Ղրիմի թերակղզում գտնվող Սուդակի ամրոցում վերականգնողական աշխատանքների ժամանակ ի թիվս այլ գտածոների, որոնք պատկանում են տարբեր դարաշրջանների և մշակույթների, հայտնաբերվել է նաև հին հայկական խաչքարի հատված:
Այդ մասին հայտնել է «Սուդակի ամրոց» թանգարան արգելոցի ավագ գիտաշխատող Վիտալի Զախարովը, որը մասնակցում է վերականգնողական աշխատանքներին: «Մինչ օրս գտածոներ են հայտնաբերվում, երբեմն իրենք իրենց: Վերջերս ամրոցի աշտարակներից մեկի մոտ ուժգին քամուց հետո հողի շերտի տակից դուրս եկավ հին հայկական խաչքարի մի հատված»,-ասել է գիտնականը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Այժմ գիտնականները վերծանում են խաչքարի գրություններն ու որոշում են դրա պատրաստման տարեթիվը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2016-ին Ղրիմի Սուդակ բնակավայրի հարևանությամբ, Քիլիսա Կայա լեռան լանջին հայտնաբերված հինավուրց կառույցի հնագիտական պեղումների արդյունքում կարող է հայկական եկեղեցի հայտնաբերվել: Այդպիսի կարծիք է հայտնել տեղի բնակիչ, սիրողական մակարդակով հնագիտությամբ զբաղվող Խաչատուր Ղազարյանը:
Սուդակի ամրոցը գտնվում է Սուդակ քաղաքում և կառուցվել է 14-րդ դարում ջենովացիների կողմից որպես հենակետ Սև ծովում: 11-14-րդ դարերում Ղրիմի հարավարևելյան և արևմտյան ծովափնյա վայրերում՝ Կաֆայում, Խերսոնեսում և Սուդակում, հայերը մշտական բնակություն էին հաստատել։

18 Июль 2017 - 13:41 AMT
Впервые за 20 лет в Судакской крепости в Крыму прошли реставрационные работы, в ходе которых исследователи нашли новые артефакты, в том числе и фрагмент древнего старинного армянского хачкара.
«Находки появляются до сих пор. Иногда буквально сами собой. Не так давно у одной из башен ураганный ветер буквально выдул из-под земли фрагмент старинного армянского хачкара», — рассказал старший научный сотрудник музея-заповедника «Судакская крепость» Виталий Захаров, принимавший участие в реставрационных работах, передает ТАСС.
В настоящее время специалисты занимаются расшифровкой надписей на хачкаре и определением его даты изготовления.
Ранее сообщалось, что археологические раскопки древнего сооружения, найденного в 2016 году на склоне горы Килиса-Кая под Судаком, могут привести к обнаружению армянского храма. Такое мнение выразил местный краевед-любитель Хачатур Казарян,
Судакская крепость — крепость в городе Судак в Крыму, построенная в XIV веке генуэзцами как опорный пункт для своей колонии в северной части Черного моря. Объект культурного наследия федерального значения.