Հայաստանի Շիրակի մարզում երեխաների հետ աշխատող մարզիչ Սենիկ Առաքելյանը դարձել է ՈւԵՖԱ-2017-ի Մասսայական ֆուտբոլի օրվա գլխավոր մրցանակակիր «Լավագույն առաջնորդը» անվանակարգում: Այդ մասին հայտնում է ՈւԵՖԱ մամուլի ծառայությունը:
Առաքելյանը Գյումրիի «Տրիբունա» սիրողական ակումբի մարզիչն է: Ակումբի միջոցառումներին տարվա ընթացքում մասնակցում է գրեթե հազար երեխա, ուսուցիչ և մարզիչ: Այստեղ հատուկ ուշադրություն է դարձվում աղջիկների հետ աշխատանքին:
«Ես սկսեցի կանանց ֆուտբոլով զբաղվել 2013-ին: Գյումրիում դժվար էր թիմ հավաքել, քանի որ ծնողները չէին ցանկանում, որ իրենց աղջիկները ֆուտբոլ խաղան: Հենց այդ էր պատճառը, որ ես սկսեցի աշխատել որբ աղջիկների հետ: Սկզբնական շրջանում ես միայն ավազապատ դաշտ ունեի, ինձ մոտ 10 աղջիկ էր պարապում: Աստիճանաբար նրանց թիվը սկսեց աճել: Հաջողությունը եկավ 2015/16 խաղաշրջանում, երբ մենք դարձանք ՀՀ կանաց առաջնության A և B խմբերի հաղթող»,-ասել է Առաքելյանը:
Մարզիչը որպես Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչ նաև տարբեր միջոցառումներ է կազմակերպում սահմանափակ ֆիզիկական կարողություններով երեխաների համար:
«Սենիկի պես մարդիկ շատ կարևոր են ֆուտբոլի զարգացման համար: Նրանք ապրում են ֆուտբոլով, դրա մի մասն են կազմում: Նրանք կարողանում են գրավել երեխաներին մարզերում, կարողանում են ցույց տալ, թե որքան հետաքրքիր կարող է լինել ֆուտբոլը և որքան կարևոր է առողջ ապրելակերպի համար»,-ասել է ՀՖՖ զանգվածային ֆուտբոլի գծով մասնագետ Լալա Երիցյանը: Նա հավելել է, որ Սենիկը կարողացավ փոխել վերաբերմունքը կանանց ֆուտբոլի հանդեպ մարզերում:

Senik Arakelyan has been recognised for his work with children in the Shirak region of Armenia with first prize in the category of Best Leader in the 2017 UEFA Grassroots Awards, UEFA said on its official website.
Arakelyan is a coach at the 'Tribune' grassroots club in the city of Gyumri where almost 1,000 children, teachers and coaches are involved in events and sessions each year. There is a particular focus on girls and women’s football, an area in which he has helped break down barriers.
Arakelyan also organises activities for disabled children and, as the representative of the Football Federation of Armenia (FFA) in Gyumri, visits schools to review their football lessons and offer advice to tutors, while also cooperating closely with local municipalities to organise local tournaments, street events and school competitions.
"Playing football is a pleasure," he says. "Every person regardless of age, sex, ethnicity or disability has the right to be happy and enjoy this pleasure. In my opinion playing football is about enjoyment, people get a sense of equality and respect playing football."
FFA grassroots specialist, Lala Yeritsyan, said: "People like Senik are very important in football's development. People like him live for football, they are part of football. They are able to grab children's attention in their provinces, to make them believe how interesting playing football can be, how important it is as a way of staying healthy.
"He was also able to change the attitudes towards women's football in the province, which is not traditionally very well developed in our country."