены полностью были оформлены в эллинистическом стиле. На аверсе (лицевая сторона) монеты, как правило, изображался портрет правителя: это профиль царя в специфичном остроконечном головном уборе. На реверсе (оборотная сторона) – различные изображения: всадник, символизирующий царя, орел, мифологические изображения и символы, а также греческие надписи имени и титулатуры царя.
Монеты периода правления царей Софены
Монеты первых правителей из династии Арташесидов до нас не дошли, по всей видимости, монет они не чеканили. Есть мнение, что дошедшие до нас самые ранние монеты царей из династии Арташесидов приписываются царю Тиграну I-ому (123-96гг. до н.э.). Из дошедших до нас монет царей этой династии, основную часть составляют монеты Тиграна II-го (95-56гг. до н.э.), прозванного Великим. Именно при Тигране Великом Армения достигла своего могущества и процветания.
Монеты Тиграна II-го
На лицевой стороне монет имеется профильное изображение головы царя в зубцовой армянской тиаре (короне). Такое изображение тиары типично только для правителей династии Арташесидов, и она не встречается на монетах правителей других государств. На тиаре с высокими остроконечными зубцами изображена символика династии Арташесидов – восьмилучевая звезда (солнце), по обеим сторонам которой расположены по одному орлу. Орлы в повернутом положении, но смотрят друг на друга. На обороте – мифологические и отдельные культовые изображения, а также греческие надписи имени и титулатуры царя.
До нас дошли медные монеты города Арташата,которые чеканились в 1-2 веках н.э.
Медные монеты города Арташата
На городских монетах Арташата имеются мифологические изображения – хранительница города богиня Тихве в башенной короне, богиня Ника, пальмовая ветвь и т.д. Надписи на монетах греческие с указанием названия столицы Арташата.
Монеты периода правления династии Сасанидов (3 век н.э.) – это достаточно большие по диаметру, тонкие серебряные пластины. На лицевой стороне сасанидской драхмы имеется изображение сасанидского правителя, а на оборотной стороне – фигуры двух воинов, хранителей огня. Надписи на монетах на пахлевийском языке.
Монеты периода правления династии Сасанидов
Известна медная монета царя Кюрике 2-го (1048-1089гг.) из лорийской ветви Багратидов.Дошедшие до нас экземпляры этой монеты очень малочисленны, и являются раритетами. По своему типу и оформлению монета царя Кюрике 2-го очень похожа на медные монеты византийских правителей этого же периода. Особенность монеты царя Кюрике 2-го заключается в том, что она является самой ранней известной нам армянской монетой, на которой надписи выполнены на армянском языке. На одной стороне монеты имеется погрудное изображение Иисуса Христа, а на другой стороне – многострочная армянская надпись.
Медная монета царя Кюрике 2-го
Серебряная монета царя Хетума I-го. На монете в полный рост изображены царь Хетум и царица Забел – дочь первого киликийского армянского царя Левона I-го. Это единственный тип среди Киликийских монет, на которой имеется изображение царицы, причем этот тип монеты продолжал еще долго чеканиться после смерти царицы Забел.
Аверс серебряного драма царя Хетума I-го
Высокопробные серебряные монеты, чеканенные при Левоне I-ом, Хетуме I-ом и Левоне II-ом назывались драм (от греческой драхмы). При последующих царях чеканились низкопробные серебряные монеты, называемые тагворин (от названия итальянской монеты).
Реверсы медных дангов царей Левона I-го и Хетума I-го
Известны выпуски мелких серебряных монет, найденные в Армении и на прилегающих территориях, чеканенные правителями династии Джалаиридов, Кара-Коюнлу и Ак-Коюнлу. Маленькая серебряная монета династии Ак-Коюнлу, содержащая арабские надписи и отчеканенная в городе Ани.
Серебряная монета Узун Хасана из династии Ак-Коюнлу, отчеканенная в городе Ани
До нас также дошли советские памятные монеты, посвященные Армении:«Землетрясение», «Матенадаран» и «Давид Сасунский».
Памятная монета достоинством 3 рубля посвящена всенародной помощи, оказываемой Армении, по случаю разрушительного землетрясения, которое произошло 7-го декабря 1988 года.
Монета была выпущена в обращение 7 декабря 1989 года.
На памятной монете достоинством 5 рублей изображено здание института хранилище древних рукописей и книг Матенадарана в Ереване.
Монета выпущена в обращение 31-го октября 1990 года.
На памятной монете в 5 рублей имеется изображение памятника герою одноименного армянского эпоса Давиду Сасунскому, установленному в Ереване.
Монета выпущена в обращение 13 ноября 1991 года.
Юбилейная монета посвящена 100-летию со дня рождения великого армянского поэта и писателя Егише Чаренца.
Юбилейная монета с изображением Егише Чаренца была выпущена в обращение 6 октября 1997 года.
Первая золотая монета Республики Армения, номинальной стоимостью 25000 драмов, посвящена языческой богине Анаит. В Армении Анаит считалась главной богиней, она являлась символом плодородия, плодовитости и урожайности. Памятная монета с рифленым гуртом выпущена в обращение обращение 5 июля 1997 года.