Երևանում մեկնարկել է ժամանակակից արվեստի «Ստանդարտ-2017» առաջին տրիենալեն: Տրիենալեն բացվել է բրազիլահայ մոդեռնիստ լուսանկարիչ Գասպար Գասպարյանի ցուցահանդեսով, որի գործունեությունը հսկայական ազդեցություն է ունեցել Բրազիլիայում լուսանկարչության զարգացման վրա:
Գասպարյանը Սան Պաուլուում լուսանկաչության հիմնադիրներից մեկն է: Նա ոչ միայն էքսպերիմենտներ է արել լույսի հետ, նոր լուծումներ որոնել լուսանկարչության մեջ, նրա մոտ իրականության սեփական ընկալումն է ձևավորվել, որը նա ցույց է տվել իր աշխատանքների միջոցով:
«Միշտ շտապելով և հոգսերով տարված մարդը չի տեսնում, չի զգում, չի նկատում այն հրաշքները, որոնք ամեն քայլափոխի են, ամեն վայրկյան և ամեն րոպե կատարվում են կյանքում»,-ասել է Գասպարյանը:
Նրա լուսանկարներն առաջատար միջազգային թանգարանների մշտական հավաքածուներում են, օրինակ, Նյու Յորքի ժամանակակից արվեստի թանգարանում, Լոնդոնի «Թեյթ Մոդեռն» պատկերասրահում, Սան Պաուլուի թանգարանում:
Առաջին հայկական տրիենալեն կոչվում է «Ստանդարտ» առաջին հայկական ավանգարդային հանդեսի պատվին, որը 1924-ին հրատարակել են Մոսկվայում բանաստեղծ Եղիշե Չարենցն ու ճարտարապետներ Կարո Հալաբյանը և Միքայել Մազմանյանը: «Ստանդարտ 2017»-ը կրում է «Լեռան անալոգը» խորագիրը` ներշնչված ֆրանսիացի սյուրռեալիստ գրող ու պոետ Ռենե Դոմալի անավարտ վեպից:
Տրիենալեն մեկնարկել է Երևանում հայտնի ռուսաստանցի նկարիչներ, ամուսիններ Իլյա և էմիլիա Կաբակովների ցուցադրությամբ: Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում ներկայացված է «Մոցարտ լսելիս խնձորին հասնելու 20 եղանակ» ինստալյացիան և «Համերգ ճանճի համար» աուդիոինստալյացիան:
Կաբակովները ծնունդով ուկրաինական Դնեպրոպետրովսկից են և 80-ականների վերջից ապրում են ԱՄՆ-ում, սակայն համարվում են ամենաթանկարժեք ռուսաստանցի նկարիչները. Լոնդոնի Phillips de Pury աճուրդում «Բզեզը» նկարը 2008-ին վաճառվել է 5.8 մլն դոլարով, իսկ դրանից 2 տարի առաջ «Լյուքս համարը»՝ 4.1 մլն դոլարով:
«Մոցարտ լսելիս խնձորին հասնելու 20 եղանակ» ինստալյացիան իրենից մի մեծ սեղան է ներկայացնում, որի կենտրոնում խնձորով ափսե է դրված, որին անհնար է հասնել: Ափսեների և դանակ ու պատառաքաղի կողքին թղթեր են դրված, որտեղ քաղցած հյուրերը մտորումներն են շարադրում այն մասին, թե ինչպես կարելի է մյուսներից արագ հասնել խնձորին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է խոստովանել այցելուներից մեկը՝ ուսանող, ապագա նկարիչ Հրանտ Հարությունյանը, նա վաղուց է ծանոթ Կաբակովների արվեստին, սակայն երազել անգամ չէր կարող, որ երբևէ նրանց ցուցահանդեսը կբացվի Հայաստանում: «Սա ցնցող հնարավորություն է մեզ համար՝ տեսնել Հայաստանում, թե որ ուղղությամբ է զարգանում ժամանակակից համաշխարհային արվեստը, ինչ խնդիրներ են այսօր դրված: Հուսով եմ, կստացվի նաև Գյումրի մեկնել, ցանկալի է որքան կարելի է շատ բան քաղել ցուցադրություններից», -ասել է Հարությունյանը:
Հուլիսի 22-ին տրիենալեն կշարունակվի Գյումրիում, որտեղ 2 խմբակային նախագիծ կներկայացվի տեղի թանգարաններում՝ Ասլամազյան քույրերի տուն-թանգարանում, Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանում, ինչպես նաև Ազգային ճարտարապետության թանգարանում:
Ինչպես ավելի վաղ PanARMENIAN.Net –ին էր պատմել հայտնի քանդակագործ Միքայել Օհանջանյանը, հայ հանրությունը սկսել է ավելի լավ ընկալել ժամանակակից արվեստը, սակայն կրթվելու կարիք ունի: «Վստահ եմ, որ ցանկացած միջոցառում արդյունք տալիս է և տրիենալեն ևս իր արդյունքը կտա: Հնարավոր է՝ ցուցադրությունների այցելուները իրենք էլ ոգեշնչվեն և ցանկանան ստեղծագործել», -ասել է քանդակագործը:
Տրիենալեի երկրորդ փուլը կմեկնարկի 2017-ի սեպտեմբերին: Բոլոր ցուցահանդեսները բաց կլինեն այցելուների համար մինչև 2017-ի դեկտեմբերի 31-ը:

21 Июль 2017 - 07:36 AMT
Триеннале открылось выставкой бразильского фотографа-модерниста армянского происхождения Гаспара Гаспаряна, чье творчество оказало огромное влияние на развитие фотографии в Бразилии.
Гаспарян являлся одним из основателей школы фотографии в Сан-Паулу. Он не только экспериментировал со светом, искал новые решения в фотографии, у него сформировался собственный взгляд на реальность, который он показал посредством своих работ.
«Живя в вечной спешке и в тревогах, человек не видит, не чувствует, не замечает те чудеса, которые на каждом шагу, в каждый момент и каждую минуты происходят в жизни», – говорил Гаспар Гаспарян.
Его фотографии входят в постоянные коллекции ведущих международных музеев, например, таких как Нью-Йоркский музей современного искусства, лондонская галерея «Тейт-Модерн», музей Сан-Паулу.
Триеннале называется «Стандарт» в честь одноименного первого авангардного армянского журнала, который издавался в 1924 году в Москве поэтом Егише Чаренцем и архитекторами Каро Алабяном и Микаэлом Мазманяном. Тема триеннале 2017 года — «Аналог горы» в честь незавершенного романа французского писателя-сюрреалиста Рене Домаля.
В рамках «Стандарт2017» в Ереване также открылась выставка известных российских художников-супругов Ильи и Эмилии Кабаковых. В ереванском музее Современного искусства по адресу проспект Маштоца,7 выставлена инсталляция «20 способов получить яблоко, слушая музыку Моцарта» и аудиоинсталляция «Концерт для мухи».
Илья и Эмилия Кабаковы родом из украинского Днепропетровска,с конца 80-х живут в США, но и при этом считаются самыми дорогими российскими художниками: на лондонском аукционе Phillips de Pury картина «Жук» в 2008 была продана на 5.8 млн. долларов, а «Номер люкс» двумя годами ранее — за 4.1. млн.
Инсталляция «20 способов получить яблоко, слушая музыку Моцарта» представляет собой большой стол в центре которого стоит тарелка с яблоком до которого нереально добраться. Рядом с тарелками и столовыми приборами лежат листы бумаги, на которых изголодавшиеся гости размышляют, как бы получить яблоко быстрее других.
Как признался один из посетителей выставки PanARMENIAN.Net , студент-художник Грант Арутюнян, он долгие годы был знаком с творчеством Кабаковых и не мог мечтать, что их вытсавка будет организована в Армении.
«Это потрясающая возможность для нас – увидеть в Армении, куда движется современное мировое искусство, какие перед ним сегодня задачи. Надеюсь, получится отправиться и в Гюмри, хочется, как можно больше извлечь из выставок», – сказал Арутюнян.
Армянское триеннале 22 июля продолжится в Гюмри, где покажут два групповых проекта, которые задействуют местные музеи: дом-музей сестер Асламазян, дом-музей Сергея Меркурова, а также Музей национальной архитектуры.
Как ранее рассказал PanARMENIAN.Net известный скульптор Микаэл Оганджанян армянское общество стало немного лучше воспринимать современное искусство, однако нуждается в том, чтобы его образовывали.
«Убежден, что любое мероприятие дает свои эффекты и таковым станет триеннале. Возможно, посетители выставки вдохновятся работами и захотят творить сами», – сказал армянский скульптор.
Второй этап триеннале стартует в сентябре 2017 года. Все выставки будут работать до 31 декабря 2017 года.