2017 թվականի աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականին որակազրկելու տեղեկությունն առայժմ ոչ պաշտոնական է: Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան սեպտեմբերի 8-ին պաշտոնական նամակ է ստացել միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Տամաշ Այանից, հայտնում է ՀԱՕԿ մամուլի ծառայությունը:
IWF-ի նախագահի նամակում մասնավորապես ասվում է.«Մենք արդեն տեղեկացրել էինք 2016 թվականի հունիսի 22-ին Թբիլիսիում կայացած ժողովում ընդունված որոշման մասին: Ըստ այդ որոշման, պատժամիջոցներ պետք է կիրառել այն հավաքականների նկատմամբ, որոնց երեք և ավելի մարզիկների դոպինգ թեստերը դրական արդյունք են ունեցել 2008 թ. և 2012 թ. օլիմպիական խաղերի ժամանակ: Այժմ համապատասխան հանձնաժողովը պետք է որոշում ներկայացնի գործադիր կոմիտեին: Որոշումը կհամարվի պաշտոնական միայն գործադիր կոմիտեի ժողովից հետո՝ ձեզ ուղարկված նամակով: Այդ մասին կհաղորդենք որքան հնարավոր է շուտ»:
Հայաստանի հակադոպինգային ծառայության ղեկավար Արեգ Հովհաննիսյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրել է, որ իրենք ևս ինֆորմացիա են ստացել ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայից: Նամակում նշված է, որ ստեղծվել է «Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի մաքուր սպորտի հանձնաժողով», որը քննարկումներ կկատարի և սեպտեմբերի 12-ի իրենց ժողովում առաջարկներ կներկայացնի միջազգային ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեին:
Այդ առաջարկները վերջնական կքննարկվեն սեպտեմբերի 30-ին՝ Բուխարեստում կայանալիք միջազգային ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեի ժողովում:
Արեգ Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ ֆեդերացիաներին կպատժեն ըստ դոպինգ թեստերի դրական արդյունքների քանակի և վերջին տարիներին մարզիկների պահվածքի:
Որակազրկում է սպառնում նաև ՌԴ, Չինաստանի և ևս 6 երկրի հավաքականներին:
2016-ի նոյեմբերին հայտնի է դարձել, որ ՀՀ ծանրամարտիկ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը զրկվել է Լոնդոն 2012-ի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալից: Խուրշուդյանի՝ 2012-ին վերցված արյան նմուշի երկրորդ ստուգման ժամանակ հայտնաբերվել են արգելված խթանիչներ՝ դեհիդրոքլորմեթիլթեստոստերոն և ստանոզոլոլ: Ավելի վաղ որակազրկվել էր ՀՀ ծանրամարտիկ Տիգրան Մարտիրոսյանը՝ զրկվելով Պեկին 2008-ին նվաճած բրոնզե մեդալից: Նրա փորձանմուշում նույնպես դեհիդրոքլորմեթիլթեստոստերոն և ստանոզոլոլ էր հայտնաբերվել, ինչպես նաև 2012-ի Լոնդոնի օլիմպիական խաղերերին մասնակցած ծանրորդ Նորայր Վարդանյանը:

Федерация тяжелой атлетики Армении 8 сентября получила официальное письмо от президента Международной федерации тяжелой атлетики Тамаша Аяна. Глава IWF отметил, что информация о дисквалификации сборной Армении на чемпионате мира 2017 года не является официальной.
«Мы уже сообщали о решении, принятом на состоявшемся 22 июня 2016 года собрании в Тбилиси. Согласно тому решению, санкции должны применять к тем сборным, у спортсменов которых допинговые тесты трижды и больше показывали положительный результат, во время Олимпийских игр 2008 и 2012 гг.
Сейчас соответствующая комиссия должна представить решение исполнительному комитету. Решение будет считаться официальным лишь после собрания исполнительного комитета, в посланном вам письме. Об этом сообщим, как можно, раньше»,- говорится в письме, пишет пресс-служба НОКА.
Руководитель Антидопинговой службы Армении Арег Оганесян сообщил, что они тоже получили информацию от IWF. В письме указано, что создана «Комиссия чистого спорта Международной федерации тяжелой атлетики», которая проведет обсуждения, и 12 сентября на своем собрании представит предложения исполнительному комитету IWF.
Эти предложения окончательно будут обсуждены 30 сентября в Бухаресте, на предстоящем собрании исполнительного комитета IWF.
По мнению Арега Оганесяна, федерации накажут согласно количеству положительных результатов тестов на допинг и поведению спортсменов за последние годы.
Ранее стало известно, что сборная Армении по тяжелой атлетике окажется в числе девяти команд, которых не допустят до участия в чемпионате мира-2017 Анахайме из-за многочисленных допинговых нарушений на Олимпийских играх. Помимо сборной Армении, будут отстранены лидеры мировой тяжелой атлетики – команды России, Казахстана и Китая, а также сборные Белоруссии, Азербайджана, Турции, Украины и Молдавии. Ожидается, что в общем до ЧМ не будут допущены 49 спортсменов, в том числе 30 медалистов.