ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկը 2017-ի օգոստոսի 18-ին հրապարակային առաջարկի միջոցով սկսելու է տեղաբաշխել $5 մլն ընդհանուր ծավալով, տարեկան 5,5% եկամտաբերությամբ արժեկտրոնային ոչ փաստաթղթային պարտատոմսեր 30 ամիս շրջանառության ժամկետով։ Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը կազմելու է $100։
«Սա ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի կողմից պարտատոմսերի առաջին թողարկումն է, սակայն այսուհետ գործընթացը կկրի շարունակական բնույթ: Սրանով մենք նպատակ ունենք մեր լուման ևս ներդնել մեր երկրի կապիտալի շուկայի զարգացման գործում՝ մշտապես ունենալով ազատ շրջանառվող պարտատոմսեր: Մեր հաճախորդների համար բանկի պարտատոմսերը կլինեն խնայողությունների և ներդրումների այլընտրանք, իսկ տեղաբաշխման արդյունքում բանկի կողմից ներգրավվող ֆինանսական միջոցները կուղղվեն տնտեսության իրական հատվածի վարկավորմանը»,- նշել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի ֆինանսական գծով գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Ստյոպա Զաքինյանը։
Մեկ ներդրողը կարող է ձեռք բերել նվազագույնը՝ 5, առավելագույնը՝ 10.000 պարտատոմս։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխումն ավարտվելու է ոչ ուշ, քան 2017-ի նոյեմբերի 18-ը։
«Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ բանկի թողարկած անվանական պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ և երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամ»-ի կողմից: Պարտատոմսերի ձեռքբերման համար ներդրողները պետք է լրացնեն և ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկ ներկայացնեն պարտատոմսերի ձեռքբերման հայտերը։

ACBA-Credit Agricole Bank will start on Friday, August 18 placing coupon non-documentary bonds through a public offering with $5 million total value, an annual yield of 5.5% and 30 months of maturity period. The nominal value of one bond will stand at $100.
“This is the first issuance of bonds by the ACBA-Credit Agricole Bank, but this process will continue in the future. We aim to contribute to the development of our country’s capital market, offering floating rate bonds at all times. The bank’s bonds will serve as alternatives to savings and investments for our clients, while the placement will help direct financial means to the real sector of the economy,” said Styopa Zakinyan, Chief Financial Officer, Deputy CEO at ACBA-Credit Agricole Bank.
Each investor can acquire at least 5 and up to 10.000 bonds. The placement will end no later than November 18.
Under Armenia’s law on guaranteeing compensation of bank deposits, cash resources attracted via the bonds issued by the bank are considered bank deposits and are guaranteed by the Deposit Guarantee Fund of Armenia. To acquire bonds, investors should fill in relevant applications and submit them to ACBA-Credit Agricole Bank.