Ամերիկյան HBO հեռուստաալիքը հաքերների հետ բանակցություններ է վարել՝ գողացված սցենարների համար $250.000 առաջարկելով: Այդ մասին գրում է The Hollywood Reporter-ին հղումով:
Խմբագրությանը հաջողվել է գտնել HBO-ի ներկայացուցիչների նամակագրության սքրինշոթը, որտեղ ասվում է, որ հեռուստաալիքը պատրաստ է վճարել այդ գումարը որպես «բարի կամքի դրսևորում»: The Hollywood Reporter-ին հաջողվել է ապացուցել նամակի իրականությունը, բայց պաշտոնապես ալիքն այս տեղեկությունը չի մեկնաբանում: Հաքերները խմբագրությանը հայտնել են, որ շաբաթներ շարունակ բանակցել են HBO-ի հետ, բայց հեռուստաալիքի ներկայացուցիչներն «իրենց խոստումը չեն պահել», մեջբերում է Meduza-ն:
Հաքերների անհայտ խումբը հուլիսի 31-ին ու օգոստոսի 8-ին հրապարակել էր HBO-ից գողացված արխիվներից մանրամասներ: Համացանցում հասանելի էին դարձել նաև «Գահերի խաղը» սերիալի սցենարները, այդ թվում՝ այն ժամանակ դեռ չհեռարձակված սերիաներից մեկի: Երբ այն էկրան բարձրացավ, սակայն, պարզվեց, որ սերիայի վերջին հատվածը սյուժեով բավականին տարբեր էր հրապարակված սցենարի բովանդակությունից:
«Օգոստոսի 3-ին հաքերները The Hollywood Reporter-ին նամակ էին հղել, որտեղ բացատրել էին հարձակման մոտիվը: «Այդ ամենը գումարի համար է արվել: Շաբաթներով բանակցում էինք HBO-ի հետ, բայց նրանք հավատարիմ չմնացին իրենց խոսքին ու որոշեցին խաղալ մեզ հետ»,- ասվում է նամակում:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ հաքերները մտադիր էին գողացված սցենարների համար մոտ $6 մլն ստանալ բիթքոիններով: Թե ինչ պատճառով HBO-ի հետ բանակցությունները հաջողությամբ չեն ավարտվել՝ պարզ չէ:

Телеканал HBO вел переговоры с хакерами, предлагал выкуп в размере Ձ250.000 за украденные сценарии. Об этом пишет The Hollywood Reporter, которому удалось найти скриншот письма от представителей HBO.
Согласно письму, телеканал готов заплатить сумму в качестве «жеста доброй воли», пишет Meduza. The Hollywood Reporter удалось подтвердить достоверность письма, но официального комментария канала по этому поводу пока не было. Хакеры заявили изданию, что на протяжении нескольких недель вели переговоры с HBO, но канал «нарушил свое обещание».
Анонимная группировка хакеров 31 июля и 8 августа выложила архивы с украденными у HBO данными. В их числе в открытый доступбыли выложенысценарии сериала «Игра престолов», в том числе одной на тот момент еще не опубликованной серии. Когда она вышла в эфир, оказалось, что конечный вариант эпизода сильно расходится по сюжету с опубликованным сценарием.
3 августа хакеры послали The Hollywood Reporter письмо, в котором объяснили мотив взлома. «Это все ради денег. Мы неделями договаривались с HBO, но они нарушили обещание и решили с нами поиграть»,- говорится в письме.
Ранее сообщалось, что хакеры собирались получить за украденные сценарии около 6 миллионов долларов в биткоинах. По какой причине сорвались переговоры с HBO о выкупе, неизвестно.