«Հայաստանի պատանեկան նվաճումների» նախաձեռնությամբ և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործընկերությամբ՝ արդեն չորրորդ անգամ կայացել է «Բիզնես առաջադրանք» ամենամյա մրցույթը: Համատեղ նախաձեռնության նպատակը բիզնեսի և կրթության միջև երկխոսություն ստեղծելն ու դրանով իսկ ավագ դպրոցում սովորող աշակերտների շրջանում ձեռնարկատիրական հմտությունների և նորարարական մտածելակերպի զարգացմանը խթանելն է:
Հերթական մրցույթին մասնակցել են «Հայաստանի պատանեկան նվաճումների» ամառային 25-րդ ճամբարի մասնակցիները. ավելի քան 150 աշակերտ, Հանրապետության տարբեր մարզերից: Ծրագիրը ճամբարականներին հնարավորություն է ընձեռում տեսական գիտելիքները կիրառել գործնական միջավայրում, բիզնես տեսանկյունից առաջարկել նորարարական լուծումներ և մոտեցումներ:
Մինչև մրցույթի մեկնարկը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աշխատակիցները ճամբարականներին նախապես ներկայացրել էին նախատեսվող առաջադրանքը. ուսումնասիրել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի վեբ կայքը, Viva կանխավճարային և հետվճարային սակագնային պլանները և պատրաստել բաժանորդների համար առավել գրավիչ պայմաններ ու լուծումներ ենթադրող առաջարկություններ:
Ավագ դպրոցի աշակերտները սահմանված կոնկրետ ժամանակահատվածում պետք է առաջարկեին լուծումներ և դրանք ներկայացնեին գնահատող հանձնաժողովին, որի կազմում էին Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ կազմակերպության գործադիր տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Բիզնեսը գործում է ոչ միայն գրված օրենքներով: Կան նաև էթիկայի և պատասխանատվության տեսանկյունից կարևոր՝ չգրված օրենքներ: Շահում է այն բիզնեսը, որը հաշվի է առնում երկուսը՝ հավասարապես: Առաջադրանքը, որն այսօր ներկայացված է ձեզ, պահանջում է ներկայացնել այնպիսի լուծում, որն ունենա մրցակցային առավելություն, հիմքում հաշվարկված լինի սպառողի հարմարավետությունը և համապատասխանի մեր ընկերության արժեհամակարգին:
Ծրագիրը կարևոր հարթակ է նաև մասնակից թիմերի համար՝ արագ կողմնորոշվելու և բիզնես կառավարման նրբություններին ոչ միայն տեսականորեն, այլև գործնականում տիրապետելու համար: Ողջունում եմ բոլորիդ՝ մաղթելով արդյունավետ աշխատանք և հաղթանակ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Առաջարկը մշակելիս ճամբարականները մտածել են ազատ և ստեղծագործաբար` հաշվի առնելով հետևյալ կետերը՝ գնային քաղաքականությունը, բիզնես շահույթը, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը մրցակցությունը:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Ձեռնարկատիրական և քաղաքացիական կրթություն» ծրագրի շրջանակում: Ծրագիրն իրականացվում է հանրապետության ավելի քան 150 համայքում՝ «JHM» բարեգործական հիմնադրամի և «HSBC» բանկի հովանավորությամբ:
Ծրագրի նպատակն այդ համայնքների շուրջ 3500 աշակերտի տնտեսագիտական և ձեռնարկատիրական գիտելիքներ հաղորդելն է, մասնավորապես՝ գործարար էթիկայի և կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության հիմունքներին ծանոթացնելը և տեսական գիտելիքները գործնականում կիրառելու հնարավորություն ընձեռելը: Ծրագրի շնորհիվ աշակերտները սովորում են դրսևորվել որպես ակտիվ քաղաքացիներ, ներգրավվել թիմային աշխատանքում և հոգ տանել իրենց համայնքների բարեկեցության մասին:
Մրցույթում հաղթող ճանաչված թիմի 13 անդամները ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից պարգևատրվել են BLU Vivo 5 Mini սմարթֆոններով:
Մանրամասն տեղեկությունները ներկայացված են «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության վեբ-կայքում՝ www.jaarmenia.org:

In the framework of Junior Achievements of Armenia and VivaCell-MTS partnership, the 4th annual Business task competition has been held. The initiative aims to establish a dialogue between business and education and thus stimulate entrepreneurial skills and innovative thinking among high school students.
The participants of JAA's 25th Summer Youth Camp, namely, more than 150 pupils from different regions of the country took part in the competition. The program provides campers with the opportunity to apply theoretical knowledge in the business environment to offer innovative solutions and approaches from a business perspective.
Prior to the start of the competition VivaCell-MTS employees provided the campers with a specific business task that was to explore VivaCell-MTS's web site, Viva prepaid and postpaid tariff plans and present more attractive offers and solutions for the customers.
High school pupils had to offer solutions and recommendations to the committee that included the Executive Board of the Armenian Youth Initiatives Armine Hovhannisian and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Business is governed not by written laws alone. There are also unwritten rules of ethics and responsibility, which are equally important. A successful business is a business that is guided by both written and unwritten rules. The task you have been given today requires you to present a business solution that has both competitive advantage and takes into consideration customers’ needs and is in line with the core values of the company. The project is also a useful platform for the participating teams to enhance the theoretical knowledge with practical skills in marketing and business administration. I wish you all good luck and victory,” said Yirikian.
While developing the proposal, campers were thinking freely and creatively, taking into account the following points:
· pricing policy
· business profits
· corporate social responsibility
· competition
The event was organized in the framework of the Entrepreneurial and Civic Education program. The program is being implemented in more than 150 communities of Armenia, sponsored by JHM Charity Foundation and HSBC Bank. The goal of the project is to provide economic and entrepreneurial knowledge to about 3500 students from these communities, particularly, introducing business ethics and corporate social responsibility principles and providing theoretical knowledge in practice. Thanks to the project, pupils learn to show active citizenship, to be engaged in teamwork and take care of their community's well-being.
The winning team comprised of 13 members was awarded with BLU Vivo 5 Mini smartphones by VivaCell-MTS.