Համաձայն սահմանային անցման կետերից ստացված տվյալների՝ Հայաստան այցելությունների ընդհանուր թիվը 2017-ի առաջին 6 ամիսներին եղել է 1 միլիոն 350 հազար 791՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 24.3 տոկոսով: Այդ մասին հայտարարել է Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը:
Ինչ վերաբերում է զբոսաշրջային այցելություններին, Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ 2017-ի առաջին եռամսյակում Հայաստան է այցելել 298. 533 զբոսաշրջիկ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 18.2 տոկոսով ավելի է: «Սա աննախադեպ բարձր ցուցանիշ է մեզ համար, բայց մեր առջև նպատակ ենք դրել կրկնապատկել զբոսաշրջիկների թիվը»,- ընդգծել է Զարմինե Զեյթունցյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Զարմինե Զեյթունցյանը նաև հայտնել է, որ 2017-ի հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 27,7 տոկոսով:
Ըստ նրա ՝ զբոսաշրջիկների թվով Հայաստանում առաջատար են Ռուսաստանը, Վրաստանը և Իրանը: Աճ է գրանցվել նաև Թուրքմենստանից՝ 132 տոկոս, Ուզբեկստանից՝ մոտ 200 տոկոս, ինչպես նաև Իրաքից, Կանադայից և Իսպանիայից:
«Հոկտեմբերին նշագծվել են այն հիմնական թիրախային շուկաները, որոնց հետ աշխատում ենք, մասնավորապես, ներքին շուկան, Ռուսաստանը, Իրանը, Արևմտյան Եվրոպայի այն երկրները, որոնց հետ Հայաստանն ունի ուղիղ չվերթներ, Գերմանիան, Պարսից ծոցի երկրներ: Այս տարի ուսումնասիրում ենք նաև այլ շուկաներ, ինչպիսիք են Չինաստանը, Ճապոնիան: Իհարկե հարկ եղած դեպքում օգտվում ենք նաև առիթներից այլ երկրներում զբոսաշրջային արդյունքը ներկայացնելու»,- նշել է Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահը:
Անդրադառնալով ՌԴ քաղաքացիների ներքին անձնագրերով Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու որոշմանը՝ Զարմինե Զեյթունցյանն ասել է որ ՌԴ ներքին անձնագրերով արդեն Հայաստան է ժամանել մոտ 8.000 քաղաքացի:
Որոշումն ուժի մեջ է մտել 2017 թվականի փետրվարի 23-ին:
Ընթերցեք նաև. Զարմինե Զեյթունցյան.Պետք չէ Հայաստանը զբոսաշրջիկներին ներկայացնել որպես ծանր անցյալ ունեցող երկիր

Число посещений в Армении в первом полугодии 2017 года, по предварительным данным, полученным с пограничных контрольно-пропускных пунктов, составило 1 350 791 человек, что на 24.3% выше аналогичного показателя 2016 года. Об этом сообщила 19 июля журналистам глава Госкомитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций Армении Зармине Зейтунцян.
При этом она воздержалась отметить, сколько из посетивших Армению лиц являются туристами, подчеркнув, что подсчеты по данному направлению все еще ведутся.
«В цифровом плане больше всего туристов посетило Армению из России, Грузии и Ирана. Есть также интересные данные по росту турпотоков из некоторых стран, в частности, рост туристов в Армению из Туркменистана за отчетный период составил 132%, из Узбекистана – 200%, также высокие показатели роста из Канады, Ирака, Испании», – сказала Зейтунцян.
Она отметила, что по итогам первого квартала 2017 года в стране зарегистрирован рост туристических посещений на 18.2%¸ общее число туристов, посетивших Армению в первом квартале, составило 298 533 человек.
«Это беспрецедентно высокие показатели, которые достаточно положительны для нас. Однако мы не намерены ограничиваться этим и нацелены на то, чтобы хотя бы удвоить показатель туристических посещений страны», – сказала Зейтунцян.
По ее словам, еще в октябре Госкомитет наметил целевые рынки, на которые ставит основной акцент по развитию туризма – это Россия, Иран, страны Западной Европы, с которыми у Армении налажено прямое авиасообщение, а также Германия, страны Персидского залива, диаспора.
Она также отметила, что Госкомитет исследует новые рынки – Китай и Японию, при этом использует любую возможность по представлению армянского турпродукта в любых странах.
Согласно программе правительства, до 2020 года планируется удвоить число посещающих Армению туристов, доведя их число до 3 млн в год.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, в январе-декабре 2016 года в Армению прибыло 1 259 657 туристов, относительно того же периода 2015 года показатель увеличился на 5.7%. При этом 25.7% посетивших за отчетный период республику туристов пришлось на долю стран СНГ (21.7%- Россия), 25.8% – на ЕС.48.5% – прочих стран.