HBO Spain հեռուստաալիքը պատահաբար եթեր է հեռարձակել «Գահերի խաղը» հեռուստասերիալի 7-րդ եթերաշրջանի 6-րդ սերիան։
Ինչպես հայտնել է Reddit-ում սերիան դիտած հեռուստադիտորդներից մեկը, հեռարձակումը տևել է մոտ մեկ ժամ։
Մի քանի հեռուստադիտող հայտարարել են, որ հասցրել են ձայնագրել մոտ կես ժաման տևողությամբ դրվագներ․ դրանք շուտով կարող են հայտնվել համացանցում:
Ավելի վաղ հաքերները համացանցում էին տեղադրել 7-րդ եթերաշրջանի չորրորդ սերիան՝ պաշտոնական հեռարձակումից մի քանի օր առաջ։ Ցանցահեններն ալիքից գումար են պահանջում արտահոսքը դադարեցնելու համար։
Համացանցում տեղադրվել էին նաև սերիալի 7-րդ եթերաշրջանի վերջին դրվագներն ու 8-րդ եթերաշրջանի ամբողջ սցենարը։

A second episode of "Game of Thrones"' penultimate season has leaked online, but this time it wasn't the result of hackers.
Fans on Reddit noticed that HBO Spain had accidentally made the next episode, due to air on Monday AEST, available to subscribers, ABC reports.
The episode was reportedly online for an hour before being removed.
Users in the thread — which is absolutely full of spoilers — shared links of the episode being rebroadcasted on YouTube, Instagram and Twitch, but they had all been removed by the time of publication.
Unofficial Game of Thrones fan website Watchers on the Wall confirmed that spoilers had already made their way to social media.
HBO has yet to comment on the new leak, according to Business Insider.
Episode four of the current season, titled The Spoils of War, was leaked online earlier this month.
Indian police arrested four people on suspicion of leaking that episode, police in the city of Mumbai said this week.