Գինեսի ռեկորդների համաշխարհային գրասենյակը հաստատել է հայտնի հայ ջութակահար, Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Նիկոլայ Մադոյանի Երևանում ամիսներ առաջ սահմանած երաժշտական ռեկորդը: Այդ մասին ջութակահարը գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
2017-ի փետրվարի 11-12-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը Մադոյանը նվագել է 33 ժամ (ամեն ժամ 5-րոպեանոց ընդմիջումներով)՝ կատարելով 59 երաժշտական ստեղծագործություն, այդ թվում նաև Կոմիտասի երկերից:
Մադոյանը հիշեցրել է, որ 30 տարի է, ինչ բարձր բեմերում է. մի ժամանակահատված, որն համընկել է Արցախյան հերոսամարտի ընթացքի հետ:
«Իմ այս փոքրիկ հաղթանակը նվիրում եմ մեր մեծ Հաղթանակը կերտող բոլոր ազատամարտիկներին. կենդանի և անմահացած: Շնորհակալ եմ նաև տարիների նվիրյալ ունկնդիրներիս, ինչ ազգության էլ որ լինեն, իմ արվեստի ճանապարհին ինձ ուժ և անսահման երևակայություն հաղորդելու համար: Խոնարհվում եմ մեր ժողովրդի պատմության ու գալիքի և, իհարկե, համայն մարդկության հրաշագեղ մոլորակն արարող մեծագույն Ուժի առջև»,-գրել է Մադոյանը:
Մադոյանը սկսել է ջութակ նվագել յոթ տարեկանից՝ Էմմա Գեսելևայի (Նուրազյանի) ղեկավարությամբ, ապա սովորել է Երևանի երաժշտանոցի պրոֆեսոր Հրաչյա Բոգդանյանի մոտ: 1986-ի նոյեմբերին մոր հետ տեղափոխվել է Նովոսիբիրսկ՝ հայտնի դասախոս Զախար Բրոնի մոտ սովորելու նպատակով: 1988 թվականին դարձել է Չայկովսկու անվան Համամիութենական մրցույթի հաղթող՝ երիտասարդ կատարողների անվանակարգում` կատարելով Չայկովսկու ջութակի համերգը (խմբավար Արնոլդ Կաց)։
1989-ին Զախար Բրոնի ընտանիքի և նրա մյուս աշակերտների՝ Վադիմ Ռեպինի, Մաքսիմ Վենգերովի և Նատալյա Պրիշչեպենկոյի հետ միասին տեղափոխվել է Լյուբեկ (Գերմանիա)։ Մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների։ 1991-ին դարձել է Գեորգ Կլլենկամպֆի անվան ջութակարարների միջազգային մրցույթի հաղթող։

Всемирный комитет по регистрации книги рекордов Гиннесса подтвердил рекорд известного армянского скрипача, заслуженного артиста Армении Николая Мадояна.
11-12 февраля 2017 года в Доме камерной музыки имени Комитаса на протяжении 33 часов (с перерывами по 5 минут каждый час) Мадоян исполнил 59 избранных произведений музыкальной сокровищницы мира, в том числе Комитаса.
«25 июля Всемирный комитет рекордов Гиннесса подтвердил мой музыкальный рекорд, установленный в Ереване несколько месяцев назад», – написал Мадоян на своей странице в социальной сети Facebook.
Он напомнил, что выступает на престижных сценах уже 30 лет, то есть его творческая деятельность является ровесником Арцахскому освободительному движению. И свою победу он посвятил воинам-освободителям, которые одержали великую победу.
«Благодарен также моим верным слушателям, независимо от национальности, за то, что они дали мне силы и одарили беспредельным воображением», – отметил Мадоян.
Николай Мадоян родился в 1973 году в Ереване. Учился у известных музыкантов Богданяна, Брона, Стерна, Соловьева, участвовал в концертах со всемирно известными дирижерами и лучшими симфоническими оркестрами мира (К. Мазур, Р. Хикокс, Ф. Брюзгемн, К. Аббадо, А. Кац, Д. Китаенко, В. Гергиев, Л. Хагер, М. Бамберт, Р. Дуффало, Н. Алексеев и др.).
В 1988 году победил Всесоюзный конкурс имени Чайковского для молодых исполнителей, а в 1991 году – Международного конкурса скрипачей имени Георга Кулленкампфа.
В Европе Мадоян дебютировал, как концертирующий солист на фестивале в Шлезвиг-Гольштейне с оркестром Мариинского театра под управлением Валерия Гергиева. Среди последующих заметных выступлений Мадояна — турне по Германии с камерным оркестром «London Mozart Players» (1996, 12 концертов, дирижёр Матиас Бамерт) и исполнение 24 каприсов Николо Паганини в генуэзской церкви Сан-Донато, где был крещён композитор (2000).
Мадоян записал семь альбомов на фирме «Kontrapunkt» (Дания), в том числе Сонаты Сергея Прокофьева и Соната Эдварда Грига, признанные лучшими среди аналогичных записей журналом «The Strad». В настоящее время Мадоян проживает в Германии. В честь 13-летия независимости Армении был удостоен звания заслуженного артиста РА, а также звания почетного профессора Ереванской государственной консерватории.