ՀՀ Էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036 թվականը) զարգացման ծրագրով Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագները չեն բարձրանա: Այս մասին հայտարարել է էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների Աշոտ Մանուկյանը Կառավարության նիստի ընթացքում, հայտնում է «Այսօր»-ը։
Նրա խոսքով, փոխվարչապետի ու ֆինանսների նախարարի հետ քննարկվում է պայմանականորեն կայունացման հիմնադրամի ստեղծումը․ այն թույլ կտա պահպանել ներկայիս սակագները։
Ծրագրի իրականացման համար նոր միջոցների հայթայթում է անհրաժեշտ։ Հիմնադրամը կօգնի բացառել արտաքին ազդեցությունը սակագների վրա։
Էլեկտրաէներգիայի թանկացումը 2015 թվականին սոցիալական ցնցումների պատճառ էր դարձել, երբ հազարավոր քաղաքացիներ փակել էին Բաղրամյան պողոտան՝ պահանջելով չեղարկել որոշումը։ Պայքարն ապարդյուն անցավ, ՀԷՑ-ը փոխանցվեց գործարար Սամվել Կարապետյանի ստրուկտուրաներին, որոնք մոտ մեկ տարի՝ կառավարության հետ համատեղ, սուբսիդավորեցին հին ու նոր տարիֆների տարբերությունը։
ՀՀ Էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման հայեցակարգը հավանաբար երկու շաբաթից կներկայացվի կառավարությանը:

Программа долгосрочного развития энергетической системы Армении подразумевает сохранение действующих тарифов до 2036 года.
Об этом заявил на заседании правительства Армении министр энергетики и природных ресурсов Ашот Манукян, сообщает «Айсор».
По его словам, совместно с министерством финансов прорабатывается процесс создания специального фонда, средства которого позволят сохранить расценки.
В 2015 году повышение тарифов на элэнергию стало причиной социального бунта и волнений в столице и некоторых городах. Процесс, получивший название «ЭлектрикЕреван» и требующий отменить решение о повышении тарифов, успехом не увенчался. Параллельно «Элсети Армении» – инициатор подорожания, были переданы структурам Самвела Карапетяна, которые, совместно с правительством, гуд субсидировали разницу между старым и новым тарифами.