Նա վերջին 3 տարվա ընթացքում աշխատել է Հայաստանի հետ` որպես Նիդերլանդների Արտաքին գործերի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրի գինու տարածաշրջանային խորհրդատու` աջակցելով Հայաստանում և Վրաստանում գինու արտահանման խթանման աշխատանքներին:
«Իմ կարծիքով գինեգործությունն այսօր տնտեսական աճ գրանցելու ու նոր աշխատատեղեր ստեղծելու լայն դաշտ է երկրի համար, հետևաբար, կառավարությունը պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնի այս ոլորտին՝ աջակցելով զարգացմանը: Միջազգային մասնագետների կարծիքով, Հայաստանում աճում են խաղողի էթնիկ յուրահատուկ տեսակներ, որոնց շարքում հատկապես պետք է առանձնացնել Արենի և Ոսկեհատ տեսակները, քանի որ դրանք արտահանման մեծ ներուժ ունեն», – նշում է խորհրդատուն:
Գալաբովան նաև գինու միջազգային էքսպերտ-սոմելիե է և գինու ավելի քանի 10 հայտնի մրցույթի ժյուրիի կազմում է.
«2017-ի փետրվարին CBI-ի աջակցությամբ հայկական գինիները ներկայացվեցին Mundus Vini եվրոպական հեղինակավոր մրցույթի շրջանակում, որտեղից Հայաստանը վերադարձավ աննախադեպ հաղթանակով՝ 9 ոսկե և 14 արծաթե մեդալով: Concours Mondial de Bruxelles 2017 մրցույթում, որտեղ նույնպես ժյուրիի անդամ էի, Kataro 2015-ի Գրանդ ոսկե և Armenia white 2015-ի արծաթե մեդալները նույնպես մեծ ձեռքբերում էին։
Իհարկե, մրցունակ լինելու համար կառավարությունը պետք է մեծ ուշադրություն դարձնի միջազգային չափանիշների պահպանմանը տեղական գինեգործական ոլորտում, այս ուղղությամբ կարևոր քայլերից մեկը OIV անդամ դառնալն ու Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի կողմից OIV ստանդարտների ապահովումն է»:
Աշնանը հայկական գինիները կհասնեն Ասիա՝ ազգային տաղավարով ներկայանալով Prowein China գինու ցուցահանդեսի շրջանակում.
«2018-ին գինու խոշոր միջազգային շրջագայող մրցույթներից մեկը՝ Concours Mondial de Bruxelles-ը, կկայանա Չինաստանում, առաջին անգամ նման մասշտաբի գինու մրցույթ կկայանա Ասիայում, հետևաբար, խորհուրդ եմ տալիս բոլոր տեղացի գինեգործներին ուշադրություն դարձնել այս իրադարձությանը և իրենց մարքեթինգային ծրագրում ներառել այս մրցույթին մասնակցելը, որը որպես Prowein China 2017-ի մասնակցությանը հաջորդող քայլ կաջակցի Ասիայում արտահանման նոր շուկաներ գտնելուն»:
Գալաբովան հուսով է, որ Հայաստանի աճը գինեգործական ոլորտում այնքան զգալի կդառնա, որ մի օր գինու միջազգային հեղինակավոր մրցույթ/ցուցահանդես կկայանա նաև մեր երկրում:

"In the last 3 years, I had the privilege to work in Armenia as a regional wine consultant for a project of the Dutch Ministry of Foreign Affairs (CBI Agency – The Centre for The Promotion of Imports ), supporting the export promotion activities of wine industries in Armenia and Georgia," Galabova says.
"Nowadays, the grape/fruit wine and brandy sector in Armenia is one of the crucial segments for the economic growth, employment and tourism sector, so the government should pay special attention to pave the way for sustainable development. Armenia grows quite a few interesting indigenous grape varieties, best among which in my opinion are Areni and Voskehat, both of them with strong appeal and great export potential".
Also, she is an expert- sommelier, certified international wine judge, judging for over 10 major wine competitions on 3 continents.
“With the kind support of CBI, Armenia had unique chance to present itself at Mundus Vini Competition, Germany in February 2017.
Armenian wine had an unprecedented success and scored 9 gold and 14 silver medals out of 58 registered wines in the competition.
Another great achievement and recognition for Armenian wine was the Grand Gold medal from Concours Mondial de Bruxelles 2017 for Kataro 2015 and silver for Armenia white 2015.
"The participation in a such biggest international competitions is very important in terms of receiving recognition and finding new markets. Of course, it is necessary to enforce food safety regulations to all producers at government level, to correspond to the international wine standards. The next step in this regard is membership in the OIV," the expert said.
This autumn, Armenian wine will reach Asia to be represented at a national stand at the Prowein China wine exhibition.
"In 2018, the international wine competition Concours Mondial de Bruxelles will have its 25th edition in Haidian district of Beijing (China). This will be the first time a wine competition of this magnitude and significance will be held in Asia, so I highly recommend that all Armenian producers interested in exporting their wines to China, seriously consider using this competition as a tool. This could serve as the next step to enter the new Asian market after the Prowein China 2017," Galabova said.
The expert remained hopeful that the wine industry will grow so much in Armenia to allow the country to host a prestigious international wine competition/exhibition one day.