Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի ժամանակակից արվեստի տրիենալե, որի մանրամասները PanARMENIAN.Net-ին է ներկայացրել քանդակագործ Միքայել Օհանջանյանը:
Միքայել Օհանջանյանը Վենետիկի 56-րդ բիենալեի հայկական տաղավարի 18 մասնակիցներից մեկն է, որտեղ հայկական տաղավարն արժանացավ բիենալեի գլխավոր մրցանակին՝ «Ոսկե առյուծին»:
«Չկա ժամանակակից արվեստ հասկացություն, կա ուղղակի արվեստ: Գլխավոր նպատակը մարդկանց մի կայծ տալն է, բայց ինչ կտա այդ կայծը, ինչ մտքեր կծնի նրանց մոտ, արդեն յուրաքանչյուրն իր մեջ պետք է պատասխանը գտնի»,-ասել է Օհանջանյանը:
Առաջին հայկական տրիենալեն կոչվում է «Ստանդարտ» առաջին հայկական ավանգարդային հանդեսի պատվին, որը 1924-ին հրատարակել են Մոսկվայում բանաստեղծ Եղիշե Չարենցն ու ճարտարապետներ Կարո Հալաբյանը և Միքայել Մազմանյանը:
«Ստանդարտ 2017»-ը կրում է «Լեռան անալոգը» խորագիրը` ներշնչված ֆրանսիացի սյուրռեալիստ գրող ու պոետ Ռենե Դոմալի անավարտ վեպից: Տրիենալեն անցնելու է 2017 թվականի հուլիսի 20-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը, Երևանում և երկրի տարբեր համայնքներում՝ Բյուրականում, Գյումրիում, Սևանում ու Ղափանում: Նախագծերը կներկայացվեն պատմական վայրերում, թանգարաններում, բաց երկնքի տակ, քաղաքային միջավայրում:
Նախագծի գործընկերներն են Արվեստի հայկական խորհուրդը, Armenia Art Foundation-ը և ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպանությունը:
Հայկական տրիենալեի համադրողն ու գաղափարի հեղինակը Ադելինա Կյուբերյան ֆոն Ֆյուրսթենբերգն է, որը 2015-ի Վենետիկի բիենալեում լավագույնը ճանաչված Սբ Ղաղար կղզում տեղադրված հայկական տաղավարի նախագծի հեղինակն է:
ՀՀ-ն ներկայացված էր «Հայություն» (Armenity) խորագրով ցուցադրությամբ, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
«Ադելինան կարող է աշխատել ում հետ ցանկանա, աշխարհի ամենաանվանի քանդակագործների հետ, բայց նա սիրում է տաղանդներ բացահայտել: Նա արվեստով է զբաղվում»,-ասել է Օհանջանյանը:
«Վստահ եմ, որ ցանկացած միջոցառում արդյունք տալիս է և տրիենալեն ևս իր արդյունքը կտա: Հնարավոր է՝ ցուցադրությունների այցելուները իրենք էլ ոգեշնչվեն և ցանկանան ստեղծագործել», -ասել է քանդակագործը:
Նա նշել է, որ հայ հանրությունը սկսել է ավելի լավ ընկալել ժամանակակից արվեստը, սակայն կրթվելու կարիք ունի:
«Չգիտես ինչու ավանդույթներից խոսելիս, մեզանում միայն եկեղեցիներն ու խաչքարերն են հիշում, անտեսելով մնացայլը, ինչ եղել է հազարամյակների մեր պատմության մեջ: Մինչդեռ ավանդույթը դա կոնցեպտ է», -ասել է Օհանջանյանը:
Օհանջանյանի գործը ևս ցուցադրվելու է՝ Գյումրիում, մյուս քանդակագործների աշխատանքների հետ:
Տրիենալեն կմեկնարկի հուլիսի 20-ին Երևանում Իլյա և էմիլիա Կաբակովների ցուցադրությամբ, որը ներառում է «Մոցարտ լսելիս խնձոր ստանալու 20 եղանակ» ինստալյացիան և «Համերգ ճանճի համար» աուդիոինստալյացիան: Միաժամանակ Երևանում կբացվի նաև բրազիլահայ մոդեռնիստ լուսանկարիչ Գասպար Գասպարյանի ցուցահանդեսը:
Հուլիսի 22-ին Գյումրիում 2 խմբակային նախագիծ կներկայացվի տեղի թանգարաններում՝ Ասլամազյան քույրերի տուն-թանգարանում, Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանում, ինչպես նաև Ազգային ճարտարապետության թանգարանում:

В Армении впервые пройдет триеннале современного искусства. О подробностях триеннале рассказал PanARMENIAN.Net скульптор Микаэл Оганджанян.
Микаэл Оганджанян – один из 18-и участников армянского павильона на 56-й Венецианской биеннале современного искусства, на которой получил главную награду биеннале – «Золотого льва».
«Нет такого понятия, как современное искусство, есть просто искусство. Главная цель в том, чтобы дать людям искру, но что они будут с ней делать, какие мысли откроют, каждый должен найти ответ сам», – сказал Оганджанян.
Первая армянская триеннале называется «Стандарт» в честь одноименного первого авангардного армянского журнала, который издавался в 1924 году в Москве поэтом Егише Чаренцем и архитекторами Каро Алабяном и Микаэлом Мазманяном.
Тема триеннале 2017 года — «Аналог горы» в честь незавершенного романа французского писателя-сюрреалиста Рене Домаля.
Партнерами проекта являются Армянский совет по искусству, Armenia Art Foundation и посольство Швейцарии в Армении.
Куратором и автором идеи армянской триеннале является Аделина Кюберян фон Фюрстенберг. Именно ей принадлежит авторство лучшего проекта Венецианской биеннале 2015 года — павильона Армении на острове Сан-Ладзаро.
«Аделина может работать с кем захочет, с самыми именитыми скульпторами мира, но она любит открывать таланты. Она занимается искусством», – рассказал Оганджанян.
Проекты триеннале будут развернуты в Ереване, Гюмри, Бюракане, Севане и еще в нескольких исторических местах: в музеях, под открытым небом и в городской среде.
«Убежден, что любое мероприятие дает свои эффекты и таковым станет триеннале. Возможно, посетители выставки вдохновятся работами и захотят творить сами», – сказал армянский скульптор.
По его убеждению, армянское общество стало немного лучше воспринимать современное искусство, однако нуждается в том, чтобы его образовывали.
«Почему-то у нас зачастую, когда слышат традиции, вспоминают только церкви и хачкары, тем самым перечеркивая все остальное, что есть в нашей тысячелетней истории. Тогда как традиции – это концепт», – сказал Оганджанян.
Его работа будет выставлена в Гюмри вместе с работами остальных скульпторов.
Триеннале откроется 20 июля в Ереване выставкой Ильи и Эмилии Кабаковых. Выставка включает в себя инсталляцию «20 способов получить яблоко, слушая музыку Моцарта» и аудиоинсталляцию «Концерт для мухи».
Одновременно в армянской столице пройдет выставка бразильского фотографа-модерниста армянского происхождения Гаспара Гаспаряна.
В Гюмри 22 июля покажут два групповых проекта, которые задействуют местные музеи: дом-музей сестер Асламазян, дом-музей Сергея Меркурова, а также Музей национальной архитектуры.