Ֆուտբոլիստներ Ժերար Պիկեն և Սերխիո Ռամոսը վիճել են Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեի պատճառով: «Ռեալի» պաշտպան Ռամոսը մեղադրել է «Բարսելոնայի» ֆուտբոլիստ Պիկեին Իսպանիայի հավաքականում տրամադրություններն ապակայունացնելու մեջ:
Պիկեն և Ռամոսը մշտապես վիճաբանում են մամուլում, սակայն հավաքականում մշտապես շեշտում էին, որ իրենք ընկերներ են: Սակայն Կատալոնիայում հանրաքվեից հետո ֆուտբոլիստների հարաբերությունները վերջնականապես փչացան: Նրանք վիճաբանել են մարզման ժամանակ:
Պիկեն ասել է, որ Իսպանիայի փոխվարչապետ Սորայո Սաենս դե Սանտա Մարիան գերազանցել է իր լիազորությունները Կատալոնիայում հանրաքվեի ժամանակ, գրում է evrosport-ն AS-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ Կատալոնիայի սպորտի նախարար Ժերար Ֆիերասը հայտարարել էր, որ Կատալոնիայի ֆուտբոլային թիմերն ազատ են իրենց ճակատագիրը որոշելու հարցում: Նա ասել էր, որ «Բարսելոնան» կարող է ԱՊԼ-ում խաղալ, եթե Կատալոնիան անկախանա:
Հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիան, անտեսելով Մադրիդի սպառնալիքներն ու արգելքները, անցկացրեց անկախության հանրաքվե: Քվեարկությունն անցավ Իսպանիայի հետֆրանկիստական ժամանակաշրջանի համար աննախադեպ բռնության պայմաններում:

Футболисты Жерар Пике и Серхио Рамос поругались из-за референдума о независимости Каталонии.
Неугомонные дуэлянты, постоянно обменивающиеся колкостями в прессе, на сей раз вступили в серьезный конфликт. Защитник «Реала» обвинил игрока «Барселоны» в дестабилизации настроений в сборной Испании, пишет Eurosport со ссылкой на AS.
После референдума Каталонии о независимости отношения игроков окончательно испортились. Защитники поругались во время тренировки.
2 октября болельщики испанской сборной освистали Жерара на открытой тренировке.
Референдум о независимости Каталонии прошел 1 октября. Испанское правительство стянуло в регион дополнительные силы со всей страны и отказалось признавать итоги референдума.
Пике обвинил заместителя главы правительства Испании Сорайю Саенс де Санта-Марию в превышении полномочий во время референдума и заявил о готовности уйти из сборной Испании.