Հայաստանի ազգային պատկերասրահում աշխարհահռչակ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված «Հովհաննես Այվազովսկի. Արարում» ցուցահանդեսը մեկ շաբաթում 4000 մարդ է այցելել: Այս մասին է վկայում պատկերասրահի ֆեյսբուքյան էջում արված գրառումը:
Ցուցահանդեսը կտևի 5 ամիս՝ մինչև հունվարի 15-ը՝ Այվազովսկու արվեստի երկրպագուներին ներկայացնելով մեծ ծովանկարչի 52 գեղանկարչական, 26 գրաֆիկական և տասնյակից ավելի այլ աշխատանքներ: Ցուցահանդեսում ներկայացված է նաև Այվազովսկու ամենահանրահայտ ստեղծագործություններից մեկը՝ «Քաոս․ աշխարհի արարումը» խորագրով կտավը, որը երբեք Հայաստանում չէր ցուցադրվել:
Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված հոբելյանական ցուցահանդեսին զուգահեռ բացվել էր նաև մեծ ծովանկարչի կյանքին և ստեղծագործությանը նվիրված երկօրյա միջազգային գիտաժողովը:

23 Сентябрь 2017 - 09:19 AMT
В Ереване выставку, посвященную 200-летию со дня рождения выдающего мариниста армянского происхождения Ивана Айвазовского, за неделю посетили 4000 человек. Об этом сообщается на странице в Facebook Национальной картинной галереи Армении.
Выставка продлиться до 15 января 2018 года. На выставке представлены 52 живописных и 26 графических полотен, одна декоративная работа и одна скульптура, также 26 документов, связанных с жизнью и творчеством Айвазовского. Центральная часть концепции выставки основана на картине «Хаос. Сотворение мира», которая никогда до этого не выставлялась в Армении и вообще за 120 лет выводилась за пределы Конгрегации мхитаристов лишь дважды.