Հոլիվուդյան դերասան Ջորջ Քլունին համոզել է կնոջը՝ Ամալ Քլունիին, հրաժարվել Ադրբեջան մեկնելու մտադրությունից: Այդ մասին ասել է ինքը դերասանը The Hollywood Reporter-ին տված հարցազրույցում:
«Ամալը Մալդիվներում էր, որտեղ պայքարում էր նախկին նախագահ Մոհամմեդ Նաշեդին բանտից հանելու համար: Երբ նա վերջապես եկավ Մալդիվներից, ուզում էր Ադրբեջան մեկնել, որտեղ նա ևս բանտում գտնվող պաշտպանյալ ուներ: Ես տիպված էի գործարքի գնալ կնոջս հետ համոզելու համար նրան, որ հրաժարվի Ադրբեջան մեկնելուց՝ ես չմեկնեցի Հարավային Սուդան, իսկ նա՝ Ադրբեջան»,-պատմել է Քլունին:
Նա հավելել է, որ Ամալ Քլունին ընդունել է գործարքի պայմանները:
Հայտնի փաստաբան Ամալ Քլունին ժամանակին պաշտպանել է ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայլովայի շահերը, որը Բաքվում դատապարտվել էր 7,5 տարվա ազատազրկման Հեյդար Ալիևի ընտանիքի դեմ հետաքննության համար: Քլունին պայքարում է ՄԻԵԴ-ում նրա իրավունքները պաշտպանող որոշման համար: Ավելի վաղ նույն ՄԻԵԴ-ում Ամալ Քլունին ներկայացնում էր ՀՀ շահերը թուրք քաղաքական գործիչ Դողու Փերինչեքի դեմ, որը մեղադրվում էր Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար:

8 Сентябрь 2017 - 08:21 AMT
Голливудский актер Джордж Клуни отговорил свою супругу Амаль Клуни от поездки в Азербайджан. Об этом сам актер заявил в интервью The Hollywood Reporter.
«Амаль была на Мальдивах, где добивалась освобождения из тюрьмы экс-президента Мохаммеда Нашеда. Когда она наконец покинула Мальдивы, то хотела поехать в Азербайджан, где у нее был еще один клиент, находившийся в тюрьме. Я вынужден был пойти на сделку со своей женой, чтобы отговорить ее от поездки в Азербайджан: я не еду в Южный Судан, а она в Азербайджан»,- рассказал Клуни.
По его словам, Амаль Клуни согласилась на эту сделку.
Известный британский адвокат Амаль Клуни защищала интересы азербайджанской журналистки Хадиджи Исмаиловой, осужденной в Баку на 7,5 лет лишения свободы за расследование против семьи Гейдара Алиева. Клуни добивалась решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по ее делу. Ранее в том же Евросуде Клуни представляла интересы армянства в судебном процессе по делу турецкого политика Догу Перинчека, обвиненного в отрицании Геноцида армян.