Սեպտեմբերի 20-ին Apple-ը թողարկել է iOS 11-ի վերջին թարմացումը, որը հասանելի է ծրագրային ապահովման անվճար թարմացման ձևաչափով iPhone 5s և ավելի նոր սարքերի, iPad Air և iPad Pro, iPad 5 բոլոր մոդելների, iPad mini և հաջորդ մոդելների, ինչպես նաև 6-րդ սերնդի iPod touch-ի համար:
Այս մեծ թարմացումը ներառում է բազում կարծես թե փոքր, բայց կարևոր թարմացումներ և բարելավումներ: Օրինակ, Messages-ի կոնտենտն այժմ սինխրոնացվում է iCloud ամպի միջոցով, այսինքն բոլոր հաղորդագրությունները ակտուալ կլինեն: Apple Pay վճարային ծառայությունը սովորել է գումար փոխանցել օգտատերից օգտատերին iMessage-ի միջոցով և Touch ID նույնականացմամբ, գրում է Ferra.ru-ն:
Siri ձայնային օգնականը ավտոմատ թարգմանության գործառույթ է ստացել՝ անգլերեն բառերն ու բառակապակցութունները հնարավոր կլինի թարգմանել չինարեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իտալերեն և իսպաներեն: Օգնականը կունենա ինչպես տղամարդու, այնպես էլ կնոջ ձայն:
Բարելավումներ կան նաև լուսանկարահանման բաժնում՝ ներառյալ Instagram-ի Boomerang-ի ոճով էֆեկտները: Բարելավվել է նաև դիմանկարի ռեժիմը: Քարտեզներում ավելի մանրակրկիտ նավիգացիա է նախատեսված, ներառյալ օդանավակայաններն ու առևտրի կենտրոնները:
«Տուն» հավելվածը մեծ հնարավորություններ ունի՝ այդ թվում AirPlay 2 դինամիկներ, տնային սարքերի գործարկման նոր եղանակներ, իսկ AirPlay 2-ն աջակցում է աուդիո բազմասենյակային ռեժիմին և այլն:
iOS 11-ի այլ նոր գործառույթների թվում կա «չանհանգստացնել» գործառույթը վարորդների համար: iOS 11-ը թույլ կտա նաև մշակողներին հավելվածներ ստեղծել, որտեղ օգտատերերը կկարողանան տեսնել վիրտուալ կոնտենտն իրական բնապատկերից բացի:

20 Сентябрь 2017 - 07:44 AMT
Как и ожидалось, компания Apple выпустила сегодня финальную версию мобильной операционной системы iOS 11. Апдейт доступен в формате бесплатного обновления ПО для iPhone 5s и новее, всех моделей iPad Air и iPad Pro, iPad 5-го поколения, iPad mini и новее, а также iPod touch 6-го поколения.
Это крупное обновление включает множество вроде бы небольших, но важных новшеств и улучшений. Например, контент в Messages теперь синхронизируется через облако iCloud, то есть на всех устройствах все сообщения будут актуальными. Платежный сервис Apple Pay научился пересылать деньги от пользователя к пользователю через iMessage и с аутентификацей по Touch ID, пишет Ferra.ru.
Голосовой помощник Siri получил функцию автоматического нативного перевода, английские слова и фразы можно переводить на китайский, французский, немецкий, итальянский и испанский языки. У Siri появились новые голоса — мужской и женский. Много внимания было уделено функции контекстного обучения, с возможностями как у Google Assistant. Переработанный Control Center (Пункт управления) позволяет собрать часто используемые элементы на одной странице, без необходимости пролистывать экраны. Экран блокировки и Центр оповещений были унифицированы, пролистывание вверх или вниз позволяет быстро переключаться между ними.
Также улучшения появились в Фото (Photos), включая эффекты в стиле Boomerang от Instagram. Также улучшен режим «Портрет». В Картах появилась детализированная навигация, включая торговые центры и аэропорты.
Кроме того, iOS 11 позволит разработчикам создавать приложения, в которых пользователи смогут видеть виртуальный контент поверх реального пейзажа.
После обновления до iOS 11 некоторые программы могут перестать запускаться. Но есть простой способ проверить, какие из уже установленных приложений несовместимы с новой версие ОС. Лучше сделать это до обновления.