Սլովենիայի Մարիբոր քաղաքում կայացած ձյուդոյի երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը ներկայացող 4 ձյուդոյիստներից միայն Գրիգոր Սահակյանին (90 կգ) է հաջողվել բրոնզե մեդալ նվաճել:
Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Հովհաննես Դավթյանն ասել է, որ գոհ է մեդալից, չնայած ընդհանուր արդյունքը կարող էր ավելի լավը լինել: «Ցանկացած մեդալ Եվրոպայի առաջնությունում արդեն հաջողություն է: Գրիգոր Սահակյանը որոշակի հանգամանքներում կարող էր ավելի բարձր տեղ զբաղեցնել: Քառորդ եզրափակչում նա եզրափակիչ փուլ հասած ուկրաինացուն զիջեց միայն լրացուցիչ ժամանակում:Կարծում եմ՝ Գրիգորի ուժերի սահմաններում էր անցնել եզրափակիչ և հաղթել ֆրանսիացի ձյուդոյիստին»,- ասել է նա, հայտնում է ՀԱՕԿ լրատվականը:
Նա հավելել է, որ ինչ վերաբերում է մյուս ձյուդոյիստներին, նրանցից ևս մրցանակային տեղերի սպասումներ կային, սակայն տարբեր պատճառներով տղաները չկարողացան հաջողության հասնել:
«Կշարունակենք աշխատել: Հոկտեմբերի 18-22-ը Խորվաթիայի մայրաքաղաք Զագրեբում կմասնակցենք աշխարհի առաջնությանը: Մինչ այդ նախատեսում ենք ուսումնամարզական հավաք անցկացնել: Կցանկանայինք արտերկում անել, դրա համար էլ հստակ տեղը դեռ չեմ կարող ասել: Աշխարհի առաջնությունում հանդես կգանք 1-2 քաշային կարգերում»,-ասել է մարզիչը:

18 Сентябрь 2017 - 13:33 AMT
На прошедшем в словенском городе Марибор молодежном чемпионате Европы по дзюдо из четырех армянских дзюдоистов лишь Григору Саакяну (90 кг) удалось завоевать бронзовую медаль.
Старший тренер молодежной сборной Армении Оганес Давтян сказал, что доволен медалью, хотя общий результат мог быть и лучше, пишет пресс-служба НОКА.
«Любая медаль на чемпионате Европы – это уже успех. Григор Саакян при определенных обстоятельствах мог занять еще более высокое место. В четвертьфинале он уступил дошедшему до финала украинцу лишь в дополнительное время. Думаю, что ему вполне по силам было выйти в финал и победить французского дзюдоиста.
Что касается остальных участников, то с ними я тоже связывал ожидания на призовое место. Однако в силу разных причин ребятам не удалось добиться успеха»,- отметил тренер.
С 18 по 22 октября армянская молодежная сборная примет участие в чемпионате мира в столице Хорватии Загребе. Перед этим планируется провести учебно-тренировочный сбор.