ՀՀ Ժողովրդական արտիստ, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը կնախագահի «Ուղերձ առ մարդը» փառատոնի 2017-ի ժյուրին: «Ուղերձ առ մարդը» վավերագրական, կարճամետրաժ և էքսպերիմենտալ ֆիլմերի ամենամյա միջազգային կինոփառատոնն այս տարի կանցկացվի սեպտեմբերի 15- 22-ը:
Փառատոնն 1989-ից անցկացվում է Սանկտ Պետերբուրգում: «Ուղերձ առ մարդը» փառատոնի ծրագրերում ընդգրկված ֆիլմերի թեմատիկ հիմնական առանձնահատկությունը հումանիզմն է:
Կինոյում Հարություն Խաչատրյանը առաջին քայլերը ևս կապված են այս փառատոնի հետ. հեղինակի «Կոնդ» և «Սպիտակ քաղաք» ֆիլմերը ներկայացված են եղել առաջին փառատոնի հիմնական ծրագրում, իսկ «Վերադարձ ավետյաց երկիրն» էլ 1993-ին արժանացել է երեք մրցանակի:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը նոր ֆիլմաշարի նկարահանման աշխատանքների ծանրաբեռնվածության առթիվ և իր դիմումի համաձայն ազատվել է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրենի պաշտոնից:

14 Сентябрь 2017 - 13:28 AMT
Армянский режиссер, сценарист и продюсер Арутюн Хачатрян возглавит жюри XXVII международного фестиваля «Послание к человеку», который откроется 15 сентября.
В Санкт-Петербурге на Дворцовой площади раскинется кинозал под открытым небом, способный вместить более 50 000 человек. Фестиваль документальных, коротких и экспериментальных фильмов продлится до 22 сентября.
Специальным гостем фестиваля станет американский актер Эрик Робертс. Он будет присутствовать с 17 по 22 сентября.
На конкурс в 2017 году прислано более 7 тысяч заявок из 85 стран. 73 работы прошли отборочный тур и будут показаны в трех основных конкурсных программах фестиваля — «Международный конкурс», «Национальный конкурс» и «Конкурс экспериментальных короткометражных фильмов In Silico». Помимо конкурсов в программе фестиваля — пять спецпрограмм и три ретроспективы.