Հուլիսի 22-ին Գյումրիում մեկնարկում են «Ստանդարտ-2017» առաջին հայկական տրիենալեի միջոցառումները:
Առաջին հայկական տրիենալեն կոչվում է «Ստանդարտ» առաջին հայկական ավանգարդային հանդեսի պատվին, որը 1924-ին հրատարակել են Մոսկվայում բանաստեղծ Եղիշե Չարենցն ու ճարտարապետներ Կարո Հալաբյանը և Միքայել Մազմանյանը: «Ստանդարտ 2017»-ը կրում է «Լեռան անալոգը» խորագիրը` ներշնչված ֆրանսիացի սյուրռեալիստ գրող ու պոետ Ռենե Դոմալի անավարտ վեպից:
Գյումրիի ցուցադրությանը մասնակցում է 4 հայ արվեստագետ՝ Միքայել Օհանջանյանը, որը ներկայացնում է նաև Իտալիան, Ալեքսեյ Մանուկյանը, Գոհար Սմոյանն ու Մարիա Ցագարին: Մասնակցում են նաև Պաղեստինը, Իրանն ու ԱՄՆ-ն ներկայացնող Այրին Անաստասը և Ռենե Գաբրին, Ռիկարդո Արենան Իտալիայից, Բենջի Բոյաջյանը, որը ներկայացնում է Ֆինլանդիան և Պաղեստինը, ինչպես նաև Ֆրանսիան և Իտալիան ներկայացնող Ջուզեպպե Կակավալեն, Մարտա դել Անջելոն Իտալիայից և Տիբո Ջալուլին Ֆրանսիայից:
Հայկական տրիենալեի համադրողն ու գաղափարի հեղինակը Ադելինա Կյուբերյան ֆոն Ֆյուրսթենբերգն է, որը 2015-ի Վենետիկի բիենալեում լավագույնը ճանաչված Սբ Ղաղար կղզում տեղադրված հայկական տաղավարի նախագծի հեղինակն է: Տրիենալեի համադրողն է նաև Ռուբեն Արևշատյանը:
Ինչպես պատմել է Օհանջանյանը, 2017-ի տրիենալեին մասնակցող քանդակագործները մեկ ամիս շարունակ աշխատել են Գյումրիում: «Դա մեծ առավելություն է, քանի որ արտասահմանցի քանդակագործներն աշխատել են Գյումրիում, ծանոթացել տեղի քանդակագործներին, տեղի մշակույթին: Կարծիքների փոխանակում է կատարվել, ինչը շատ կարևոր է: Ուստի, վստահ եմ, որ 2017-ի տրիենալեն կունենա նաև սոցիալական նշանակություն», -ասել է քանդակագործը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Օհանջանյանը նշել է նաև, որ տրիենալեի թեման՝ «Լեռան անալոգը», խորհրդանշում է սեփական անձի որոնումները:
«Արդեն կարելի է ասել, որ տրիենալեն մեծ արձագանք է ստացել արվեստի աշխարհում: Հայաստան են ժամանել բազում արվեստագետներ ու լրագրողներ տարբեր երկրներից: Բացումից առաջ բոլոր մասնակիցները շատ են հուզվում», -ասել է Օհանջանյանը:
Գյումրիում 2 խմբակային ցուցադրություն կներկայացվի տեղի թանգարաններում՝ Ասլամազյան քույրերի տուն-թանգարանում, Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանում, ինչպես նաև Ազգային ճարտարապետության թանգարանում:
Հուլիսի 20-ին Երևանում տրիենալեն մեկնարկել է բրազիլահայ մոդեռնիստ լուսանկարիչ Գասպար Գասպարյանի ցուցահանդեսով և հայտնի ռուսաստանցի նկարիչներ, ամուսիններ Իլյա և էմիլիա Կաբակովների ցուցադրությամբ:
Տրիենալեի երկրորդ փուլը կմեկնարկի 2017-ի սեպտեմբերին: Բոլոր ցուցահանդեսները բաց կլինեն այցելուների համար մինչև 2017-ի դեկտեմբերի 31-ը:
Ընթերցեք նաև. Քանդակագործ Օհանջանյանը ՀՀ-ում առաջին տրիենալեի մասին. Ավանդույթները միայն խաչքարերն ու եկեղեցիները չեն

22 июля в культурной столице Армении стартуют мероприятия в рамках первого армянского триеннале «Стандарт-2017».
Триеннале называется «Стандарт» в честь одноименного первого авангардного армянского журнала, который издавался в 1924 году в Москве поэтом Егише Чаренцем и архитекторами Каро Алабяном и Микаэлом Мазманяном. Тема триеннале 2017 года — «Аналог горы» в честь незавершенного романа французского писателя-сюрреалиста Рене Домаля.
В гюмрийских выставках принимают участие четыре армянских деятеля искусства – Микаэл Оганджанян, который также представляет Италию, Алексей Манукян, Гоар Смоян и Мария Цагари. Также Айрин Анастас и Рене Габри, представляющие Палестину, Иран, США, Рикардо Арена (Италия), Бенджи Бояджян (Финландия, Палестина), Джузеппе Какавале (Франция, Италия), Марта Дел Анджело (Италия), Тибо де Джалули (Франция).
Куратором и автором идеи армянской триеннале является Аделина Кюберян фон Фюрстенберг. Именно ей принадлежит авторство лучшего проекта Венецианской биеннале 2015 года — павильона Армении на острове Сан-Ладзаро. Сокураторм триеннале являеется Рубен Аревшатян.
Как рассказал Микаэл Оганджанян большинство скульпторов, принимающих участие в триеннале 2017 года, на протяжении месяца создавали свои работы в Гюмри.
«В этом огромный плюс мероприятия, поскольку международные скульпторы работали в Гюмри, знакомились с местными мастерами, местной культурой. Произошел обмен мнений и взглядов, что очень важно. Поэтому я убежден, что триеннале 2017 года будет иметь и социальное влияние», – сказал скульптор в разговоре с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Оганджанян также отметил, что тема триеннале «Аналог горы» символизирует поиск себя.
«Уже можно констатировать, что триеннале вызвало большой резонанс в мире искусства. В Армению прибыло множество международных искусствоведов и журналистов. Перед открытием все участники очень волнуются», – рассказал скульптор.
В Гюмри покажут два групповых проекта, которые задействуют местные музеи: дом-музей сестер Асламазян, дом-музей Сергея Меркурова, а также Музей национальной архитектуры.
Ранее в армянской столице 20 июля фотовыставкой бразильского фотографа Гаспара Гаспаряна и инсталляцией известных российских художников-супругов Ильи и Эмилии Кабаковых стартовало первое триеннале современного искусства «Стандарт-2017».
Второй этап триеннале стартует в сентябре 2017 года. Все выставки будут работать до 31 декабря 2017 года.
Читайте также:«Традиция – не только церкви и хачкары»: Скульптор Оганджанян о первом триеннале в Армении