«Գահերի խաղի» հեղինակներ Դևիդ Բենիոֆն ու Դեն Ուայսը նոր ֆանտաստիկ բազմասերիանոց հեռուստաշոու կնկարահանեն ԱՄՆ այլընտրանքային պատմության մասին: Այդպիսի հայտարարություն են արել HBO հեռուստաալիքի ներկայացուցիչները:
Նոր սերիալը կկոչվի «Կոնֆեդերատը»: Ըստ սյուժեի, ԱՄՆ-ն իր ժամանակակից տեսքով գոյություն չունի, ստրկատիրությունը չի վերացել, իսկ Ամերիկայի հարավային նահանգներին հաջողվել է անկախանալ: Բենիոֆն ու Ուայսը կլինեն սերիալի սցենարիստներն ու ռեժիսորները: Նրանք կշարունակեն աշխատել HBO-ում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հարավային նահանգների համադաշնությունը՝ կոնֆեդերացիան, որի նախագահն էր Ջեֆերսոն Դևիսը, գոյատևել է ժամանակակից ԱՄՆ տարածքում 1861-1865թթ.: ԱՄՆ Քաղաքացիական պատերազմի (1861-1865) ժամանակ ստրկատիրական Հարավի զինվորները, որոնց կոնֆեդերատներ էին անվանում, կռվում էին Հյուսիսի ներկայացուցիչների դեմ: Պատերազմը նրանք տանուլ տվեցին, ստրկատիրությունը վերացավ:
«Մենք տարիներ շարունակ քննարկել ենք «Կոնֆեդերատի» գաղափարը, սկզբնական շրջանում որպես գեղարվեստական ֆիլմի հայեցակարգ: «Գահերի խաղի» վրա աշխատելու փորձը համոզեց մեզ, որ ոչ ոք չի կարող սյուժեի շարադրման համար HBO-ից ավելի լավ հնարավորություններ առաջարկել», -նշել են Բենիոֆն ու Ուայսը:
Ինչպես նշել են հեռուստաալիքի ներկայացուցիչները, իրադարձությունները, որոնց մասին խոսք է գնալու սերիալում, կներկայացվեն ստրկատիրության չեղարկման կողմնակիցների, քաղաքական գործիչների, լրագրողների, ստրկատերերի ու ազատության համար պայքարողների տեսակետից: «Կոնֆեդերատի» ցուցադրությունը կսկսվի «Գահերի խաղի» ավարտից հետո:

Создатели сериала «Игра престолов» Дэвид Бениофф и Дэн Уайсс планируют снять новое фантастическое многосерийное телешоу, в котором будет представлена альтернативная история США. Об этом заявили представители телеканала HBO.
Новый сериал получит название «Конфедерат». По его сюжету, США не существуют в современном виде, рабство не было отменено, а южным американским штатам удалось отделиться. Бениофф и Уайсс будут сценаристами и режиссерами сериала. Они продолжат работать на HBO, передает ТАСС.
Конфедерация южных штатов, президентом которой был Джефферсон Дэвис, существовала на территории современных США с 1861 по 1865 год. Во время Гражданской войны в США (1861-1865) солдаты рабовладельческого Юга, которых называли конфедератами, сражались с северянами. Войну они проиграли, рабство было отменено.
«Мы в течение многих лет обсуждали «Конфедерата», первоначально как концепцию художественного фильма. Опыт работы над «Игрой престолов» убедил нас в том, что никто не может представить лучших возможностей для изложения сюжета, чем HBO», указали Бениофф и Уайсс.
Как уточнили представители канала, события, о которых будет идти речь в новом сериале, представят с точки зрения сторонников отмены рабства, политиков, журналистов, рабовладельцев и борцов за свободу. Показ «Конфедерата» начнется после завершения «Игры престолов».
Сериал канала HBO «Игра престолов» создан по мотивам цикла романов «Песнь льда и пламени» Джорджа Мартина. Премьера первого сезона состоялась 17 апреля 2011 года. Сериал является одним из самых дорогостоящих проектов в истории американского телевидения.