Հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու 1976-ին Ռուսաստանում առևանգված «Ծովը» կտավը հայտնաբերվել է Շվեյցարիայի աճուրդում: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ՆԳՆ ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը:
«ՌԴ ՆԳՆ Ինտերպոլի բաժինը ՌԴ մշակույթի նախարարության մասնակցությամբ պարզել են գողացված արվեստի գործի գտնվելու վայրը, որը հատուկ արժեք է ՌԴ մշակութային ժառանգությանա համար»,-ասել է Վոլկը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ նրա, տվյալներ էին ստացվել, որ Շվեյցարիայի տարածքում Koller աճուրդում սակարկության է ներկայացված Այվազովսկու 1845-ի «Ռեվելի տեսարանը»: Կտավի օրիգինալ անվանումն է «Ծովը»: «Ստեղծագործությունը գողացել էին 1976 թվականին «Դմիտրովսկի Կրեմլ» թանգարան-արգելոցի հավաքածուից»: Ինտերպոլի միջոցով շվեյցարացի գործընկերների հետ համագորածակցությամբ ավելի քան $1 մլն գնահատված նկարը հանվել է աճուրդից»,-ասել է ՆԳՆ ներկայացուցիչը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Այժմ աշխատանք է իրականացվում կտավը Ռուսաստան վերադարձնելու ուղղությամբ:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվել է աշխարհահռչակ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված «Հովհաննես Այվազովսկի. Արարում» ցուցահանդեսը:

29 Сентябрь 2017 - 08:48 AMT
Похищенная в России картина выдающего мариниста армянского происхождения Ивана Айвазовского «Море» снята с торгов аукционного дома в Швейцарии. Об этом сообщила официальный представитель МВД РФ Ирина Волк.
«НЦБ Интерпола МВД России при участии Министерства культуры Российской Федерации установили местонахождение похищенного произведения искусства, представляющего особую ценность для культурного наследия РФ», – сказала Волк, пишет ТАСС.
По ее словам, были получены данные, что на территории Швейцарии на торгах аукционного дома Koller выставлена картина И. К. Айвазовского «Вид на Ревель», написанная в 1845 году. Оригинальное название картины – «Море».
«Произведение было похищено из собрания музея-заповедника «Дмитровский кремль» в 1976 году. В ходе взаимодействия по каналам Интерпола со швейцарскими партнерами похищенная картина оценочной стоимостью более $1 млн была снята с аукционных торгов», – отметила представитель МВД.