Կանայք Հայաստանի խորհրդարանի 18%-ն են կազմում: Այդպիսի տվյալներ է ներկայացրել Inter-Parliamentary Union (IPU) միջազգային կազմակերպությունը, որը հետազոտել է կանանց ներկայցված լինելն աշխարհի խորհրդարաններում:
Այդ ցուցանիշով Հայաստանը 4-րն է ԵՏՄ երկրների թվում և 110-րդն աշխարհի մակարդակով, գրում է Rusarminfo-ն:
Առաջին տեղը ԵՏՄ-ում գրավել է Բելառուսը 33%-ով (29-րդ տեղը աշխարհում): Բելառուսի խորհրդարանում 55 կին կա:
ԵՏՄ-ում երկրորդ տեղում Ղազախստանն է 21%-ով (57-րդ տեղը աշխարհում): Հայաստանին հաջորդում է Ղրղզստանը 19%-ով (19 պատգամավոր):

Женщины составляют 18% депутатов парламента Армении. Такие данные приводит международная организация Inter-Parliamentary Union (IPU), которая провела исследования представленности женщин в парламентах всех стран мира.
По этому показателю Армения заняла 4 место среди стран ЕАЭС и 110 место в мировом рейтинге, пишет Rusarminfo.
Первое место в ЕАЭС заняла Белоруссия с 33% женщин (29 место в мире). В парламенте Белоруссии представлено 55 женщин.
Второе место за Казахстаном с 21% женщин (57 место по IPU). Далее следует Киргизия, в парламенте которой женщины составляют 19% (19 депутатов). По этому показателю Киргизия занимает 102 место в мире.