Հուլիսի 1-ի դրությամբ Հայաստանի մշտական բնակչության թվաքանակի ցուցանիշը կազմել է 2.979.900: Հունվարի 1-ի համեմատ ցուցանիշը նվազել է 6.200-ով, ինչը ձևավորվել է միգրացիայի բացասական մնացորդի և բնական հավելաճի ցուցանիշների հաշվին: Այս մասին հուլիսի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպանն ասել է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը՝ ներկայացնելով 2017-ի առաջին կիսամյակի ժողովրդագրական ցուցանիշների նախնական տվյալները:
Նրա խոսքով, միգրացիայի բացասական մնացորդը կազմել է -8700 մարդ, բնական հավելաճը՝ 2500: Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ մշտական բնակչության թվաքանակի ցուցանիշը նվազել է մոտ 15.000-ով, գրում է Panorama.am-ը:
Այս տարվա առաջին վեց ամսում գրանցվել է 7.234 ամուսնություն, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է 6.5 տոկոսով (7739 ամուսնություն):
Այս տարվա վեց ամսում գրանցվել է 1949 ամուսնալուծության դեպք, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 11.2 տոկոսով (1753 ամուսնալուծություն):

По состоянию на 1 июля 2017 года, численность постоянного населения Армении составила 2 979 900 человек. Об этом заявила 31 июля на пресс-конференции начальник отдела переписи населения и демографии Нацстатслужбы Армении Карине Куюмджян.
По сравнению с 1 январем 2017 года численность населения снизилась на 6200 человек, что было обусловленно превышением отрицательного миграционного сальдо – 8700 человек – над естественным приростом населения – 2500 человек. По сравнению с аналогичным периодом 2016 года, численность постоянного населения Армении сократилась на 15 000 человек, пишет Panorama.am.
За первое полугодие зарегистрировано 7234 брака, что меньше показателя за аналогичный период 2016 года на 6,5%.
За 6 месяцев 2017 году в республике число пар, расторгнувших брак, составляет 1949, этот показатель по сравнению с аналогичным периодом минувшего года вырос на 11,2%